Ogrzewanie ścienne w mieszkaniu

posted: Lipiec 9, 2018

Ogrzewanie ścienne wprawdzie nie jest jeszcze tak popularne w Polsce, jak ogrzewanie podłogowe, ale stale poszerza grono swoich zwolenników, zdecydowanie wyprzedzając w popularności ogrzewanie sufitowe. Pod względem technologicznym jest bardzo zbliżone do ogrzewania podłogowego, ma jednak nad nim kilka istotnych elementów dających przewagę.

ogrzewanie ścienne mieszkanie

ogrzewanie ścienne mieszkanie

Ogrzewanie ścienne w mieszkaniu

Zdecydowana większość inwestorów, decydujących się na ogrzewanie ścienne czy podłogowe decyduje się na taki krok w momencie budowy danego obiektu i jest w stanie projekt instalacji przeprowadzić od podstaw. Jednakże co z ogrzewaniem ściennym w mieszkaniu? Podstawowym problemem, jaki generuje ogrzewanie ścienne w bloku jest konieczność zmniejszenia przestrzeni użytkowej poprzez niezbędne zwiększenie powierzchni, jaką zajmują ściany. Z tego też względu zazwyczaj wybór rodzaju instalacji jest mocno ograniczony, gdyż w większości przypadków konieczne jest zastosowanie elektrycznych mat grzewczych, gdyż instalacja wodna czy powietrzna generowałaby zbyt duże ubytki powierzchniowe. Jednakże niestety nie w każdym przypadku ogrzewanie ścienne w mieszkaniu jest możliwe do przeprowadzenia.

Zalety ogrzewania podtynkowego

Ogrzewanie podtynkowe w mieszkaniu zwiększa swoją opłacalność, gdyż eliminuje się pewną ilość strat pozyskiwanej energii wykorzystywanej na ogrzanie ścian zewnętrznych, których w mieszkaniu jest mniej. Także, powierzchni przeszklonych, w porównaniu do nowoczesnego domu, może być mniej, co wpływa na ilość niezbędnego do wygenerowania ciepła. Opłacalność ogrzewania ściennego maleje w przypadku budynków starego typu, lub nieocieplonych wystarczająco dobrze. Straty energii cieplnej, i tak spore, nawet przy odpowiedniej izolacji, w przypadku złego zabezpieczenia, są ogromne.

Koszt ogrzewania ściennego

Generalnie cena ogrzewania ściennego, zarówno w montażu jak i eksploatacji jest niższa niż w przypadku podłogówki. Jednakże niższe koszty powiązane są ściśle z wykorzystaniem ogrzewania wodnego i niskotemperaturowego. W przypadku ogrzewania elektrycznego cena może wzrosnąć kilkukrotnie. Droższe jest nie tylko eksploatowanie instalacji ale sam jej montaż również.

Jeśli jesteś zainteresowany ogrzewaniem ściennym, to skontaktuj się z nami! Oferujemy darmową wycenę i fachowe doradztwo na każdym etapie prac!

Zobacz również: sterowanie ogrzewaniem ściennym, montaż ogrzewania ściennego.


tags: ogrzewanie ścienne
DARMOWA KALKULACJA KOSZTÓW

Tylko u nas możesz samodzielnie oszacować koszty ogrzewania podłogowego dla Twojego domu! Sprawdź nasz KALKULATOR!

oblicz
oblicz
Znajdziesz nas: