Ogrzewanie Podłogowe z Pompą Ciepła

posted: 24 marca, 2023

Pompy ciepła są urządzeniami, które do generowania ciepła wykorzystują energię z otoczenia: z powietrza, wody czy gruntu. Dzięki temu są one bardzo wydajnymi i ekonomicznymi rozwiązaniami, idealnymi do ogrzewania pomieszczeń w porównaniu do tradycyjnych metod, takich jak piece olejowe czy gazowe. Ponadto, pompy ciepła nie emitują szkodliwych gazów cieplarnianych, co przekłada się na mniejsze obciążenie środowiska naturalnego. Doskonale sprawdzają się zasilając w ciepło zarówno domy jednorodzinne jak i duże budynki użyteczności publicznej.

Pompy ciepła i koszt ich użytkowania

ogrzewanie podłogowe z pompą ciepła

Odpowiednio dobrana, wysokiej jakości pompa ciepła, może działać bezawaryjnie nawet przez dekady. W takim przedziale czasowym wydatki poniesione na tą inwestycję i ciągłą eksploatację systemu, z pewnością okażą się niższe od wszelkich innych dostępnych obecnie rozwiązań. Tym bardziej, że zaletą pomp ciepła jest możliwość współpracy praktycznie z każdą instalacją grzewczą, w tym również, panelami solarnymi.

Początkowe nakłady na pompę ciepła i jej instalację mogą wydawać się wysokie. Ale trzeba pamiętać, że pompa ciepła nie potrzebuje paliwa. Wprawdzie zasilana jest energią elektryczną, ale na każdą kilowatogodzinę dostarczonego przez nią ciepła przypada jej zaledwie 0,25-0,5 kWh. Różnice wynikają od rodzaju środowiska, z którego energię pobiera. Dzięki niewielkiemu zapotrzebowaniu energetycznemu, mimo iż energia elektryczna jest droga, to finalnie eksploatacja pompy okazuje się tańszą alternatywą aniżeli tradycyjne kotły na gaz lub olej.

Połączenie pompy ciepła z ogrzewaniem podłogowym

Ostatnimi czasy, coraz bardziej popularnym rozwiązaniem w segmencie budownictwa energooszczędnego i ekologicznego, staje się połączenie pompy ciepła i ogrzewania podłogowego, które pracuje na niższych temperaturach aniżeli tradycyjne grzejniki. Jak się okazuje jest to wcale udana kombinacja, która przyczynia się do uzyskania wydajnego, oszczędnego energetycznie i przyjaznego dla środowiska systemu grzewczego. Dzięki temu systemowi i sporej powierzchni grzewczej jaką stanowi podłoga, ciepłe powietrze obecne jest w całym pomieszczeniu, a nie gromadzi się jedynie tylko w górnej jego części

Zalety łączonego systemu pomp ciepła i podłogówki

systemy ogrzewania podłogowego sanderKorzyści płynące z połączenia pompy ciepła i ogrzewania podłogowego są wielorakie:

Przede wszystkim, taki system ogrzewania zapewnia komfort termiczny w pomieszczeniach, poprzez wspomniane już równomierne rozprowadzenie ciepła całą powierzchnią podłogi. Taki typ ogrzewania jest bezgłośnym ale i także niewidocznym systemem, dlatego w pomieszczeniu jest więcej miejsca uzyskanego choćby kosztem tradycyjnych kaloryferów. Zaletą jest również niższa temperatura potrzebna do ogrzewania wnętrza, dzięki czemu system jest bardziej ekonomiczny w eksploatacji.
Pompa ciepła jest czysta. Nie wytwarza żadnych spalin i innych zanieczyszczeń tożsamych z działaniem konwencjonalnych kotłów grzewczych.

Sporą wygodą systemu jest jego bezobsługowość i sterowanie automatyczne. Jedyną czynnością jaką należy wykonać, to ustawienie wymaganej temperatury w pomieszczeniach i zasobniku. Odpada także kłopotliwe i czasochłonne zaopatrzenie i uzupełnianie w paliwo – opał, a wraz z tym uzyskujemy oszczędność miejsca , zwykle przeznaczonego na składowanie opału. Wreszcie, pompa ciepła może być wykorzystana także do chłodzenia pomieszczeń, a to przez odwrócenie obiegu czynnika chłodniczego.


DARMOWA KALKULACJA KOSZTÓW

Tylko u nas możesz samodzielnie oszacować koszty ogrzewania podłogowego dla Twojego domu! Sprawdź nasz KALKULATOR!

oblicz
oblicz
Znajdziesz nas:
Siedziba główna Sander System: ul. Rzeczna 8/5, 30-021 Kraków
Salon Sprzedaży w Krakowie: ul. Rzeczna 11, 30-021 Kraków
Salon Sprzedaży w Rzeszowie: Al. Tadeusza Rejtana 67, 35-326 Rzeszów
Oddział Przeworsk: ul. Głęboka 34, 37-200 Przeworsk
kontakt@sandersystem.pl
Copyrights: Sander System
Polityka prywatności