Elementy Smart Home

posted: Grudzień 6, 2018

System inteligentnego domu sprowadza się do komfortowej możliwości zarządzania domowymi sprzętami i całymi instalacjami, jak oświetlenie czy energia. Za pomocą jednego, niewielkiego urządzenia, nie ograniczonego żadnymi kablami i przewodami można bardzo łatwo zaprogramować cały szereg procesów, jakie mają zostać przeprowadzone w danym budynku. System smart home pozwala zachować pełnie kontroli nad domem nawet w momencie gdy użytkownik znajduje się w sporej od niego odległości.

Elementy Smart Home

Zestaw smart home to technologicznie zaawansowany system sterowania urządzeniami i instalacjami domowymi. Może on dotyczyć zarówno kilku skomplikowanych i połączonych ze sobą oraz wzajemnie uzależnionych instalacji, jak i pojedynczych systemów czy nawet samodzielnych elementów, takich jak np. inteligentne gniazdka. Elementy systemu smart home mogą być dowolnie łączone i konfigurowane w ten sposób aby jak najpełniej móc zaspokoić indywidualne potrzeby użytkowników. Spersonalizowanie to jedno z podstawowych założeń smart home. Taka swoboda w doborze i łączeniu elementów pozwala również na stopniowe poszerzanie całego systemu i uzupełnianie go o kolejne elementy smart home. Wraz z postępem technologicznym czy po prostu z poszerzającymi się możliwościami danego użytkownika możliwe jest systematyczne uzupełnianie systemu.

elementy smart home

elementy smart home

Dowolność w projektowaniu to jedno, ale co składa się na standardowy smart home. Jakie są i czy w ogóle jakieś są fundamentalne elementy zestawu inteligentnego domu? Otóż żadne sterowanie domem nie może się odbyć, jeśli system nie jest wyposażony w hub. Bywa on określany potocznie także bramką i to właśnie do tego elementu podłącza się pozostałe fragmenty zestawu. Do standardowego huba można bez problemu podłączyć różne instalacje, począwszy na grzewczej, elektrycznej, oświetleniowej czy gazowej, a skończywszy na kanalizacji. W obrębie jego działania mogą znaleźć się także czujniki (dymu, gazu, ruchu, przeciwpożarowe, otwarcia/uszkodzenia drzwi bądź okien), system monitoringu, alarmowy oraz system poruszania rolet i bram.

Zobacz również: czym ogrzać dom w 2019, projekt systemu inteligentny dom.


tags: inteligentny dom Smart home
DARMOWA KALKULACJA KOSZTÓW

Tylko u nas możesz samodzielnie oszacować koszty ogrzewania podłogowego dla Twojego domu! Sprawdź nasz KALKULATOR!

oblicz
oblicz
Znajdziesz nas: