
Płytki, ze względu na niski opór cieplny są najlepszym materiałem jako podłoga docelowa na ogrzewanie podłogowe wodne. Nie oznacza to jednak że płytki są jedynym dopuszczalnym materiałem. Przy odpowiednio zaprojektowanej instalacji ogrzewania, odpowiednim współczynniku przewodzenia ciepła panele czy podłogi drewniane również spełnią swoją rolę. Ze względu na szerzący się trend ogrzewania podłogowego producenci paneli czy podłóg drewnianych znacznie poszerzają swój asortyment, skłaniając się tym ku podłogówce.
Ogrzewanie podłogowe można zainstalować zarówno w domu jednorodzinnym – mamy tu na myśli system tradycyjny z wylewką betonową, jak i w mieszkaniach czy wiekowych kamienicach. Tu z pomocą przychodzi tzw. system suchy – bezwylewkowy. Polega on na układaniu specjalnych płyt (styropianowych lub z włókna drzewnego) w z folią aluminiową lub blaszkami aluminiowymi rozprowadzającymi ciepło po całej powierzchni podłogi. Następnie w zależności od docelowej podłogi układamy specjalny podkład i kładziemy docelową podłogę. System ten cechuje się niską wysokością oraz małym ciężarem, także idealnie nadaje się do każdego mieszkania.
Koszty instalacji wodnego ogrzewania podłogowego są porównywalne do kosztów wykonania instalacji grzejnikowej. Co więcej, podłogówka w eksploatacji jest o ok. 30% tańsza od grzejników i o 60% tańsza od ogrzewania elektrycznego.
Z pewnością minusem ogrzewania podłogowego jest przede wszystkim duża bezwładność – długo się nagrzewa i wolno stygnie. Jednak tu z pomocą przychodzi system „suchy” (wspomniany wyżej). Z racji braku wylewki, czyli braku bezwładności reakcja ogrzewania podłogowego na zmianę temperatury powietrza w pomieszczeniu to już 15 minut, co przy dzisiejszym „szybkim” trybie życia jest bardzo wygodne.
Ogrzewanie podłogowe działa na zasadzie promieniowania, w przeciwieństwie do grzejników działających na zasadzie konwekcji, czyli ruchu powietrza. Jest ono więc idealne dla alergików – w pomieszczeniu, w którym zainstalowana jest podłogówka, nie unosi się kurz. Dodatkowo ogrzewanie podłogowe zapobiega powstawaniu wilgoci w ścianach, co zmniejsza prawdopodobieństwo pojawienia się chorobotwórczych grzybów. Powszechna jest opinia, że podłogówka powoduje efekt ciężkich nóg – w przypadku odpowiednio zaprojektowanej i wykonanej instalacji nie ma możliwości pojawienia się tego problemu.
Przy dobrze zaprojektowanym oraz wyregulowanym układzie nie ma żadnych przeciwwskazań łączenia ogrzewania podłogowego z grzejnikami. Bardzo popularne staje tzw. „dogrzanie” podłogi w łazience czy kuchni. W tym wypadku bez problemu możemy podłączyć pętle ogrzewania podłogowego do istniejącej instalacji za pomocą zaworu RTL – zawór ograniczenia temperatury powrotu.
![]() |
stacjonarny
do konsultantów
604 418 552
532 211 167 |
![]() |
mail
|
![]() |
adres
ul. Bociana 19
31-231 Kraków |