Ciepła płyta fundamentowa

posted: 3 kwietnia, 2020

Ciepła płyta funadementowa

Wykonanie płyty fundamentowej rozpoczyna się od wykopu w ziemi. Następnie na twardszy podkład nanosi się  i równomiernie rozplantowuje piasek ( tzw. niepłukany piasek)  i kliniec (drobne kamyki). Ważna jest także izolacja wokół płyty, jak i pod samym jej spodem, na którą wykłada się zbrojenie. Wszystkie te elementy stanowią bezpośredni podkład pod betonową wylewkę, która wypełnia konstrukcję, tworząc w całości ciepłą płytę fundamentową.

 Jaki sprzęt jest niezbędny by wykonać betonową wylewkę oraz jaka klasa betonu jest najlepsza?

Do wylewania betonu na budowie służy pompa do betonu tzw. potocznie szteter. Jest to specjalnej konstrukcji ciężarówka, która ma wbudowaną pompę do betonu i w przypadku Projektu Dom jest ona wykorzystywana do wylania płyty fundamentowej pod dom jednorodzinny. Do takiej  ciężarówki podpina się gruszkę do betonu, która jest w tym przypadku źródłem betonu, a szteter czyli pompa do betonu jest jej przekaźnikiem. Sam rodzaj betonu określony powinien zostać przez konstruktora, w przypadku Projektu Dom jest to klasa B25. Klasy betonu różnią się rodzajem nośności, jaki uzyskuje się po jego wyschnięciu, również samym czasem schnięcia. Do Projektu Dom zostało wykorzystanych,  9 gruszek betonu, czyli 90 m3 betonu, co stanowi 210 ton.

Ile czasu schnie wylewka?

W przypadku ciepłej płyty fundamentowej jej całkowite wyschnięcie to czas około miesiąca , po takim okresie można posadowić na niej budynek. Oczywiście, ten czas jest elastyczny, dlatego istotny jest wybór klasy betonu- im wyższa klasa, tym szybszy czas schnięcia wylewki. Po wylaniu betonu ważna jest także jego  pielęgnacja i tu kluczową rolę odgrywają pierwsze 2 doby. W tym czasie następują reakcje chemiczne i temperatura w środku wylewki jest najwyższa, dlatego aby spowolnić proces schnięcia polewa się ją wodą. Bez zastosowania tego rodzaju zabiegu wylewka może popękać.

Jaki wpływ na schnięcie wylewki ma pogoda?

Intensywne opady nie zaszkodzą wylewce, jednak duży wpływ na poprawne wyschnięcie ma temperatura.  Nie powinno się wylewać betonu poniżej -5 stopni, w tym czasie należy również pilnować, czy ta temperatura nie spada w nocy, gdyż trzeba będzie dodatkowo zabezpieczyć wylewkę (przed wychłodzeniem). Wysokie upały powodują natomiast szybsze schnięcie betonu i wytracanie wilgotności (wtenczas należy często podlewać beton wodą oraz przykrywać go folią).

Najważniejszym pytaniem w przypadku przyszłych inwestorów są właściwości ciepłej płyty fundamentowej. Dlaczego jej wybór jest lepszy niż w przypadku tradycyjnych fundamentów? Na to pytanie pomógł nam  odpowiedzieć ekspert w tej dziedzinie z firmy Multicomfort Pan Łukasz Groblicki.

Ciepła płyta fundamentowa jest zdecydowanie szybszym rozwiązaniem . Mimo, iż wykop pod ciepłą płytę fundamentową jest większy, to dzięki sprzyjającej pogodzie te prace przebiegają płynnie, dlatego ten czas się skraca. Buduje się domy w różnych miejscach np. na szkodach górniczych, na których wykonanie takiej płyty jest dobrym rozwiązaniem. Dlaczego? Możemy sobie wyobrazić, że budynek jest jak tarcza- dodaje Pan Łukasz. Do powierzchni płyty zaliczane są także pręty, siatki stalowe i w sytuacji kiedy to wszystko jest zalane betonem (który około miesiąca dosycha do swoich właściwości konstrukcyjnych, nośnych), to później budynek w niekorzystnych warunkach glebowych pracuje jako całość. Czyli, jeżeli coś by się stało pod płytą to budynek nie pęknie na pół, tylko przechyli się i utrzyma konstrukcję w całości. Kolejnym plusem ciepłej płyty fundamentowej  jest to iż jest to rozwiązanie cieplejsze, niż tradycyjne fundamenty. Mamy tzw „wannę z izolacji” do której wlewamy beton, czyli mamy ocieplanie w postaci bandy wokoło wylewki, również od spodu jest ona w pełni zaizolowana – podkreśla Pan Łukasz.

Co jednak należy pamiętać wykonując ciepłą płytę fundamentową?

Wylewając beton należy pamiętać o poprawnym jego rozprowadzeniu. Do tego zadania przydaje się tzw. wibrator do betonu, który pozwala pozbyć się powietrza w masie i sprawia, że beton jest w stanie dostać się w każde miejsce np. pod pręt zbrojeniowy. Beton powinien otulić całe zbrojenie. Do badania wysokości wylewki służy niwelator laserowy (płyta musi być na całej powierzchni równa). Posadowienie budynku musi być idealnie równe, w szczególności kiedy jest to budynek prefabrykowany. Jeśli wystąpi w danym miejscu jakaś górka, bądź spadek musi on zostać zniwelowany do całości wylewki.

W Projekcie Dom zostanie także zastosowane ogrzewanie podłogowe. Czy ciepła płyta fundamentowa będzie miała jakiś wpływ na jego funkcjonowanie-to pytanie otrzymała Pani Marta Rogala, która czuwa nad poprawnym wykonaniem instalacji grzewczej w budynku.

Przy ogrzewaniu podłogowym niezmiernie ważne jest równomierne rozprowadzenie ciepła we właściwym kierunku. Jeśli chodzi o płytę fundamentową najważniejsza jest izolacja położona pod płytą, dokładnie rozprowadzona izolacja powoduje brak powstawania strat cieplnych do gruntu. Dodatkowo gdy ta izolacja np. w postaci styropianu położona jest w sposób pełnopowierzchniowy i stały mostki termiczne nie występują.


DARMOWA KALKULACJA KOSZTÓW

Tylko u nas możesz samodzielnie oszacować koszty ogrzewania podłogowego dla Twojego domu! Sprawdź nasz KALKULATOR!

oblicz
oblicz
Znajdziesz nas:
Siedziba główna Sander System: ul. Rzeczna 8/5, 30-021 Kraków
Salon Sprzedaży w Krakowie: ul. Rzeczna 11, 30-021 Kraków
Salon Sprzedaży w Rzeszowie: Al. Tadeusza Rejtana 67, 35-326 Rzeszów
kontakt@sandersystem.pl
Copyrights: Sander System
Polityka prywatności