Zdrowe i bezpieczne ogrzewanie podłogowe

posted: Sierpień 13, 2018

O ogrzewaniu podłogowym krążą różne mity, które często okazują się nieprawdziwe. Ważne jednak stają się informacje, które można udowodnić, jednocześnie podając rzeczowe argumenty. Ciekawym,  jak i  kontrowersyjnym tematem ostatnich lat staje się wpływ ogrzewania podłogowego na zdrowie człowieka. Owiane tajemnicą właściwości ciepła, dziś nie są żadną zagadką, a wręcz przyjemną ciekawostką.

Zdrowe-Ogrzewanie-Podłogowe

Warto zaznaczyć, iż ogrzewanie podłogowe dzieli się ze względu na różne źródła jego zasilania oraz wykonanie:

-ogrzewanie podłogowe tradycyjne wodne

-ogrzewanie podłogowe w suchej zabudowie

-ogrzewanie elektryczne

Każde z wymienionych typów działa na zasadzie nagrzewania powierzchni do odpowiedniej temperatury. Nagrzana powierzchnia równocześnie zwiększa ciepło otoczenia na zasadzie promieniowania.  Jak to wygląda w tradycyjnych systemach ogrzewania podłogowego?

Włączając ogrzewanie, zazwyczaj czekamy ok 2-3 h, aż ciepłota będzie w stanie objąć wyznaczony obszar. Istotną kwestią staje się także dobór posadzki, bo w zależności, czy będzie to podłoga kamienna, czy drewniana- tak będziemy odczuwać ciepło. W publikacjach naukowych stwierdza się,  iż w przypadku paneli, najlepszą temperaturą powierzchni jest już 22 stopnie Celsjusza, gdzie przy płytach jest to 26 stopni Celsjusza. Różnica ta wynika nie tylko z materiału wykonania podłogi użytkowej, ale i temperatury stóp, która jest zdecydowanie wyższa, gdyż wynosi – 30 stopni Celsjusza. Bilans tych temperatur przyjemne wpływa na odczuwanie ciepła przez nasze stopy. Jaki to ma związek z naszym zdrowiem?

Zdrowe- ogrzewanie-podłogowe

Ogrzewanie podłogowe wpływa korzystanie na rozkład ciepła w pomieszczeniu, gdzie osiąga ono  wyższą temperaturę na wysokości  nóg, a niższą na poziomie głowy – stosunek ten jest optymalny dla komfortu i zdrowia człowieka.

Cyrkulacja powietrza w podłogówkach wpływa także korzystnie na zdrowie człowieka. Zaznaczając, że ogrzewanie podłogowe to  w 70%  promieniowanie ciepła z podłogi, a pozostała część to wędrówki powietrza- w praktyce oznacza to, że ogrzewanie podłogowe nie unosi kurzu w pomieszczeniu, dlatego jest lepszym rozwiązaniem dla alergików oraz rodzin z dziećmi. Warto zaznaczyć, że samo ogrzewanie podłogowe nie wpływa znacząco na wilgotność powietrza.  Dla porównania ciepło z tradycyjnych grzejników rozchodzi się w większym stopniu za pomocą konwekcji powietrza, tym samym obniżając wilgotność powietrza w mieszkaniach.

Ogrzewane podłogi również stanowią alternatywę grzewczą dla rodzin z małymi dziećmi. Pociechy bawiąc się i spędzając czas na podłogach , często narażone są na zziębnięcie – stosując ogrzewanie podłogowe, minimalizuje się to ryzyko i zapewnia się odpowiednie środowisko do rozwoju i zabawy.

Chcąc zlikwidować efekt „zimnych nóg”, czy zapewniając komfort sobie oraz swojej rodzinie warto rozważyć ogrzewanie podłogowe. Dbając o aspekt zdrowotny „ciepła” w naszym domu, pamiętajmy jednak, że dobór odpowiedniej temperatury do danego pomieszczenia jest jedną z najważniejszych przyczyn, które wpływają na nasze samopoczucie.

 

 


tags: alternatywne sposoby ogrzewania domu ciepło w domu bez grzejników Czy ogrzewanie podłogowe jest zdrowe
może Cię równieź zainteresować:
DARMOWA KALKULACJA KOSZTÓW

Tylko u nas możesz samodzielnie oszacować koszty ogrzewania podłogowego dla Twojego domu! Sprawdź nasz KALKULATOR!

oblicz
oblicz
Znajdziesz nas: