Innowacje budowlane w Projekt Dom.

posted: 21 lutego, 2020

Projekt dom – zanim zaczniemy

Pusta działka budowlana, pojawiające się nowe pytania oraz my poszukujący odpowiedzi, a dokładniej poszukiwaczem odpowiedzi jest nasz prowadzący Piotr. Specjalnie z tej okazji Piotr wybrał się na spotkanie z specjalistami z różnych dziedzin,  którzy w przystępny sposób wyjaśnią nasze wątpliwości, pojawiające się przed rozpoczęciem prac budowlanych.

Skąd ten skarb?

Jako, że działka Projektu Dom znajduje się w mieście bogatym kulturowo, historycznym, a szczególnie  pełnym archeologicznych odkryć warto zastanowić się, co w momencie, kiedy trafimy na sam skarb, albo fundamenty jakiejś budowli.  Architekt Wojciech Sowa uspokaja, że na skarb raczej nie ma możliwości trafienia, jednak takiej sytuacji nigdy się nie wyklucza.  Architekt podkreśla, że znalezienie skarbu jest natomiast mniejszym problemem, niż napotkanie podczas budowy bomby z 2 wojny światowej, która jest częstszym przypadkiem. Co w takiej sytuacji?  Na pewno zachować spokój, natychmiastowo opuścić teren budowy, zabezpieczyć w miarę możliwości teren, aby nikt przypadkiem nie wszedł w obręb budowy, a przede wszystkim wezwać odpowiednie służby.  A kiedy napotkamy szczątki w postaci kości – dopytujemy? Pan Wojciech podkreśla, że jest to możliwe w przypadku działek, które znajdują się w niedalekiej odległości stanowisk archeologicznych. W takiej sytuacji należy poinformować o tym  archeologa oraz wstrzymać budowę do czasu oględzin stanowiska przez służby konserwatorskie i podjęcia decyzji  w sprawie znaleziska. Ustawa o ochronie zabytków, podkreśla, że w takich przypadkach inwestor/ wykonawca  musi wstrzymać kategorycznie budowę, w miarę możliwości zabezpieczyć taki zabytek oraz zawiadomić władze konserwatorskie, czyli WOJEWÓDZKIEGO KONSERWATORA ZABYTKÓW. Warto też wziąć pod uwagę, że po zgłoszeniu danego znaleziska do konserwatora, urząd ten ma pięć dni na pojawienie się na działce i ocenienie klasy zabytku (jeśli po tym czasie nikt nie pojawi się na działce, wtenczas można wznowić prace budowlane).  Pamiętajmy jednak, że takie znalezisko może wstrzymać budowę nawet na kilka lat, a sam urząd może nakazać zbadanie takiego znaleziska, niestety koszty tych badań musiałby pokryć inwestor (istnieją także dotacje państwowe na tego typu badania).

Zatrzymując się na Projekcie Dom, dowiadujemy  się, że nasz dom marzeń, a właściwie działka znajduje się we  osi widokowej na Wawel. Podkreślając ważność sprawy dowiadujemy się, że w przypadku naszej działki  oś widokowa jest bardzo wąska oraz obejmuje działkę z dwóch stron. Co to oznacza dla inwestora? Architekt Wojciech Sowa podpowiada, że taka działka stanowi pewne ograniczenia w budowie: nie można podnosić terenu pod budowę domu, a także sam projekt wymaga konsultacji z konserwatorem zabytków.  A co dokładnie musimy konsultować ? Pan Wojciech informuje, że należy złożyć projekt  z uwzględnieniem elewacji oraz zagospodarowania terenu wokół domu, następnie po ok. 2 tygodniach otrzymamy odpowiedź .

Aby zagłębić się w te tematy postanowiliśmy także skorzystać z wiedzy Inżyniera budów z uprawnieniami konserwatorskimi Pani Katarzyny Batorskiej. Pani Katarzyna również podkreśla problem Projektu Dom jakim jest położenie budynku  w osi widokowej, potwierdzając słowa architekta Wojciecha Sowy, że w takich przypadkach należy niezwłocznie skonsultować się z konserwatorem zabytków . Podsumowując  projekt takiego budynku nie może zasłaniać, ani zaburzać odbioru estetycznego osi widokowej- np. ważna jest odpowiednia wysokość budynku, czy jego elewacja. Prowadzący Piotr postarał się jednak dowiedzieć skąd przyszły inwestor może wiedzieć (przed zakupem działki)  czy przed zakupem swojej działki  znajduje się ona w terenie ochrony konserwatorskiej? Pani Katarzyna podkreśla, że takie informacje zawarte są w księdze wieczystej, w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, z którym przed zakupem warto się zapoznać (warto się również zapoznać z mapą archeologiczną zabytków w Polsce) .

Innowacje

Ciepła Płyta Fundamentowa

W projekcie Dom pojawia się także innowacja w postaci ciepłej płyty fundamentowej. Jednak płyta fundamentowa ma pewne wymagania, a dokładnie na ETAPIE TWORZENIA PROJEKTU trzeba zaplanować pewne szczegóły architektoniczne budynku w jego wnętrzu. Dokładniej rzecz ujmując, wiąże się to z umieszczaniem w ciepłej płycie fundamentowej wszystkich instalacji (ukryciem ich wewnątrz płyty). Ale na początek czym jest ciepła płyta fundamentowa? Jest to warstwa betonu wylana na kilka warstw  specjalnie przygotowanego podkładu i znajduje się ona niemal tuż pod podłogą domu. Zapewnia ciepło i jest rozwiązaniem komfortowym- wyjaśnia nasz prowadzący Piotr. Jakie jednak trzeba spełnić wymagania? – na to pytanie odpowiedział nam architekt Wojciech Sowa. Podkreśla on, że po wykonaniu takiej płyty nie będzie możliwości modyfikacji przebiegu instalacji. Co ważne, na etapie projektu należy podjąć współpracę z projektantem wnętrz, aby odpowiednio rozmieścić instalacje w domu (na projekcie wnętrz określone są min. podejścia do muszli ustępowej, do umywali, do kabiny prysznicowej, do zlewu w kuchni itd. – musi to zostać bardzo precyzyjnie dopasowane, aby podczas procesu realizacji wszystko przebiegło bez problemów).

Ogrzewanie podłogowe

W przypadku Projektu Dom. w ciepłej płycie fundamentowej będzie też zawarte ogrzewanie podłogowe, jako kolejna innowacja, na którą zdecydował się inwestor. Aby dowiedzieć się więcej na temat podgłówki w domu, nasz prowadzący Piotr spotkał się z Specjalistą ds. ogrzewania podłogowego Panią Martą Rogalą. Pani Marta odpowiedziała nam dlaczego ogrzewanie podłogowe jest lepszym wyborem od tradycyjnego ogrzewania kaloryferowego? W pierwszej kolejności ogrzewanie podłogowe jest lepszym wyborem ze względu na większe możliwości aranżacyjne. Ogrzewanie podłogowe w porównaniu do kaloryferów jest niewidoczne i nie zajmuje przestrzeni. Pani Marta zaznacza także, że ogrzewanie podłogowe jest  bardziej ekonomiczne w eksploatacji. Jak przyznaje na etapie instalacji ogrzewania są to koszty porównywalne z ogrzewaniem grzejnikowym, natomiast widoczna różnica pojawia się na etapie eksploatacji. Ogrzewanie podłogowe jest o 30 % tańsze w eksploatacji, niż ogrzewanie grzejnikowe, z racji niskiej temperatury zasilania. Temperatura w ogrzewaniu podłogowym wynosi 38-40 stopni Celsjusza, gdzie w kaloryferach może osiągać nawet 60 stopni Celsjusza.  Poza tym ogrzewanie wyróżnia się na tle zdrowotnym- ogrzewanie podłogowe działa na zasadzie promieniowania, co wpływa na niskie ruchy masowe powietrza, a tym samym nie roznosi kurzu (i wszelkich alergenów), wyjaśnie Panie . Warto także zaznaczyć, że w przypadku omawiania ogrzewania podłogowego nie istnieje coś takiego jak efekt puchnących, ciężkich nóg. Pani Marta rozwiała wątpliwości zaznaczając, że ogrzewanie podłogowe jest regulowane, dlatego nie ma możliwości przekroczenia temperatury( przykładowo na panelach jest to 27 stopni  Celsjusza na płytkach 33).

W przypadku Projektu Dom podczas montażu ogrzewania podłogowego zostaną użyte innowacyjne płyty polipropylenowe z wypustkami – w lepszym stopniu utrzymują one rurę do ogrzewania podłogowego niż tradycyjny sposób montażu podłogówki (  klipsy mocowane do styropianu z folią). Atutem ogrzewania podłogowego w tym przypadku będzie zastosowanie wylewki anhydrytowej , która jest dużo lepsza z niż wylewka tradycyjna betonowa, podkreśla Pani Marta. Po pierwsze posiada ona lepsze parametry przewodzenia ciepła , dużo szybciej schnie i dużo łatwiej się ją wylewa. Co więcej warto zaznaczyć, że w przypadku Projektu Dom. w łazienkach za lustrami pojawią się ściany grzewcze, aby w przyszłości uniknąć kondensacji pary wodnej.

Ściany w technologii CLT

Pierwotnie Projekt Dom. miał zostać zbudowany w tradycyjnej technologii (za pomocą pustaków z zaprawą i ociepleniem w postaci styropianu) – dodaje architekt Wojciech Sowa, jednak terminowo budowa takim sposobem trwa ok . 1,5-2 lat. Dlatego wybrano szybszą i proekologiczną budowę za pomocą ścian drewnianych CLT –drewno laminowane krzyżowo.  Ta technologia polega na montażu gotowych elementów (ścian), które zostają przywożone prosto z fabryki, stworzone pod indywidualny projekt domu. Co więcej, kwestia złożenia ścian CLT to czas tylko ok. 2 tygodni.  Jednak o tym temacie dowiemy się więcej w kolejnych odcinkach.


DARMOWA KALKULACJA KOSZTÓW

Tylko u nas możesz samodzielnie oszacować koszty ogrzewania podłogowego dla Twojego domu! Sprawdź nasz KALKULATOR!

oblicz
oblicz
Znajdziesz nas:
Siedziba główna Sander System: ul. Bociana 19 31-231 Kraków
Salon Sprzedaży w Krakowie: ul. Zakopiańska 56/57, 30-418 Kraków
Salon Sprzedaży w Rzeszowie: Al. Tadeusza Rejtana 67, 35-326 Rzeszów
kontakt@sandersystem.pl
Copyrights: Sander System
Polityka prywatności