Inteligentny dom Twoim przyjacielem

posted: Sierpień 7, 2018

Inteligentny dom, a także smart home to sposoby określania samo kontrolującego się, energooszczędnego i pełnego wynalazków systemu, który ma za zadanie ułatwić życie każdemu człowiekowi. W jaki sposób? 

podłogówka;ogrzewanie;smart;home

podłogówka;ogrzewanie;smart;home

Często smart home kojarzy się nam z nowoczesnymi budynkami, które już w swoim projekcie mają podkreślone inteligentne funkcjonowanie. Przeszklone wieżowce z przyciemnionymi szybami oraz artystycznym dachem wpływają na postrzeganie rzeczywistego, ale nowoczesnego świata. Zatrzymujemy się, podziwiając i wyrażając zachwyt nad postępem architektury i nauki, które również są dla nas źródłem zrozumienia inteligentnych budynków. Zapominamy jednak, iż każdy z nas może zostać jego właścicielem, niezależnie od miejsca naszego zamieszkania.

CZYM JEST SMART HOME?

Warto jednak wyjaśnić, że smart dom to tak naprawdę zbiór urządzeń, które złączone w jedną sieć, współpracują ze sobą.  Tworzą one w każdym mieszkaniu środowisko przyjazne dla konsumenta i sposobu jego codziennego funkcjonowania. Dostosowują się pod niego i jego potrzeby. Współcześnie wyróżniamy dwa sposoby działania smart domu, a właściwie jego instalacji:

-przewodowa

-bezprzewodowa

Pierwsza opcja wymaga od nas tworzenia sieci kabli, które łącząc urządzenia, finalnie docierają do komputera sterującego całością. Ten sposób funkcjonowania smart home powiązany jest jednak z ingerencją w ściany budynku.

CO WYBRAĆ?

smart; home;ogrzewanie;podłogowe

smart; home;ogrzewanie;podłogowe

Większość ludzi preferuje bezprzewodowe zarządzanie domem- wymagające jedynie odpowiedniego oprogramowania, sieci bluetooth, czy WiFI. W łatwy sposób z panelu codziennie używanego telefonu sterujemy i ustalamy, czego w danej chwili potrzebujemy: odpowiedniej temperatury naszego ogrzewania podłogowego, budzika, energooszczędnego wyłącznika prądu, kamery monitorującej itd.

CZY INTELIGENTNY SYSTEM MOŻE SIĘ PRZYDAĆ?

Wiedząc już, jak skonstruowany jest system smart, zastanawiamy się, w jaki sposób może się przydać w naszym domu. Ciekawym i bardzo użytecznym przykładem w mieszkaniach jest nowoczesne ogrzewanie podłogowe, zarówno wodne, jak i elektryczne, które za pomocą termostatu- inteligentnego urządzenia, steruje temperaturą, dopasowując ją pod indywidualne potrzeby. W przyszłości ogrzewania podłogowe w naszych domach będą kontrolowane aplikacjami telefonicznymi z dowolnego miejsca na ziemi. Dzięki przyszłościowym rozwiązaniom będzie możliwe oszczędne zarządzanie ogrzewaniem  i temperaturą w domu.

Kolejnym przykładem po omówieniu ogrzewania podłogowego, będą inteligentne kamery. Pozwalają one śledzić, co dzieje się w naszym domu, podczas naszej nieobecności, czy pobytu w innym pokoju. Dzięki aplikacjom w telefonach (połączonych z kamerą) możemy kontrolować, czy w naszym mieszkaniu nie grasuje złodziej, czy wyłączyliśmy żelazko, czy zakręciliśmy gaz i wiele innych. Kamery posiadają specjalne czujniki wykrywania dymu oraz innych szkodliwych substancji, ochraniając zarówno nasze zdrowie, jak i życie.

CZY JEST DROGI?

Czy smart dom jest drogim przedsięwzięciem i czy warto w niego inwestować to  kolejne pytania, które nasuwają się na ten temat. Najprostszą odpowiedzią są nasze finanse i nasze potrzeby. Wszystko zależy od tego, jaki budżet chcemy przeznaczyć na rozwój i zarządzanie domem.  Nasze przykłady, czyli kamera z wbudowaną funkcją kontroli i czujnikami to koszt kilkuset złotych, a ogrzewanie podłogowe to jedna inwestycja, która zostaje z nami na całe życie. Warto więc przemyśleć, czego w danej chwili potrzebujemy albo co spełni nasze indywidualne oczekiwania w sposobie zarządzania domem.

maty grzejne

maty grzejne

DLACZEGO WARTO?

Podsumowując, należy rozważyć kwestię: PO CO POTRZEBNY JEST NAM SMART DOM? Wybraliśmy trzy najistotniejsze cechy:

– Zapewnia bezpieczeństwo, w każdej sytuacji.

– Ułatwia rozplanowanie całego dnia.

– Pozwala kontrolować przestrzeń domową z dowolnego miejsca.

Najważniejszy w całym procesie inteligentnego domu nadal pozostaje człowiek. To on decyduje o poziomie współpracy z komputerem, czy zapewnieniu bezpieczeństwa i ochrony. Świat stawia przed nami nowe wyzwania w postaci wynalazków, a my w nurcie nowoczesności powinniśmy podążać za komfortem, który nam gwarantują. Pamiętajmy jednak, że wybór wciąż należy do nas.


tags: automatyczne sterowanie domem automatyczne systemy zarządzania ogrzewaniem podłogowym automatyczne systemy zarządzania podłogówką ciepło w domu bez grzejników Czy ogrzewanie podłogowe jest zdrowe dom hybrydowy ekologiczne ogrzewanie ekonomiczne zarządzanie ogrzewaniem
może Cię równieź zainteresować:
DARMOWA KALKULACJA KOSZTÓW

Tylko u nas możesz samodzielnie oszacować koszty ogrzewania podłogowego dla Twojego domu! Sprawdź nasz KALKULATOR!

oblicz
oblicz
Znajdziesz nas: