Projekt termomodernizacji domu

posted: Luty 7, 2019

Główne przyczyny znacznego zwiększania się kosztów użytkowania budynków, to w dużej mierze nadmierne straty cieplne, wywołane niewłaściwą lub przestarzałą izolacją termiczną budynku, a głównie ścian zewnętrznych, stropów, dachów oraz okien. Na zwiększenie kosztów ponoszonych na eksploatacje systemów grzewczych wpływ ma także niska sprawność starych instalacji grzewczych. Lekarstwem niwelującym wszystkie bolączki jest przeprowadzenie gruntownej termomodernizacji budynku mieszkalnego.

Prawidłowa termoodernizacja budynku

Jak prawidłowo wykonać termomodernizację? To pytanie, które powinniśmy zadać sobie na początku naszych rozważań nad modernizacją domu. Podstawą każdego docieplenia i usprawnienia lub wymiany instalacji jest prawidłowo sporządzony projekt termomodernizacji. Powinien uwzględniać aktualny stan techniczny budynku, możliwość przystosowania go wraz z poszczególnymi etapami przewidzianych prac.

Projekt termomodernizacji domu

Projekt termomodernizacji dostosowany do potrzeb danego budynku powinien przewidywać prace nad sporządzeniem warstwy izolacyjnej z materiału o dokładnie opisanych właściwościach izolacyjnych. Najczęściej wykorzystuje się do tego celu styropian, z uwagi na jego niską cenę, bądź wełnę mineralną.  Prawidłowe ocieplanie domu powinno przewidywać również wymianę okien. To właśnie drzwi i okna stanowią przyczynę aż 15 do 30% strat energii cieplnej. Wymiana na szczelniejsze oraz poprawa izolacji warstw łączących wymieniane okna ze ścianami pozwoli na znaczne oszczędności.

Wymiana systemu ogrzewania

projekt termomodernizacji domuKolejnym etapem planu termomodernizacji jest wymiana systemu ogrzewania. Może sprowadzać się ona tylko do usprawnienia funkcjonującego kotła grzewczego, jednak możliwe jest, że konieczna będzie całkowita wymiana kotła lub węzła ciepłowniczego, a także zamontowanie automatyki sterującej. Starsze urządzenia mogą wraz z wiekiem i wyeksploatowaniem tracić początkową sprawność. Modernizacja będzie więc opierała się na wymianie modelu na nowszy, pozwalający na automatyczne dostosowywanie się do warunków atmosferycznych. Wprowadza to duże oszczędności ze względu na pobór energii tylko w momentach, kiedy jest to konieczne oraz zapewnia większy komfort dla użytkowników.


tags: termomodernizacja
DARMOWA KALKULACJA KOSZTÓW

Tylko u nas możesz samodzielnie oszacować koszty ogrzewania podłogowego dla Twojego domu! Sprawdź nasz KALKULATOR!

oblicz
oblicz
Znajdziesz nas: