Fotowoltaika – źródło oszczędności

posted: 16 czerwca, 2021

Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika to określenie procesu przetwarzania energii słonecznej w prąd za pomocą kolektorów – paneli słonecznych, najczęściej umieszczanych na dachach domów.

Czy fotowoltaika to energia ekologiczna?

Jak najbardziej, gdyż słońce jest energią odnawialną (jej zasoby nie są ograniczone) i nie szkodzi środowisku. Najważniejszą zaletą paneli fotowoltaicznych oraz przetwarzania energii słonecznej jest niezależność energetyczna danego gospodarstwa od wzrostu cen za energię elektryczną.

Od czego zacząć jeśli chcemy zamontować panele fotowoltaiczne?

W pierwszej kolejności powinniśmy się skontaktować z biurem obsługi klienta, który poprowadzi  nas krok po kroku przez proces instalacji fotowoltaicznej.

Jak wygląda załatwienie wszelkiej dokumentacji umożliwiającej instalację fotowoltaikę?

Zazwyczaj tym tematem w 100 procentach zajmuje się firma oferująca swoje panele, najczęściej zajmują się także pośrednictwem w uzyskaniu dofinansowania.

Jak wygląda pierwsze spotkanie z doradcą?

Doradca przeprowadza audyt na podstawie bieżącego zużycia prądu u klienta oraz wspólnie wybierają najbardziej optymalne rozwiązanie. Zazwyczaj od momentu podpisania umowy montaż paneli słonecznych odbywa się w przeciągu 14 dni.

Jak dobrać odpowiednią ilość paneli pod konkretny dom?

Projektowaniem jak i doborem ilości paneli słonecznych pod konkretny dom zazwyczaj zajmują się doradcy  energetyczni, którzy rozrysowują projekt pod zapotrzebowanie energetyczne danego domu. Podczas wizyty firmy wykonują oni audyt i w specjalnym programie rozmieszczają najbardziej efektywnie panele na nasłonecznionej części dachu, gruncie, budynkach gospodarczych itd.

Ile kosztuje fotowoltaika?

Cena fotowoltaiki  zależy od sposobu montażu, wielkości  i ilości paneli, a także od komponentów użytych podczas montażu. W standardowym domu  koszt takiej fotowoltaiki (cały montaż, elektryka, obsługa) waha się w granicach kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Czy istnieją dotacje na fotowoltaikę?

Ciekawą alternatywą , która pomaga inwestorom w budżecie przekazywanym na fotowoltaikę jest Program Czyste POWIETRZE. Jeśli klient przymierza się do wymiany starego kotła węglowego na pompę ciepła do tego podpina mikroinstalację fotowoltaiczną wówczas może się starać o zwrot w 50 % poniesionych kosztów. Program ten jest skierowany do właścicieli lub współwłaścicieli domów jednorodzinnych.

Kolejnym popularnym programem jest program „Mój prąd”, który rusza już 1 lipca 2021 roku. Każdy klient, który zdecyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych przed wystartowaniem programu będzie mógł złożyć w odpowiednim momencie wniosek o dofinansowanie. Warto pamiętać także o uldze termomodernizacyjnej  przy rocznym rozliczeniu z urzędem skarbowym (zależnej od stopy opodatkowania klienta)- taką ulgę można odliczać przez kolejne 6 lat .

Czy warto montować panele fotowoltaiczne?

Oczywiście, z jednej strony inwestujemy w ekologiczne źródło energii, a z drugiej jesteśmy niezależni finansowo. Warto wspomnieć też o zwrocie z inwestycji, który na przykładzie ciągłej zmiany cen prądu, może nam się zwrócić już w przeciągu 5 lat.

Jeżeli masz pytania lub potrzebujesz naszej konsultacji zapraszamy do KONTAKTU. Napisz do nas lub zadzwoń.


DARMOWA KALKULACJA KOSZTÓW

Tylko u nas możesz samodzielnie oszacować koszty ogrzewania podłogowego dla Twojego domu! Sprawdź nasz KALKULATOR!

oblicz
oblicz
Znajdziesz nas:
Siedziba główna Sander System: ul. Rzeczna 8/5, 30-021 Kraków
Salon Sprzedaży w Krakowie: ul. Rzeczna 11, 30-021 Kraków
Salon Sprzedaży w Rzeszowie: Al. Tadeusza Rejtana 67, 35-326 Rzeszów
Oddział Przeworsk: ul. Głęboka 34, 37-200 Przeworsk
kontakt@sandersystem.pl
Copyrights: Sander System
Polityka prywatności