Zapowietrzenie podłogówki- czyli dużo powietrza, a mało ciepła

posted: Październik 4, 2018

Niska temperatura, deszcz, pochmurna pogoda, opadające liście- w takim klimacie wchodzimy w sezon ogrzewania. Ciepło w domach, mieszkaniach powoduje poczucie bezpieczeństwa i komfortu, dlatego jak najszybciej chcemy cieszyć się wyższą temperaturą, szczególnie że na zewnątrz narażeni jesteśmy na chłód i zmarznięcie.

Deszczowa pogoda

Deszczowa pogoda

Co dzieje się w naszych kotłowniach?
Uruchamiając swoje ogrzewanie, czy też czekając na decyzję administracji budynku o rozpoczęciu sezonu grzewczego, nie zastanawiamy się co dzieje się w rurach, ale czekamy na ciepło. To zrozumiałe! Jednak warto się wdrożyć w proces przygotowawczy, szczególnie jeśli od nas zależy właściwe uruchomienie ogrzewania.

 

 

 

 

 

 

Narzędzia

Narzędzia

Co to jest zapowietrzenie?
Zapowietrzone ogrzewanie to nic innego jak powietrze, które przebywając w rurach, utrudnia przepływ wody. Skutkiem tego może być nierównomierne rozprowadzanie ciepła po powierzchni grzewczej, a nawet jego brak, co więcej pojawiają się charakterystyczne symptomy, jak stuki, bulgotanie, czy szumy. Kiedy tylko zauważymy, że opisana sytuacja ma miejsce w naszym domu, w większości przypadków możemy mieć pewność, że problemy te powoduje niechciane powietrze w instalacji. Warto jednak sprawdzić, czy nie nastąpiło żadne uszkodzenie podłogówki, które również mogłoby wpływać na jej złe funkcjonowanie.

 

 

 

 

 

Hydraulika

Hydraulika

Jak możemy odpowietrzyć naszą instalację?
W nowoczesnych instalacjach ogrzewania podłogowego znajduje się automatyczny odpowietrznik (zawór), znajdujący się przy belce powrotnej. Ułatwi to zdecydowanie cały proces. Postępując krok po kroku- zgodnie z instrukcją odpowietrzanie podłogówki stanie się mniej skomplikowane i będziemy mieć pewność, że wykonaliśmy je poprawnie.
W  pierwszym kroku uruchamiamy pompę instalacji ogrzewania podłogowego i ustawiamy ją na najwyższą możliwą moc. Następnie, zakręcamy wszystkie zawory na belce powrotnej. Otwarta zostaje tylko jedna pętla – to od niej zaczynamy cały proces odpowietrzania. Kolejnym krokiem jest włączenie przepływu wody i obserwacja, czy ciecz zostanie przepompowana przez całą pętlę. Możemy się spodziewać, że potrwa to nawet do ok. 15 minut. Cały proces odpowietrzania może wydać się długi, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość. Podczas tego cyklu zazwyczaj usłyszymy charakterystyczny „świst” wychodzącego powietrza – oznacza to, że postępujemy prawidłowo. W kolejnym kroku zamykamy odpowietrzoną pętlę. Następnie, przystępujemy do tego samego procesu w kolejnej pętli- powtarzając poprzednie kroki. Tak postępujemy z wszystkimi pętlami.
Wiedząc, że wszystkie kroki (na wszystkich pętlach) zostały poprawnie wykonane- mamy pewność, że z naszego ogrzewania podłogowego, a właściwie instalacji zostało usunięte powietrze. Wtenczas należy otworzyć wszystkie zawory na belce powrotnej i uruchomić ogrzewanie podłogowe.

 

Ciepła podłoga

Ciepła podłoga

To takie proste!

Oczywiście, mając już wiedzę na temat postępowania w sytuacji zapowietrzenia podłogówki, równocześnie cały proces staje się dla nas łatwiejszy. Warto co roku sprawdzać, w jakim stanie jest nasze ogrzewanie, szczególnie gdy jest uruchamiane po dłuższej przerwie. Powietrze w instalacji może powodować nawet korozje, która niszczy poszczególne elementy grzewcze, czy utrudnia przepływy ciepłej wody. Odpowietrzanie ogrzewania powinno być także naturalną praktyką, szczególnie jeśli sami kontrolujemy tę instalację w naszych domach i mieszkaniach. Ucząc się tego procesu, oszczędzamy pieniądze, które często niepotrzebnie wydawane są na pomoc hydraulików. Sami możemy stać się dobrymi fachowcami, wystarczy cierpliwa praktyka z roku na rok.


tags: alternatywne sposoby ogrzewania domu automatyka sterująca ogrzewaniem
DARMOWA KALKULACJA KOSZTÓW

Tylko u nas możesz samodzielnie oszacować koszty ogrzewania podłogowego dla Twojego domu! Sprawdź nasz KALKULATOR!

oblicz
oblicz
Znajdziesz nas: