Samodzielne wykonanie ogrzewania podłogowego

posted: Październik 19, 2018

Samodzielne wykonanie podłogówki wcale nie jest abstrakcją. Jej instalacja nie musi pochłaniać zbyt dużo czasu, ani wydatków na instalatorów. Z jednej strony można zaoszczędzić, z drugiej nauczyć się nowego fachu.  Warto pamiętać o jednej ważnej wskazówce:  bez dobrego projektu się nie obejdzie.

Jak stworzyć projekt? 

Tutaj ważną kwestią jest powierzenie tego elementu projektantowi, który na podstawie wytycznych obliczy jak rozmieścić  instalację ogrzewania oraz jakie materiały wybrać.  Taki projekt możemy wykonać samodzielnie, jednak jeśli nie specjalizujemy się w dziedzinie projektowania, warto powierzyć ten ważny aspekt fachowcom- dzięki czemu będziemy mieć pewność, że nasz montaż będzie opieczętowany bezpieczeństwem i dokładnością rozmieszczenia podłogówki.

Czego będzie oczekiwał od nas projektant?

Wszelkie parametry, które mają związek z rozmieszczeniem ogrzewania: metraż powierzchni, który chcemy ogrzewać  (najlepiej plan całego budynku razem z rozmieszczeniem pomieszczeń), dodatkowo informacje na temat wentylacji i energooszczędności (rozmieszczenie okien, drzwi) oraz samo zapotrzebowanie cieplne budynku będzie istotne dla projektanta. Oczywiście priorytetową informacją jest także wizja naszej aranżacji: czyli jaki rodzaj podłogi chcielibyśmy wykorzystać w danym pomieszczeniu. Do najlepszych przewodników cieplnych  ciągle zaliczany jest kamień i ceramika, a więc płytki wciąż królują na ogrzewaniu podłogowym. Jeśli planujemy jednak drewnianą podłogę bądź wykładzinę, nie musimy się martwić. Producenci podłóg dostosowują powierzchnie wykończeniowe pod podłogówkę, wystarczy dopytać w wybranym przez nas sklepie.

Kiedy element projektowy mamy już za sobą, warto zakupić materiały służące do instalacji podłogówki, oczywiście kierujmy się także ich jakością- bo im lepsze materiały zostały wykorzystane do ich powstania, tym nasza podłogówka będzie działała przez długi okres czasu bezawaryjnie.

Zaczynając samodzielną instalację

Przed przystąpieniem do montażu  trzeba zapoznać się z projektem, szczególnie rozmieszczeniem rozdzielczy, czy sposobu ułożenia pętli grzewczej. Kiedy wiemy, jak będzie wyglądać ogrzewanie podłogowe, musimy mieć świadomość, że sama powierzchnia, na którą będziemy kładli naszą podłogówkę, powinna być idealnie równa, gładka, oczyszczona, a przede wszystkim wypoziomowana. Dlaczego? Elementy instalacyjne położone na nieprzygotowanej powierzchni w szybkim czasie mogą ulec awarii, również powierzchnia użytkowa może popękać, a nawet się zapaść.

Izolacja kluczem do ciepła

Gotową powierzchnię należy przykryć specjalną folią izolacyjną, dodatkowo rozmieścić ją do wysokości planowanej wylewki. Brzegi trzeba zabezpieczyć najlepiej izolacją brzegową, najprościej i efektywniej jest wykorzystać taśmę brzegową, która ułatwi izolację dzięki samoprzylepności.  Na zaizolowaną powierzchnię powinno się wyłożyć płyty, które będą służyć do układania pętli grzewczej. Przed ułożeniem rur nakłada się jednak kolejną warstwę izolacyjną np. w postaci foli aluminiowej tzw. foli do ogrzewania podłogowego. Warto pamiętać o użyciu profili dylatacyjnych, które rozdzielą pola grzewcze, ale jednocześnie zapobiegną skutkom rozszerzalności betonu pod wpływem zmian  temperatury. Następnie na przygotowanej izolacji umieszcza się rury, układając je zgodnie z projektem, unieruchamiając klipsami, które mogą być przymocowywane ręcznie bądź za pomocą takera.  Wymieniona powyżej instrukcja  to jeden ze sposobów tworzenia ogrzewania podłogowego w mokrej zabudowie. Ze względu na ciągle rozwijający się rynek ogrzewania podłogowego, a przede wszystkim pojawianie się różnych rodzaj płyt  do mocowania rur, różnych sposobów  izolacji podłogówki- materiały wykonania mogą odbiegać od przedstawionego schematu, jednak styl i sposób ułożenia nie ulegają zmianie.

Łącząc w jedno- rozdzielacz

Zgodnie z projektem montuje się także rozdzielacz w wyznaczonym do tego miejscu i podłącza się pętle grzewcze. Montaż elementów ogrzewania na tym etapie się kończy. Ostatnim finalnym punktem ogrzewania podłogowego jest wylewka betonowa. Polecanym rodzajem wylewki jest jastrych anhydrytowy, który jest łatwiejszy w rozlaniu i jest typem wylewki samopoziomującej, co usprawnia pracę. Wylewkę należy wykonać zgodnie z projektem, ale także zostawić ją w celu tzw. „wygrzania”.

Wykończenie 

Kiedy wszystkie elementy poprzez projekt, montaż i wylewkę oraz jej wygrzanie zostały poprawnie wykonane, można przystąpić do rozmieszczenia wybranego wykończenia podłogowego. Warto pamiętać, aby dobierać materiały montażowe typowo pod ogrzewanie podłogowe np. klej do płytek. Nie mogą to być standardowe produkty, gdyż przykładowo zwykły klej nie spełnia norm i pod wpływem ciepła zacznie wysychać, następnie się kruszyć, co w rezultacie będzie powodować odklejanie się położonego wcześniej wykończenia.

Ciesząc się poprawnie wykonanym projektem, będziemy dumni z siebie, jak i swoich możliwości. Podłogówka zapewni nam zdrowe ciepło, a w dobrym stylu wykończona aranżacja będzie przyjemnym dla oka zwieńczeniem pracy.

 


może Cię równieź zainteresować:
DARMOWA KALKULACJA KOSZTÓW

Tylko u nas możesz samodzielnie oszacować koszty ogrzewania podłogowego dla Twojego domu! Sprawdź nasz KALKULATOR!

oblicz
oblicz
Znajdziesz nas: