Czy warto wykonać projekt ogrzewania podłogowego?

posted: 19 listopada, 2020

Projekt ogrzewania podłogowego?

Odpowiedz brzmi: tak! Poprawnie wykonany projekt ma ogromny wpływ na komfort cieplny mieszkańców oraz oszczędność podczas eksploatacji. Poszczególne budynki różnią się zapotrzebowaniem na ciepło, źródłem ciepła czy rodzajem zastosowanej warstwy wierzchniej posadzki podłogowej. Na etapie projektu możemy ustalić parametry, które pomogą zoptymalizować koszty eksploatacyjne jak i również zaoszczędzić na materiale już na etapie inwestycji.

W skład projektu wchodzą najważniejsze informacje: obliczenia hydrauliczne, rozkład  oraz odpowiednie długości pętli grzewczych, wyliczone średnice zasilające , temperatury na zasilaniu o.p., strefy brzegowe oraz zestawienie materiału. Efektem braku dokładnego projektu może być np. niedogrzanie lub przegrzanie pomieszczeń.

Zalety dobrego projektu ogrzewania podłogowego

projekt ogrzewania podłogowego czy wartoJedną z zalet takiego opracowania  jest optymalizacja długości pętli. Dzięki odpowiednim przeliczeniom jesteśmy w stanie wyeliminować późniejsze problemy wynikające z niedogrzanych pomieszczeń. Zbyt długie pętle mają wpływ na całkowity opór hydrauliczny, co ma związek z  poprawnością działania układu ogrzewania podłogowego – zbyt długie pętle mogą spowodować, że ogrzewanie może przestać działać (pomieszczenia może zostać niedogrzane). Zamiast jednej długiej pętli, lepiej zastosować dwie krótsze. , by mieć możliwość żeby móc wyregulować hydraulicznie układ grzewczy i zapewnić prędkości konieczne do samoodpowietrzania instalacji.

Ważnym parametrem jest tutaj również rozstaw rur w danym pomieszczeniu. Rozstaw ten  może wynosić od 10 do 30 cm. Zależy jest on od obliczeń OZC, źródła ciepła jak i materiału, z jakiego będzie wykonana wykładzina podłogowa. Zbyt gęste ułożenie rur może prowadzić do przegrzania pomieszczenia, co przekłada się na niepotrzebne straty finansowe. W opracowaniu możemy również zauważyć w którym miejscu należy zastosować strefy brzegowe, aby zminimalizować straty ciepła np. Przy drzwiach tarasowych czy przy oknach o dużych przeszkleniach.

Poprawnie wykonany projekt  podłogówki gwarantuje efektywne, komfortowe, i oszczędne ogrzewanie przez długie lata. Warto zainwestować w opracowanie, którego koszt zostanie ukryty w posadzkach już na etapie zakupów niezbędnych elementów do realizacji inwestycji.

 


tags: projekt ogrzewania podłogowego
DARMOWA KALKULACJA KOSZTÓW

Tylko u nas możesz samodzielnie oszacować koszty ogrzewania podłogowego dla Twojego domu! Sprawdź nasz KALKULATOR!

oblicz
oblicz
Znajdziesz nas:
kontakt@sandersystem.pl
kontakt@sandersystem.pl
532794213
532 794 213