Dom w technologi CLT

posted: 9 kwietnia, 2020

Dom w technologii CLT

Na ciepłej płycie fundamentowej stawiane są pierwsze elementy w postaci ścian drewnianych (elementów będzie około 100).Dlaczego ściany drewniane? Inwestor Projekt Dom jako innowacyjne rozwiązanie budowlane wybrał technologię CLT konstrukcji budynku (dom drewniany), która wyróżnia się czterokrotnie lżejszą masą w porównaniu do technologii tradycyjnej, szybszym montażem i ekologią. Warto jednak poznać sam proces tworzenia domu drewnianego, a w szczególności samej technologii CLT i jej zalet. Nasz prowadzący Piotr, aby zagłębić się w temat konstrukcji budynków zadał ekspertom Panu Łukaszowi Groblickiemu oraz Pani Marcie Rogala ważne pytania, które przydadzą się przyszłym inwestorom w podjęciu decyzji w wyborze technologii budowania domu.

Dlaczego dom CLT?

Drewno w budownictwie określane jest mianem jedynego odnawialnego oraz w pełni naturalnego materiału konstrukcyjnego, dodatkowo cieszy się ono popularnością związaną z nowoczesnym designem oraz ekologią.  Technologia CLT, a właściwie jej skrót w języku polskim oznacza krzyżowo klejone drewno, które w budownictwie określane  jest jako element służący do konstrukcji budynków. Przy stawianiu ścian w tej technologii wymagana jest niemal chirurgiczna precyzja. Każdy fragment ściany musi zostać bezbłędnie dopasowany w odpowiednim miejscu. Nie ma możliwości, żeby po zamontowaniu przesunąć element drewniany w inne miejsce (dlatego każda ściana musi zostać szczegółowo opisana oraz rozrysowana w planie rozmieszczenia budynku). Klejone krzyżowo warstwy CLT zapewniają pełną stabilność wymiarową, co z kolei  zapewnia statyczność konstrukcji. Ściany w tej technologii są wpuszczane jedna w drugą, łączy się je natomiast śrubami. Oprócz tego w łączeniach zewnętrznych ścian stosowany jest klej, który dodatkowo je uszczelnia. Kleje te nie zawierają formaldehydu dlatego są całkowicie ekologiczne. Ponadto dom stworzony w systemie CLT jest niezwykle solidny oraz określany mianem przyjaznego w porównaniu z domami z betonu.  Technologia CLT stosowana jest również ze względu na szybkość montażu. Wiąże się to z możliwością zastosowania gotowych elementów konstrukcyjnych, które tworzone są na specjalne zamówienie.

Jak długo na przykładzie Projektu Dom. powinien trwać montaż ścian w technologii CLT?

Projekt Dom to parterowy dom jednorodzinny o wielkości 250 m2 (powierzchnia użytkowa). Czas montażu to około 4 dni. W zależności od wielkości i skomplikowania struktury budynku ten czas może się skracać bądź wydłużać.

Jak bardzo różni się technologia CLT od tradycyjnych domów murowanych?

W porównaniu do ściany z cegły, żelbetu, budynek drewniany szybciej się nagrzewa, dlatego nie potrzebna jest duża ilość energii do nagrzania takiego budynku w zimie. Taki dom także dużo szybciej się  wychładza, dlatego w lecie nie ma obawy przed nagrzaniem domu, wystarczy jedna chłodniejsza noc, a temperatura w budynku się wyrównuje. Dom murowany natomiast będzie oddawał to ciepło przez kilka dni. Podsumowując, ściany drewniane określane są mianem krótkotrwałego magazynu ciepła. Budynek drewniany ma także dobry wpływ na ludzkie zdrowie, zapobiega chorobom sercowo naczyniowym i stresowym.

Jaka izolacja powinna zostać zastosowana przy tego typu technologii?

Inwestor Projektu Dom zdecydował się na izolację w postaci włókniny drzewnej, która cechuje się bardzo dobrymi właściwościami akumulacyjnymi oraz ma bardzo dobrą gęstość. W tym przypadku zabezpiecza budynek przed wychładzaniem.

Jak ściany w technologii CLT przymocowuje się do podłoża?

Ściany drewniane mocowane są do belki podwalinowej za pomocą kontowników stalowych. Belka powinna być położona w idealnym poziomie, powinna być także co metr przykotwiona do płyty fundamentowej.

Jakie budynki są dopuszczalne w budownictwie w technologii CLT?

