Budowa domu to ciekawe, ale i nie proste zadanie, szczególnie jeśli jest to DOM MARZEŃ. PROJEKT DOM 2020 to program, który pokazuje od początku jak wygląda budowa domu, jakie problemy napotkają każdego inwestora oraz jakie rozwiązania technologiczne będą najbardziej funkcjonalne. Program krok po kroku prowadzi widza od momentu wykopania przysłowiowej „dziury w ziemi” po prace wykończeniowe, w ciekawy i przystępny sposób ukazując istotne informacje dla przyszłego inwestora, czyli wielu z Was. Przedstawiając inwestycję budowlaną w Polsce opartą na najnowocześniejszych technologiach ukazujemy nie tylko modowe trendy, ale przede wszystkim funkcjonalność nie zapominając o aspektach ekologicznych. Poprowadzimy Cię krok po kroku po naszej budowie.
Budujesz dom? Interesujesz się nowoczesnym budownictwem? Uwielbiasz serię budowa domu krok po kroku, a pojęcie nowoczesnego domu nie jest Ci obce? Świetnie trafiłeś! Bądź gotowy na spektakularne przedsięwzięcie i śledź PROJEKT DOM! Nasz prowadzący Piotr krok po kroku poprowadzi Cię przez całą budowę, ukazując istotne elementy budowy każdego domu, poczynając od przygotowania podłoża działki do kreowania wnętrza budynku. Obserwując zmagania na budowie będziesz wstanie wcielić się w rolę inwestora i poznać problemy, jakie musi pokonać tworząc WYMARZONY DOM.
Zobacz ZWIASTUN naszego PROGRAMU. Startujemy już w LUTYM! Subskrybuj nas na kanale YouTube i nie przegap żadnego odcinka. Zobacz jak Tworzymy Projekt Nowoczesnego Budynku od początku do końca. Atutem naszego projektu jest to, że nie pomijamy istotnych elementów budowy, a co najważniejsze tłumaczymy, jak należy postępować w określonych sytuacjach i przy określonej technologii.
W odcinku 1 spotkamy się z specjalistami, którzy wspólnie z naszym prowadzącym Piotrem odpowiedzą na nurtujące pytania dotyczące procesu budowy, kiedy to kupując działkę zastanawiamy się co dalej? Nasi goście geodeta Przemysław Damaszka oraz architekt Wojciech Sowa w przystępny sposób opowiedzą o swojej pracy oraz zdradzą nam, co jest istotne z punktu widzenia inwestora na początku budowy. Pomiary działki, mapa geodezyjna, wyznaczenie granic budynku, podłączenie mediów, skrzynka elektryczna, kanalizacja, a także sam projekt architektoniczny to kwestie, które pozwolą nam zrozumieć jak przebiega budowa domu. Opowiemy także, co INNOWACYJNEGO kryje w sobie Projekt DOM., jak zaprojektowany jest w środku oraz dlaczego wybraliśmy rozwiązanie budowlane typu stodoła.
W odcinku 2 zajmiemy się ciekawostkami dotyczącymi znalezienia skarbu na działce, ale także innowacjami budowlanymi, które pojawią się w Projekcie Dom. Razem z prowadzącym Piotrem omówimy problem działek budowlanych znajdujących się pod kontrolą władz konserwatorskich. Czy dotyczy to tylko Krakowa i okolic? Co w sytuacji gdy znajdziemy bombę z 2 wojny światowej, a nawet kości? Na te i inne pytania pomogą nam odpowiedzieć specjaliści, którzy na drodze swojej kariery zobaczyli już niejedno. Poznamy też innowacje w postaci ciepłej płyty fundamentowej, ogrzewania podłogowego i ścian drewnianych w technologii CLT. Dlaczego w Projekcie DOM zostały wybrane takie rozwiązania? Architekt Wojciech Sowa oraz Specjalista do spraw ogrzewania podłogowego Marta Rogala pozwolą nam zagłębić się w te tematy.
W odcinku trzecim dowiemy się jak rozpocząć budowę domu pod względem dokumentacji budowlanej. Pojęcie biurokracji nie jest nam obce, a wręcz współcześnie często spotykane. Biurokracja kojarzona jest z urzędami państwowymi oraz wszelaką papierologią, którą trzeba załatwić zanim przystąpi się do określonego prawem przedsięwzięcia, w naszym przypadku „Projektu Dom”. Nasz prowadzący Piotr wybierze się śladem inwestorów, którzy zmagają się z dokumentami w poszczególnych urzędach, aby sprawdzić, jak szybko można załatwić sprawy budowlane oraz czy w ogólne można? Zastanowimy się, które elementy w biurokracji są istotne i kiedy warto zacząć starać się o konkretne zezwolenia. Odpowiemy na pytania, jak załatwić pozwolenie na budowę, gdzie otrzymamy dziennik budowy oraz jakie kroki w urzędzie trzeba podjąć, aby ruszyć z budową domu. Wcale nie jest to proste i chociaż każdy urzędnik jest miły i pomocny, to pewnych spraw nie można przeskoczyć.
W odcinku 4 zostanie poruszona kwestia prac ziemnych, czyli elementu niezbędnego do odpowiedniego osadzenia budynku. Dowiemy się jakich rodzajów gleb w Polsce należy unikać decydując się na budowę domu oraz jak je sprawdzić pod kątem przyszłych inwestycji. Poruszymy także temat ciepłej płyty fundamentowej, sposobu jej tworzenia, elementów, o których należy pamiętać decydując się na takie rozwiązanie, a na samym końcu dowiemy się o korzyściach jakie płyną z jej wyboru. W odcinku tym opowiemy także do czego na budowie potrzebny jest geolog oraz jak poprawnie przygotować teren pod rozpoczęcie budowy. Zostanie też podkreślona ważna rola architekta, który w niektórych sytuacjach tworzenia elementów budynku musi być dokładny i nieomylny.
W odcinku 5 zostanie poruszony problem wyboru rodzaju fundamentu pod przyszły budynek. Opowiemy dlaczego inwestor zdecydował się na ciepłą płytę fundamentową oraz jakie zalety ma takie rozwiązanie? Nasz prowadzący Piotr spotka się także z ekspertem Panem Łukaszem Groblickim z firmy Multikomfort, który krok po kroku poprowadzi nas przez proces tworzenia płyty fundamentowej- jak powstaje, jakie ma właściwości, o czym należy pamiętać przy wyborze rodzaju fundamentów oraz jak dbać o wylaną już płytę. Odcinek 5 będzie też pełen ciekawostek, dowiemy się między innymi ile ton betonu potrzebne jest do wykonania ciepłej płyty fundamentowej w przypadku Projektu Dom. oraz dlaczego warto uważać na pogodę podczas procesu wysychania płyty. Spotkamy się także z Panią Martą Rogalą ekspertem od ogrzewania podłogowego, która opowie nam o wpływie ciepłej płyty fundamentowej na ogrzewanie w domu.
W odcinku szóstym zobaczymy jak szybko powstaje dom z wykorzystaniem ścian drewnianych w technologii CLT. Rozwiniemy skrót CLT oraz opiszemy zalety wyboru tego typu konstrukcji budynków. Zwrócimy także uwagę o czym należy pamiętać decydując się na takie rozwiązanie oraz przełamiemy stereotypy związane z palnością drewna. Odpowiemy na pytania dotyczące samej drewnianej technologii, ale także sposobu jej wykończenia. Ekspert Łukasz Groblicki opowie jakie właściwości kryje w sobie drewno w budownictwie oraz czemu jest lepszym materiałem budulcowym w porównaniu do tradycyjnych murów. Od kolejnego eksperta Marty Rogala usłyszymy natomiast o ciekawych innowacjach w Projekcie Dom, tym razem w postaci zamontowanych w łazience ścian grzewczych.
W odcinku siódmym zobaczymy, jak powstaje cała konstrukcja dachu w Projekcie Dom. Dowiemy się między innymi, w jaki sposób została wykorzystana klasyczna więźba dachowa oraz dlaczego inwestor zdecydował się w środkowej części domu na dach w technologii CLT. Ekspert Łukasz Groblicki opowie także o współczesnych i ekologicznych systemach izolacyjnych dla dachów, dowiemy się m.in. jak płyty z naturalnego włókna drzewnego zapewniają natychmiastową ochronę przed warunkami atmosferycznymi, takimi jak deszcz, wiatr, promieniowanie UV itd. Poruszymy także temat doboru blachy dachowej oraz podkreślimy rolę aspektu kolorystycznego w tym temacie. Opowiemy również o kolejnej innowacji w Projekcie Dom.: ochronie anty śniegowej umieszczonej na dachu.
W odcinku ósmym zobaczymy jak powstaje cała konstrukcja (a także montaż) okien w Projekcie Dom oraz w jaki sposób dopasowano pod nie drzwi wejściowe. Opowiemy o trendach 2020 w wyborze okien zarówno standardowych, jak i bardziej nowoczesnych i gabarytowych. Ekspert Pani Adriana Żychiewicz wspomni o dylematach inwestorów w doborze okien i drzwi oraz ich ciekawych pomysłach, a także zdradzi nam jaki wpływ ma ilość szyb (komór) na termoizolacyjność okna. Nie ominiemy także tematu jednego z najlepszych sposobów montażu okien tzw. ciepłego montażu – podkreślimy jego zalety, a także wpływ na funkcjonowanie całego domu. Jak zabezpieczyć okno przed włamywaczami? Czy drzwi mogą być otwierane za pomocą linii papilarnych? Zobacz koniecznie odcinek 8 PROJEKTU DOM. !
