Tanie ogrzewanie domu 2018

posted: Listopad 5, 2018

Ogrzewanie domu w okresie jesienno-zimowym, ale także wiosennym to priorytet. Ciepło zapewnia komfort i poczucie bezpieczeństwa, szczególnie, że za oknem plucha, sypiący śnieg, deszcz, a nawet ujemna temperatura. Wiemy też, że jeden sezon grzewczy to spore obciążenie finansowe dla domowników, którzy pragnąc oszczędzić, szukają  przydatnych rozwiązań. W takiej sytuacji dobrym wyborem będzie rozpatrzenie różnych możliwości obniżenia rachunków, a w zasadzie zachowania komfortu cieplnego bez wysokich strat budżetowych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZACZYNAJĄC OD POCZĄTKU

Jeśli o tanim ogrzewaniu myślimy już na początku projektowania domu, warto się zastanowić nad poprawnym jego ociepleniem. Będzie to miało wpływ na dłuższe utrzymywanie stałej temperatury w pomieszczeniach, jednocześnie przyczyni się do mniejszych strat ciepła. W całej kalkulacji im lepiej ocieplony dom, tym mniejsze straty ciepła (więcej oszczędności). W praktyce musimy ocieplić  każdy dom, dlatego warto poświęcić trochę więcej czasu w początkowej fazie projektu oraz zaplanować większy budżet, aby w przyszłości móc cieszyć się niskimi rachunkami. Inwestycje, szczególnie przyszłościowe będą miały duży wpływ na koszty utrzymania domu, a ich widoczność szacuje się w kilku latach od dokonanego zaangażowania finansowego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

STARE BUDOWNICTWO

Budownictwo, które ma już klika, bądź kilkadziesiąt lat rządzi się swoimi prawami.  Stare mury, których docieplenie straciło na jakości sprawiają, że zimno jest bardziej odczuwalne, a mimo dogrzewania temperatura wcale nie wzrasta.  Co możemy zrobić? Ocieplić, ale może się okazać, że inwestycja poniesie ze sobą dodatkowe koszty tj. odwilgocenie ścian, odgrzybienie, a czasem wady konstrukcyjne, które nie pozwolą na szybkie poprawianie bezpieczeństwa cieplnego budynku. Często sam remont przygotowawczy pod docieplenie może pochłonąć duże zasoby finansowe. Jeśli jednak obecnie nie stać nas na duże inwestycje w elewacje domu, warto skupić się na izolacji drzwi, okien, wymianie bądź uszczelnieniu dachu, które pomogą w utrzymaniu ciepła wewnątrz budynku. Istotne jest, aby nie odcinać się od powietrza w 100%, gdyż dostawa i wymiana tlenu w domu jest bardzo ważna dla naszego zdrowia, dlatego warto posiadać w domu dobrą wentylację.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TERMOSTAT- CZYLI STEROWANIE OGRZEWANIEM

Termostat to inteligentne urządzenie, które pozwala nam sterować ogrzewaniem, regulując temperaturę powietrza. Coraz to nowsze aplikacje połączone bezpośrednio z urządzeniem systemowym pozwalają na dokładnie ustalanie godziny, daty rozpoczęcia, bądź zaprzestania grzania, tym samym określenie zapotrzebowania cieplnego (temperatury) w danej chwili.  Jednak jak to przenosi się na oszczędności?

Jeśli nie przebywamy w domu, możemy zmniejszyć temperaturę do 17 stopni C (nie stracimy wtedy na niepotrzebnym nagrzewaniu). Dodatkowo wyjeżdżając na dłuższy okres czasu termostat możemy ustawić nawet na 15 stopni C., jednak nie warto wyłączać ogrzewania  całkowicie, ponieważ jego ponowne uruchomienie i ogrzanie mieszkania będzie niosło ze sobą wyższe rachunki, niż pozostawienie go w tzw. „temperaturze czuwania”. Następnie ważnym krokiem jest planowanie swojego pobytu w domu. Temperatura w kuchni powinna być niższa, niż w sypialni, czy pokoju dziennym, gdzie najczęściej przebywamy. W nocy kiedy zasypiamy temperatura komfortowa dla spokojnego snu powinna wynosić 18 stopni C.W rezultacie tryb ekologiczny na czas snu powinien być ustawiony na każdej powierzchni w domu. Rozsądnie kierując ogrzewaniem, nie przegrzewając niepotrzebnie przestrzeni mieszkalnej  możemy oszczędzić nawet  30 % w skali roku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NAJOSZCZĘDNIEJSZY TYP OGRZEWANIA

Mówiąc tanie ogrzewanie należy zastanowić się czy szuka się taniości w montażu, czy w eksploatacji ogrzewania. Oczywiście można też znaleźć bezpieczny balans między sposobami oszczędności. Jednak w dużej mierze ogrzewanie oznacza jedną inwestycję na kilkanaście lat, więc warto skupić się na rachunkach sezonowych. Najbardziej oszczędnym i coraz bardziej popularnym ogrzewaniem staje się ogrzewanie podłogowe. Podłogówka czyli zanurzone rury z ciepłą wodą w wylewce betonowej bądź suche systemy ogrzewania podłogowego jako prostsze odpowiedniki, pozwalają zachować komfort cieplny przy niższej temperaturze powietrza, niż w przypadku tradycyjnych grzejników. Ciepło ogrzewania podłogowego oddawane jest do pomieszczenia na zasadzie promieniowanie w rezultacie mniejsza temperatura wody w podłogówce, również ma wpływ na mniejsze zużycie energii. Wybierając podłogówkę równocześnie dbamy o nasze zdrowie, gdyż pionowy rozkład temperatury jest najodpowiedniejszy pod względem odczuwalnego przez człowieka komfortu cieplnego (wyższa temperatura przy stopach, niższa w okolicach głowy wpływa na lepsze samopoczucie). Oszczędność połączona  ze zdrowiem, przestrzenią do aranżacji, ale przede wszystkim komfortem cieplnym wygrywa na starcie z ogrzewaniem tradycyjnym.

Zaoszczędzone pieniądze w skali roku, czy nawet kilkunastu lat możemy przeznaczyć na inwestycje w dom, czy wybór zdrowego dla środowiska źródła ciepła. Podnosząc standard domu, nie tylko będziemy lepiej i ekologiczniej mieszkać, ale nasz budżet w przyszłości również na tym zyska.


tags: cena ogrzewania podłogowe dom z ogrzewaniem podłogowym
może Cię równieź zainteresować:
DARMOWA KALKULACJA KOSZTÓW

Tylko u nas możesz samodzielnie oszacować koszty ogrzewania podłogowego dla Twojego domu! Sprawdź nasz KALKULATOR!

oblicz
oblicz
Znajdziesz nas: