Jak przygotować się na sezon grzewczy?

posted: 3 listopada, 2023

Sezon grzewczy w Polsce- kiedy się rozpoczyna?

Mamy kalendarzową jesień. Temperatury na zewnątrz powoli spadają, a w sklepach zaczynają pojawiać się pierwsze chryzantemy. Wiele osób powoli zastanawia się kiedy zaczyna się sezon grzewczy w blokach i w domach jednorodzinnych. Otóż wszystko zależy od pogody i wysokości utrzymujących się dłużej temperatur. Warto wiedzieć, że okres grzewczy nie wypada co roku w tym samym terminie. W przypadku rozpoczęcia sezonu grzewczego w blokach jest odgórnie narzucany przez ciepłownie. W budynkach wielorodzinnych z indywidualną kotłownią o uruchomieniu ogrzewania decydują spółdzielnie, natomiast właściciele domów jednorodzinnych mogą zadecydować we własnym zakresie. Sezon na ogrzewanie rozpoczyna się w Polsce zazwyczaj na przełomie września i października i średnio trwa do około 25 kwietnia. Odpowiadając precyzyjniej na pytanie do kiedy jest sezon grzewczy, należy uwzględnić zatem przede wszystkim panujące temperatury. Jeśli zima nie daje za wygraną i mrozy są silniejsze, okres ocieplania domów i mieszkań jest nieco dłuższy.

Wspomnieliśmy o tym, że duży wpływ na termin włączenia systemu grzewczego ma temperatura panująca na zewnątrz. Przy jakiej temperaturze należy włączyć ogrzewanie? Informacje krążące po sieci mówią o tym, że uruchamia się je wówczas, gdy przez 3 dni z rzędu temperatura na zewnątrz spada poniżej 10℃ lub temperatura w pomieszczeniu wynosi 16℃ lub mniej. W rzeczywistości jednak o włączeniu ogrzewania w budynkach wielorodzinnych, tak naprawdę decyduje ciepłownia. Większość mieszkań posiada natomiast indywidualne pomiary ciepła, więc po uruchomieniu ogrzewania, za pomocą odkręcenia głowicy, użytkownicy mogą samodzielnie decydować o dostarczaniu ciepła do swojego domu. Wszystko zależy zatem od potrzeb i preferencji użytkowników. W okresie przejściowym, ogrzewanie najczęściej odkręcamy dopiero wieczorami, gdy temperatury zaczynają coraz bardziej spadać. W przypadku domów jednorodzinnych termin włączenia ogrzewania może być inny i zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb i preferencji domowników. Większość właścicieli domów w okresie przejściowym decyduje się jedynie na chwilowe uruchomienie ogrzewania np. w celu ogrzania ciepłej wody do kąpieli.

Jak przygotować kaloryfery do sezonu grzewczego?

Jednym z kluczowych elementów przygotowań na nadchodzący sezon grzewczy jest sprawdzenie kaloryferów. W tradycyjnym modelu ogrzewania to właśnie grzejniki odpowiadają za oddawanie ciepła do pomieszczeń. Pierwszym z zabiegów powinno być przemycie grzejników i wyczyszczenie ich z zalegającego kurzu. Dzięki temu ogrzewanie będzie bardziej wydajne, a korzystanie z systemu grzewczego bezpieczniejsze dla naszego zdrowia (szczególnie dla astmatyków i alergików).

Zwróćmy również uwagę na to, że grzejniki po poprzednim sezonie grzewczym mogą być zapowietrzone. Jeżeli poczujemy, że grzejnik nie nagrzewa się równomiernie na całej powierzchni lub nie jest wystarczająco ciepły, prawdopodobnie powinniśmy się tym zająć. Warto wiedzieć, od którego grzejnika zacząć odpowietrzanie. Jako pierwszy powinien być odpowietrzany kaloryfer, który znajduje się najbliżej kotła grzewczego (w domu) lub rury doprowadzającej ciepłą wodę (w bloku). Następnie należy kontynuować odpowietrzanie na kolejnych grzejnikach.

Co może nas zaskoczyć przed okresem grzewczym przy piecu CO?

Przygotowania do sezonu grzewczego mają to do siebie, że w ich trakcie mogą pojawić się różne, nieoczekiwane problemy. Jakie? Jednym z niepokojących objawów na które należy zwrócić uwagę jest bulgotanie w piecu CO. Przyczyną może być zapowietrzenie wymiennika kotła. W nowszych kotłach wymiennik odpowietrzy się sam, natomiast w starszych modelach należy przyjrzeć się problemowi, ponieważ obecne w kotle osady i zanieczyszczenia mogą znacząco wpłynąć na obniżenie wydajności źródła ciepła.

W takiej sytuacji należy dokładnie wyczyścić piec dedykowaną do tego chemią czyszczącą i poddać go specjalistycznej regeneracji. W tym celu warto skontaktować się z instalatorem, który profesjonalnie przeprowadzi Cię przez cały proces. Jeżeli posiadasz kocioł CO jako źródło ciepła, to przed włączeniem ogrzewania koniecznie sprawdź jego stan techniczny.

Jak przygotować ogrzewanie podłogowe do sezonu?

Świadomi inwestorzy zamiast tradycyjnych grzejników coraz chętniej stawiają na wysokiej jakości ogrzewanie podłogowe. Zapewnia ono nie tylko zwiększenie komfortu cieplnego i energooszczędność, ale pozwala również na odzyskanie sporej ilości przestrzeni w pomieszczeniach. Korzystanie z instalacji podłogowej w trakcie kolejnego sezonu również wymaga małych przygotowań. Niezwykle ważne jest przeprowadzanie cyklicznego przeglądu instalacji oraz współpracującego z nią źródła ciepła (np. kotła CO lub pompy ciepła). Podstawowe obserwacje stanu technicznego można przeprowadzić we własnym zakresie, te bardziej zaawansowane warto zlecić dedykowanym specjalistom. Przy rozpoczęciu użytkowania ogrzewania podłogowego po raz pierwszy niezbędna jest odpowiednia regulacja. Dzięki temu zadbamy o prawidłowy rozruch i efektywne działanie systemu grzewczego w trakcie całej zimy.

Inne zabiegi konserwacyjne przed sezonem grzewczym

Podczas przygotowań do sezonu grzewczego warto przeprowadzić także kilka innych, podstawowych prac konserwacyjno-technicznych. Po kontroli stanu grzejników lub instalacji ogrzewania podłogowego, warto sprawdzić również źródła ciepła. Każdy element systemu powinien działać bez zarzutu. Źle funkcjonujący system może być przyczyną spadku wydajności instalacji.

W zależności od rodzaju systemu grzewczego inne rekomendowane prace przed rozpoczęciem sezonu to m.in.: sprawdzenie układu spaliny-powietrze, czyszczenie komina czy regulacja parametrów i ustawień kotła lub automatyki sterującej. We własnym zakresie można również dokładnie wyczyścić kratki wentylacyjne oraz skontrolować ciśnienie wody w instalacji. Dlaczego to takie ważne? Zbyt małe ciśnienie sprawi, że woda lub inny czynnik grzewczy nie będą efektywnie rozprowadzane przez instalację. Wówczas w niektórych pomieszczeniach ogrzewanie działa bez zarzutu, ale im dalej od źródła ciepła, tym gorzej. Jeżeli zauważysz jakiekolwiek problemy z działaniem Twojego systemu grzewczego, warto skonsultować to ze specjalistą. Jeżeli zrobisz to przed sezonem grzewczym, zadbasz o wydajność ogrzewania i zapewnienie komfortu cieplnego w zimne dni.

Efektywne ogrzewanie od Sander System

Jeśli chcesz zapewnić sobie komfort i wysoką jakość ogrzewania w trakcie sezonu grzewczego, warto skonsultować się z profesjonalistą, który pomoże Ci wybrać najlepsze rozwiązania. Sander System jest ekspertem w dziedzinie projektowania i instalacji systemów grzewczych, w tym ogrzewania podłogowego w zabudowie suchej i tradycyjnej. Oferuje również innowacyjne rozwiązania z zakresu ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego takie jak ogrzewanie ścienne czy chłodzenie sufitowe. Warto skontaktować się z przedstawicielem, aby dowiedzieć się więcej o najnowszych rozwiązaniach w zakresie ogrzewania oraz otrzymać wskazówki dotyczące przygotowania swojego domu na nadchodzący sezon grzewczy.


DARMOWA KALKULACJA KOSZTÓW

Tylko u nas możesz samodzielnie oszacować koszty ogrzewania podłogowego dla Twojego domu! Sprawdź nasz KALKULATOR!

oblicz
oblicz
Znajdziesz nas:
Siedziba główna Sander System: ul. Rzeczna 8/5, 30-021 Kraków
Salon Sprzedaży w Krakowie: ul. Rzeczna 11, 30-021 Kraków
Salon Sprzedaży w Rzeszowie: Al. Tadeusza Rejtana 67, 35-326 Rzeszów
Oddział Przeworsk: ul. Głęboka 34, 37-200 Przeworsk
kontakt@sandersystem.pl
Copyrights: Sander System
Polityka prywatności