Smart home – czy to się opłaca?

posted: Październik 9, 2018

Od przynajmniej kilku lat coraz częściej można usłyszeć określenie smart home, lub jego polskie tłumaczenie inteligentny dom. Większości osób smart home kojarzy się po prostu z budynkiem wyposażonym w wiele drogich urządzeń elektronicznych, które sterują domowymi instalacjami i wyręczają domowników. Nie jest to jednak do końca prawda.

Czym jest smart home?

Inteligentny dom faktycznie jest zbiorem urządzeń, mających w zorganizowany sposób pomagać w „zarządzaniu domem”. Błędne jest jednak przekonanie, że jest to technologia tylko dla wąskiej grupy najbogatszych. Dziś z łatwością można wskazać wiele niedrogich urządzeń, które w sposób zintegrowany mogą tworzyć smart home. Zintegrowany, ponieważ to właśnie ta cecha jest kluczowa, jeśli chcemy mówić o inteligentnym domu.

Co składa się na smart home?

co składa się na smart home

co składa się na smart home

Możliwości konfiguracji urządzeń dla inteligentnego domu są bardzo szerokie. Z łatwością możemy nabyć zarówno pojedyncze elementy (jak np. kamery czy czujniki) jak i gotowe zestawy zawierające kilka elementów. Jakie urządzenia składają się na smart home? Są to między innymi:

  • kamery, pozwalające nie tylko na nagrywanie obrazu, ale również oglądanie live tego, co dzieje się w domu.

  • najróżniejsze czujniki, np. dymu, gazu, czy zalania, ale także czujniki otwarcia/zamknięcia okien i drzwi (ich wykorzystanie sprawi, że przy każdej próbie otworzenia drzwi czy okien system wyśle wiadomość na naszego smartfona.)

  • system pozwalający na zdalne sterowanie światłem

  • czujniki ruchu

  • system do sterowania roletami i żaluzjami

  • kontrola drzwi garażowych, bram czy furtek

  • zdalne sterowanie siecią internetową

  • sterowanie ogrzewaniem czy wentylacją

Co wybrać do swojego (inteligentnego) domu?

Wybór urządzeń do smart home zależy jedynie od naszych preferencji i potrzeb. W przypadku jednych osób wystarczy system czujników, inni będą chcieli dodatkowo kamer, sterowania wentylacją czy siecią internetową. Jakie urządzenia są jednak najczęściej wybierane i najbardziej opłacalne dla naszego domu?

Bezpieczeństwo

Jeżeli zależy nam na bezpieczeństwie, to bez wątpienia najbardziej istotnym elementem smart home powinny być dla nas różnego rodzaju czujniki. Czujnik gazu, dymu czy zalania pozwoli nie tylko uniknąć strat finansowych, ale może również uratować nasze zdrowie i życie. Nie są to drogie urządzenia, więc zdecydowanie warto zastanowić się nad ich instalacją.

Wygoda i oszczędność

smart home sterowanie ogrzewaniemSystem smart home to nie tylko bezpieczeństwo, ale również wygoda i oszczędność. Z tego względu wiele urządzeń doskonale nadaje się do zmniejszania kosztów i ułatwiania życia. Jednym z nich jest urządzenie do sterowania ogrzewaniem. Dzięki niemu, za pomocą smartfona jesteśmy w stanie regulować temperaturę będąc poza domem. Nowoczesne systemy pozwalają dobierać ogrzewanie do poszczególnych pomieszczeń tak, by w jednym było cieplej, a w innym chłodniej. Dodatkowo jesteśmy w stanie zaplanować temperaturę na konkretne godziny, np. niższą w nocy, gdy śpimy, a wyższą o poranku. Wszystko to pozwala na duże oszczędności oraz ogromną wygodę. Instalacja ogrzewa dom tylko wtedy – i do określonej temperatury – gdy jest to konieczne, a całość zarządzania odbywa się za pomocą telefonu.

Czy smart home się opłaca?

Inteligentny dom to bez wątpienia przyszłość branży budowlanej i instalacyjnej. Popularność tego systemu rośnie z roku na rok, i trudno wyobrazić sobie, by tendencja miała się odwrócić. Już dziś czujniki, kamery czy systemy do sterowania ogrzewaniem są stosunkowo niedrogie, a ich zalety ogromne. Z tego względu warto na poważnie wziąć pod uwagę smart home, gdyż dzięki niemu nasz dom będzie bezpieczniejszy i tańszy, a mieszkaniem w nim znacznie wygodniejsze.

Zobacz również: termomodernizacja budynku, zapowietrzona podłogówka.


tags: inteligentny dom Smart home
DARMOWA KALKULACJA KOSZTÓW

Tylko u nas możesz samodzielnie oszacować koszty ogrzewania podłogowego dla Twojego domu! Sprawdź nasz KALKULATOR!

oblicz
oblicz
Znajdziesz nas: