Jakie rury stosować do ogrzewania podłogowego?

posted: 10 maja, 2023

jakie rury do ogrzewania podłogowegoOgrzewanie podłogowe jest coraz częściej wybieranym systemem grzewczym w domach jednorodzinnych i mieszkaniach. Za wyborem tradycyjnej podłogówki przemawia: wygoda użytkowania; estetyka pomieszczeń (pozwalająca na rezygnację z grzejników w przestrzeni domowej); łatwiejsze i dłuższe utrzymywanie komfortu cieplnego w pomieszczeniu; oszczędności w poborze energii niezbędnej do ogrzania domu czy większa higiena związana z mniejszą ilością unoszącego się kurzu w przestrzeni.

Podejmując decyzję o zamontowaniu ogrzewania podłogowego należy wziąć pod uwagę wiele czynników, w tym: efektywność wybranego systemu grzewczego, jego rodzaj i wymagania, zapotrzebowanie energetyczne budynku, czy wreszcie z jakich elementów przyszła podłogówka będzie się składać. Jednym z takich elementów, są rury do ogrzewania podłogowego.

Rury do ogrzewania podłogowego – jakie wybrać?

Niezależnie od źródła ciepła (kocioł gazowy, węglowy czy pompa ciepła) wykorzystane w podłogówce rury muszą mieć odpowiednią średnicę, prawidłowe ułożenie i powinny być wykonane z odpowiedniego do tego rodzaju systemu materiału. Od nich zależeć będzie sprawne przekazywanie ciepła warstwie betonu, a tym samym i efektywność ogrzewania.

rury pert do ogrzewania podłogowegoRury do instalacji grzewczej powinny być wytrzymałe na uszkodzenia natury mechanicznej, w tym zgniatanie, odporne na korozję i nieprzepuszczalne dla tlenu (tzw. bariera antydyfuzyjna) – odpowiedzialnego za korozję stalowych elementów instalacji. Jednocześnie winny odznaczać się elastycznością i dobrym przewodnictwem cieplnym. Mogą być wykonane z różnych materiałów: z polietylenu sieciowanego (PE-X); z polipropylenu (PP); z polibutylenu (PB); wielowarstwowe lub z wkładką z aluminium (PE-X/Al/ PE-X).

Nie bez znaczenia jest również ich średnica. Przeważnie korzysta się z rur o przekroju 16 mm. Rzadziej 15 mm, a w przypadku większych pomieszczeń, gdzie wymaga się intensywniejszego grzania ich przekrój może być nawet 20 milimetrowy

Do ogrzewania podłogowego używa się rur w zwojach, na tyle giętkich aby umożliwiały ułożenie poszczególnych pętli grzewczych, najlepiej z jednego odcinka, bez połączeń w warstwie wylewki. Jednolita rura, bez tzw. „sztukowania” krótszymi odcinkami, gwarantuje szczelność całej instalacji i uniknięcie strat ciepła na łączeniach.

Same rury układa się w meandry lub spirale, tzw. ślimaka. W tej ostatniej, popularnej metodzie, odległość od jednej do drugiej pętli nie powinna być zbyt mała i zwykle wynosi ok 10 cm, stąd na 1 m kw. podłogi, zużywa się od 6 – 10 m bieżących rury.

Rury do podłogówki PEX i PERT

Najpopularniejszymi ostatnio na rynku typami rur, najczęściej wykorzystywanymi do ogrzewania podłogowego są, polietylenowe rury: PEX lub PERT.

Rury PEX

systemy ogrzewania podłogowego sanderPierwszy z nich, typ – PEX, to rury solidne, trwałe, dobrze rozprowadzające i oddające ciepło, łatwo przybierające pożądany podczas montażu kształt. Dlatego po odpowiednim wygięciu nie powracają one do swojej poprzedniej postaci. Wykorzystana w nich warstwa metalu, gwarantuje pożądaną sztywność i zabezpiecza je przed działaniem wyższego ciśnienia i podwyższonej temperatury – do 95°C. Dzięki tym właściwościom można ich używać i w ogrzewaniu podłogowym i jako przyłącza w innych instalacjach.

Rury typu PEX, można podzielić jeszcze na dwie grupy: PEX – A i PEX – B. PEX – A uchodzą za bardzo elastyczne i wytrzymałe na niskie temperatury. Z kolei PEX – B, mają niższą elastyczność, za to są łatwiejsze w produkcji, a przez to tańsze. Dobrze sprawdzają się w budynkach jednorodzinnych i na kondygnacjach.

 

Rury PERT

Kolejny typ PERT, to wielowarstwowe rury polietylenowe z dodatkowymi polimerami, co sprawia, że posiadają większą wytrzymałość na rozciąganie przy wysokich temperaturach, co wpływa na ich żywotność. Poza tym są lżejsze, łatwiejsze w instalacji i odporne na dyfuzję.

Miedziane rury do ogrzewania podłogowego

W przypadku pomieszczeń sporych powierzchniowo, warto pomyśleć nad rurami, które nie dość, że są najbardziej trwałymi, odpornymi na korozję, to najlepiej sobie radzą z przekazywaniem ciepła. Mowa o rurach miedzianych. Jednakże posiadają one jedną istotna wadę, którą jest ich wysoka cena, w sposób znaczny podnosząca koszty całej instalacji.

Jakie rury do podłogówki wybrać

Przed wyborem konkretnego rodzaju rur warto skonsultować się z projektantem lub instalatorem systemu ogrzewania podłogowego, który nie tylko dobierze odpowiedni rodzaj rur do indywidualnych potrzeb i warunków budowlanych, ale również da gwarancje prawidłowego wykonania i działania całego systemu. W ramach gwarancji zwykle zawiera się także serwis, pomoc techniczna i porady w przypadku pytań lub wątpliwości dotyczących samego funkcjonowania systemu grzewczego.

Zapraszamy do kontaktu z naszym biurem – jako producent ogrzewania podłogowego doradzimy Państwu odpowiednie rozwiązanie i zagwarantujemy nie tylko najwyższej jakości system ogrzewania podłogowego, ale również jego montaż.


DARMOWA KALKULACJA KOSZTÓW

Tylko u nas możesz samodzielnie oszacować koszty ogrzewania podłogowego dla Twojego domu! Sprawdź nasz KALKULATOR!

oblicz
oblicz
Znajdziesz nas:
Siedziba główna Sander System: ul. Rzeczna 8/5, 30-021 Kraków
Salon Sprzedaży w Krakowie: ul. Rzeczna 11, 30-021 Kraków
Salon Sprzedaży w Rzeszowie: Al. Tadeusza Rejtana 67, 35-326 Rzeszów
kontakt@sandersystem.pl
Copyrights: Sander System
Polityka prywatności