Ogólnie przyjęte w technologii CLT jest bezpieczne stawianie budynków do średnich pięter. Co więcej, da się również budować bardzo duże i trudne budynki w tej technologii.

Jakie właściwości mają ściany CLT?

Budynek w technologii CLT jest idealnie szczelny (potwierdzają to testy szczelności  przeprowadzane na domach pasywnych). W tej technologii nie ma przestrzeni wolnych, ściana jest lita, a każde łączenie jest dodatkowo klejone. W przypadku tak szczelnego budynku ważne jest także zapewnienie wymiany powietrza. Można to zrobić tylko i wyłącznie za pomocą wentylacji mechanicznej i w taki sposób pomieszczenia mogą być wentylowane. Zasada działania wentylacji w budynku CLT: w pomieszczeniach dziennych nadmuchiwane jest powietrze, natomiast w pomieszczeniach brudnych (np. łazienka) to powietrze jest wyciągane na zewnątrz. W ścianach drewnianych stosuje się także podcięcia pod drzwiami, które zapewniają dodatkowy ruch powietrza.

Jak ściany w technologii CLT radzą sobie z wilgotnością?

Dużą wilgotność w budynkach mieszkalnych spotyka się szczególnie w łazienkach, drewno natomiast, jako naturalny surowiec doskonale sobie z nią radzi. Drewno pochłania wilgoć z pomieszczenia, ale także ją oddaje – naturalnie reguluje ten proces.

Jak wygląda wykończenie ścian w technologii CLT?

Ściany w technologii CLT można wykończyć w dowolny sposób np. bezpośrednio położyć na ścianę za pomocą specjalnego kleju płytkę, albo zastosować płyty gipsowo kartonowe do montażu przykładowo płytek w łazience. Jest wiele rozwiązań wykończenia wnętrz w tej technologii i są one dopuszczalne pod względem systemowym.

Czy w technologii CLT można stosować ściany grzewcze?

Nie ma żadnych przeszkód w montażu ściany grzewczej w technologii CLT. Takie innowacyjne rozwiązanie grzewcze zostało użyte w Projekcie Dom. w łazienkach pod lustrami, dzięki czemu wilgoć nie będzie się osadzała podczas kąpieli. Ściana grzewcza w konstrukcyjnym znaczeniu jest to specjalnie wyfrezowana płyta gipsowa. W frezach znajdują się natomiast rury ogrzewania ściennego, które rozprowadzają ciepło po całej powierzchni płyty.

Czy technologia w której powstał Projekt Dom. można określić mianem ognioodpornej?

Sama ściana drewniana, lita ściana drewniana ma świetne właściwości ognioodporne. Ściana w technologii CLT jest idealnie gładka, więc ewentualnie pojawiający się ogień ma problem z strawieniem jej struktury. Ogień zazwyczaj opala taką ścianę, natomiast sama ściana musiałaby być poddana długotrwałemu wpływowi ognia, aby mogła ulec spaleniu. W porównaniu strop z żelbetu poddany wysokiej temperaturze przestaje być konstrukcyjny (spowodowane jest to rozszerzaniem i kurczeniem się jego powierzchni), natomiast ściana w technologii CLT w takim przypadku wciąż pozostaje konstrukcyjna.

Jak wygląda elektryka w budynku z CLT?

Elektryka w takim przypadku musi zostać zaplanowana przed wydaniem rysunków na produkcję takich ścian. Konstruktorzy ścian muszą wiedzieć gdzie mają być umiejscowione peszle na elektrykę.  Ważną zasadą jest dobre zaprojektowanie takiej elektryki, trzeba mieć pewność gdzie konkretnie mają się  znajdować  gniazdka, włączniki, czy pozostałe elementy elektryki (często z pomocą w takiej sytuacji przychodzi projektant wnętrz).


DARMOWA KALKULACJA KOSZTÓW

Tylko u nas możesz samodzielnie oszacować koszty ogrzewania podłogowego dla Twojego domu! Sprawdź nasz KALKULATOR!

oblicz
oblicz
Znajdziesz nas:
Siedziba główna Sander System: ul. Bociana 19 31-231 Kraków
Salon Sprzedaży w Krakowie: ul. Zakopiańska 56/57, 30-418 Kraków
Salon Sprzedaży w Rzeszowie: Al. Tadeusza Rejtana 67, 35-326 Rzeszów
kontakt@sandersystem.pl
Copyrights: Sander System
Polityka prywatności