Ogrzewanie podłogowe na legarach

posted: Listopad 13, 2018

Drewniana podłoga na legarach również może być ogrzewana tzw. podłogówką. Ogrzewanie podłogowe pod drewnianą podłogą może być zainstalowane na kilka sposobów. Może być oparte o profile transmisyjne z blachy aluminiowej, w których umieszcza się rury. Izolacje termiczną kładzie się w przestrzeni międzylegarowej. Materiałem izolującym jest wełna mineralna lub skalna. Jej grubość dobiera się w zależności od warunków. Konstrukcję podłogi układa się na belkach. Może być wykonana z płyt wiórowych, desek, jastrychu. Podłogówka na legarach składa się z podłoża, izolacji przeciwwilgociowej, legarów, wełny, rur grzewczych, paneli transmisyjnych, płyt lub desek, podłogi.

Ogrzewanie podłogowe z wykorzystaniem płyt wiórowych

podłogówka na legarach

podłogówka na legarach

Ogrzewanie podłogowe na legarach może być także układane na bazie płyt wiórowych. Wówczas płyty umieszcza się na belkach legarowych, a na ich powierzchni kładzie się płytę systemową lub płytę systemową TOP – na tak przygotowanej powierzchni można położyć właściwą podłogę. Podłogówka w zabudowie legarowej składa się wówczas z podłoża, izolacji przeciwwilgociowej, legarów i izolacji termicznej między nimi (wełna), taśmy brzegowej, profilu ramy brzegowej, paneli transmisyjnych, rury wielowarstwowej, płyty podkładowej lub maty, płyty wiórowej i podłogi docelowej.

Ogrzewanie podłogowe na legarach – istotne informacje

System legarowy wymaga wykonania instalacji ogrzewania w systemie suchym, czyli bez wylewki betonowej, która znacznie obciąża strop. Na drewnianą konstrukcję kładzie się przewody grzewcze, w których powinna płynąć woda o temperaturze do 45 stopni C. Rury układane są w aluminiowych panelach przytwierdzanych drewnianymi łatami do belek. Aluminiowe panele odbierają ciepło rur i przekazują je do podłogi. Drewno układane na podłodze nie powinno przekraczać 1,5 cm grubości.

Ogrzewanie podłogowe na legarach umożliwia montaż podłogówki w drewnianych domach bez obciążania konstrukcji betonową wylewką. Dzięki temu również w starych, zdrowych domach można zamontować system ogrzewania podłogowego. Jeśli chcesz zainstalować ogrzewanie podłogowe na legarach w swoim domu czy mieszkaniu, to skontaktuj się z nami! Oferujemy darmową wycenę systemu i jego profesjonalny montaż!


tags: legary Ogrzewanie podłogowe na legarach
DARMOWA KALKULACJA KOSZTÓW

Tylko u nas możesz samodzielnie oszacować koszty ogrzewania podłogowego dla Twojego domu! Sprawdź nasz KALKULATOR!

oblicz
oblicz
Znajdziesz nas: