Awaria ogrzewania podłogowego – przyczyny i sposoby naprawy

posted: 28 kwietnia, 2023

Ogrzewanie podłogowe jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań zapewniającym ciepło w domu. Jest bardzo chętnie wybierane ze względu na wygodę użytkowania, estetykę pomieszczeń (pozwala na rezygnację z grzejników w przestrzeni domowej), łatwiejsze i dłuższe utrzymywanie komfortu cieplnego w pomieszczeniu i oszczędności związane z poborem mniejszej ilości energii, niezbędnej do ogrzania domu.

System ten cechuje się wysoką trwałością i jest odporny na uszkodzenia mechaniczne – choćby z tego powodu, iż jego elementy są ukryte – dlatego też niezwykle rzadko ulega awariom. Ale jak każdy system, nie jest od nich stuprocentowo wolny.

Uszkodzenie ogrzewania podłogowego

systemy ogrzewania podłogowego sanderAwarie ogrzewania podłogowego zazwyczaj występują w sytuacji uszkodzeń zaistniałych w trakcie montażu. Mogą one wynikać: z niewłaściwego cięcia rur, złego łączenia lub niewłaściwej izolacji. Z tego względu szczególne istotne jest zwrócenie uwagi, na jakość wykonania montażu. Ale doświadczony instalator nigdy nie powinien dopuści do tego rodzaju usterek, choćby z tego względu, że w takich przypadkach obligatoryjnie przeprowadza się próbę generalną szczelności całej instalacji, a dopiero później przykrywa się ją kolejną warstwą jastrychu anhydrytowego lub cementu.

I jeśli na tym etapie montażu, którykolwiek z elementów podłogówki ulegnie uszkodzeniu, bezwzględnie się go wymienia. Skutkiem tego, przypadki wymagające rozebrania podłogi należą więc do rzadkości. Dlatego przy prawidłowo wykonanym systemie ogrzewania podłogowego, wystąpienie awarii mechanicznej na poziomie podłoża jest minimalne.

Ale prawidłowe funkcjonowanie systemu ogrzewania podłogowego i jego sprawność, zależą jeszcze od innych elementów.

Przyczyny awarii ogrzewania podłogowego

Jedną z przyczyn awarii ogrzewania podłogowego może być zwykłe zapowietrzenie systemu, czyli sytuacja, w której powietrze znajduje się w rurach ogrzewania podłogowego, powodując zaburzenie działania całego systemu. Może ono powstać na etapie montażu ale i też z powodu wycieku wody, który spowodował ucieczkę płynu z systemu. W takim wypadku należy przeprowadzić procedurę odpowietrzenia, polegającą na wypuszczaniu powietrza z obiegu, co umożliwi prawidłowe krążenie płynu. Aby usunąć powietrze z systemu, należy zastosować specjalne narzędzia do odpowietrzania. Procedura ta wymaga jednak pewnej wiedzy i doświadczenia, dlatego lepiej skontaktować się z profesjonalnym serwisem.

Na nieprawidłową pracę podłogówki może mieć również wpływ:

problem z pompą obiegową – jeśli pompa obiegowa jest uszkodzona lub działa nieprawidłowo, woda nie będzie krążyć poprawnie przez rurki, lub nie będzie jej w dostatecznej ilości w systemie, co spowoduje brak ciepła w pomieszczeniu. W takiej sytuacji konieczna jest wymiana pompy obiegowej.

uszkodzenie zaworów grzejnych – jeśli zawory grzejne są uszkodzone lub nie działają poprawnie, woda nie będzie przepływa przez rurki, a tym samym i w tym przypadku nie będzie ogrzewania podłogi. W takiej sytuacji konieczna jest wymiana uszkodzonych zaworów. Dobrze jest najpierw upewnić się czy zawór grzejnika jest otwarty, a przepływ wody odpowiedni, gdyż musi się ona dostać do wszystkich sekcji podłogi.

kłopot z termostatami – nieprawidłowe ustawienie lub uszkodzenie termostatu, może to prowadzić do niedostatecznego lub nadmiernego nagrzania podłogi. W takiej sytuacji konieczne jest ustawienie lub wymiana termostatów. Ale zawsze należy najpierw sprawdzić czy włącznik termostatu jest ustawiony na odpowiednią temperaturę.

nieszczelność w instalacji – jeśli rurki lub przewody grzewcze są uszkodzone lub nieszczelne konieczna będzie naprawa nieszczelności.

niskie ciśnienie wody – jeśli ciśnienie wody jest niedostateczne, woda nie będzie krąży poprawnie w obiegu, co będzie skutkować brakiem ciepła w pomieszczeniu. W takiej sytuacji niezbędne będzie przywrócenie prawidłowego ciśnienia wody w obiegu.

problemy z zasilaniem elektrycznym – jeśli system grzewczy działa na prąd, problemy z zasilaniem elektrycznym mogą powodować awarię ogrzewania podłogowego. W takiej sytuacji należy ustalić źródło problemu i naprawę zasilania.

Serwis podłogówki – naprawa, odpowietrzanie

W większości przypadków awarii ogrzewania podłogowego zaleca się skontaktowanie się z doświadczonym serwisem, który dokładnie zdiagnozuje problem i dokona niezbędnych napraw. Próba samodzielnego ingerowania może doprowadzić do dalszych, poważniejszych uszkodzeń systemu.


DARMOWA KALKULACJA KOSZTÓW

Tylko u nas możesz samodzielnie oszacować koszty ogrzewania podłogowego dla Twojego domu! Sprawdź nasz KALKULATOR!

oblicz
oblicz
Znajdziesz nas:
Siedziba główna Sander System: ul. Rzeczna 8/5, 30-021 Kraków
Salon Sprzedaży w Krakowie: ul. Rzeczna 11, 30-021 Kraków
Salon Sprzedaży w Rzeszowie: Al. Tadeusza Rejtana 67, 35-326 Rzeszów
Oddział Przeworsk: ul. Głęboka 34, 37-200 Przeworsk
kontakt@sandersystem.pl
Copyrights: Sander System
Polityka prywatności