Ogrzewanie podłogowe w kamienicy – Kraków

posted: 19 maja, 2016

Ogrzewanie podłogowe w kamienicy – Kraków

No i stało się! Wszystkim niedowiarkom prezentujemy pierwsze dowody na to, że mieszkanie w starej kamienicy może mieć ogrzewanie podłogowe. I nie, nie chodzi tu o elektryczne maty grzejne, a o podłogówkę z prawdziwego zdarzenia – rury, rozdzielacz, pompa ciepła itd. Zaskoczeni? Czytajcie dalej, bo to nie wszystko.

Podłogówka w kamienicy w Krakowie

Kraków, stara kamienica w centrum miasta, piętro pierwsze. Mieszkanie Inwestora zdecydowanie wymagało remontu, i to generalnego remontu. Skoro i tak była mowa o zrywaniu podłóg i robieniu instalacji od podszewki, to dlaczego by nie rozważyć montażu ogrzewania podłogowego? Szczególnie jeśli, wbrew powszechnym opiniom, obecnie nic nie stoi na przeszkodzie, by zamontować podłogówkę nawet w starej, zabytkowej zabudowie, choćby w centrum zorientowanego na tradycję Krakowa 😉

Ostatecznie właściciel mieszkania zdecydował się na powiew nowości i poszedł za ciosem – wybór padł na ogrzewanie podłogowe Sander w systemie suchym, a dokładniej Sander Alu Standard 200. Brzmi trochę tajemniczo, dlatego spieszymy z wyjaśnieniami. Otóż, podłogówka Sander Alu Standard 200 to system ogrzewania, w którym rurociągi prowadzone są kanałami w płytach styropianowych. Panel pokryty jest cienką warstwą aluminium (o grubości 100 µm). Jej zadaniem jest równomierne rozprowadzanie ciepła na całej powierzchni płyty. Dzięki takiemu rozwiązaniu ogrzewanie podłogowe jest bardziej wydajne i ekonomiczne. No i podłoga jest tak samo ciepła w każdym miejscu! Nie można również zapomnieć o tym, że wysokość Sander Standard Alu to tylko 25 mm. System jest niski i jednocześnie bardzo lekki. Właśnie dlatego idealnie nadaje się do starych, remontowanych przestrzeni, w których nie można zanadto obciążać stropu i podnosić poziomu podłogi.

Całość instalacji grzewczej w systemie Sander wyniosła w tym przypadku 25m2 – mniej więcej taką powierzchnię, w sumie, zajmuje kuchnia, łazienka i przedpokój w opisywanym przez nas mieszkaniu. A co z resztą pokoi? W sypialniach Inwestor zdecydował się na bardziej tradycyjną formę ogrzewania i wybrał grzejniki firmy Viessmann. Warto jeszcze wspomnieć o pozostałych dwóch, dość istotnych, elementach instalacji – źródle ciepła i rozdzielaczu. Tutaj wybór padł na 2-funkcyjny kocioł Viessmann Vitodens 100 (jako źródło ciepła, oczywiście) oraz rozdzielacz grzejnikowy z zamontowanymi na nim zaworami RTL przeznaczonymi do podłogówki.

Na koniec najlepsze – całość inwestycji jest dofinansowana z Programu Ograniczania Niskiej Emisji dla miasta Krakowa. Podsumowując, ogrzewania podłogowe Sander są ekonomiczne w eksploatacji, stosunkowo tanie w montażu i w dodatku jeszcze ich instalacja może przysłużyć się ekologii. Chyba warto nad tym pomyśleć 😉


P.S. Szukacie wykonawcy? Opisaną podłogówkę w kamienicy wykonał Hydrospec Leszek Zieliński.


tags: instalacje grzewcze ogrzewanie podłogowe ogrzewanie podłogowe kraków podłogówka podłogówka kraków
DARMOWA KALKULACJA KOSZTÓW

Tylko u nas możesz samodzielnie oszacować koszty ogrzewania podłogowego dla Twojego domu! Sprawdź nasz KALKULATOR!

oblicz
oblicz
Znajdziesz nas:
Siedziba główna Sander System: ul. Rzeczna 8/5, 30-021 Kraków
Salon Sprzedaży w Krakowie: ul. Rzeczna 11, 30-021 Kraków
Salon Sprzedaży w Rzeszowie: Al. Tadeusza Rejtana 67, 35-326 Rzeszów
Oddział Przeworsk: ul. Głęboka 34, 37-200 Przeworsk
kontakt@sandersystem.pl
Copyrights: Sander System
Polityka prywatności