Projekt DOM. nadal trwa: przeszliśmy przez roboty ziemne, wysypanie podkładu, wylanie ciepłej płyty fundamentowej, postawienie ścian, a w końcu powstał sam dach. W ostatnim odcinku dowiedziliśmy się jak montuje się okna i drzwi, ale przed nami jeszcze ogrzewanie podłogowe, elektryka i prace wykończeniowe. Te wszystkie elementy i powstałe odcinki zrodziły pomysł pojawienia się drugiej edycji Projektu DOM., w którym na innym przykładzie projektu zostanie ukazana budowa domu. A może to właśnie u Ciebie zawitają nasze kamery? Planujesz w najbliższym czasie zacząć budowę domu w Krakowie, albo jego okolicach? Masz ciekawy projekt, którym chcesz się podzielić? Wypełnij formularz i stań się częścią Projektu Dom. Co zyskasz? Wsparcie ekspertów, kontakt z najlepszymi producentami materiałów budowlanych oraz nowoczesne OGRZEWANIE PODŁOGOWE.
W odcinku 9 Projektu DOM, docieramy do bardzo ważnego tematu jakim jest wybór ogrzewania w przyszłym domu. Jako, że w Polsce okres grzewczy trwa około pół roku, w Projekcie DOM. zarekomendowane zostało ogrzewanie podłogowe jako ekologiczne i ekonomiczne źródło ciepła. W odcinku tym dowiemy się w jaki sposób rozplanować ogrzewanie podłogowe oraz czym różni się ogrzewanie podłogowe w zabudowie suchej od ogrzewania podłogowego w zabudowie mokrej oraz jak dopasować konkretny system pod daną inwestycję. Dowiemy się dlaczego tak ważne jest opracowanie techniczne podłogówki i jakie elementy składają się na cały proces montażu: poczynając od przygotowania podłoża po dobór odpowiedniego kotła (bądź innych ekologicznych rozwiązań np. pompy ciepła). Ekspert z dziedziny instalacji grzewczych Mateusz Przybycień w przyjazny sposób wytłumaczy trudne tematy związane z technicznymi aspektami podłogówki oraz opowie kilka ciekawostek, które ułatwią wybór komponetów do ogrzewania podłogowego w przyszłości.
W odcinku 10 PROJEKT DOM. dowiemy się jaki podkład podłogowy, wylewkę dobrać na ogrzewanie podłogowe. Nasz ekspert Pan Tomasz Dzierwa z firmy Baumit opowie o właściwościach różnych podkładów podłogowych oraz nakreśli, który najlepiej sprawdzi się pod względem przewodzenia ciepła, a tym samym zwiększy wydajność cieplną całej instalacji OGRZEWANIA PODŁOGOWEGO. Zobaczymy także proces sprawdzania jakości wylewki (test rozpływalności) oraz jej właściwego rozprowadzenia po powierzchni. Dodatkowo poruszymy temat dobierania wysokości wylewki, czasu jej schnięcia oraz końcowego procesu wygrzewania. W odcinku 10 opowiemy także o urządzeniach takich jak agregat tynkarski, niwelator elektroniczny, sztanga i wiele innych, które są niezbędne podczas procesu rozprowadzania wylewki po powierzchni domu.
W odcinku 11 Projektu DOM poruszony zostanie temat odpowiedniej izolacji cieplnej budynku, podkreślając przy tym ważne aspekty dla przyszłych inwestorów, jak ekologiczność i oszczędność. Izolacja zostanie omówniona począwszy od ciepłej płyty fundamentowej poprzez izolację ścian wewnętrznych, zewnętrznych, dachu oraz stropu. Opowiemy o nowoczesnych sposobach docieplania domu, a także poruszymy temat włókna drzewnego w formie przetworzonej, jako produktu numer 1 wśród współczesnych metod termoizolacyjności. Odpowiemy na pytania dotyczące odpowiedniego doboru drzwi oraz okien, a przede wszystkim dużych powierzchni otwieranych tj. bramy garażowe, aby zachować odpowiednie parametry cieplne budynku. Spotkamy się także z ekspertem od izolacji stropów, który opowie o swojej pracy, a także z ekspertem od płyt gipsowo-włóknowych, którymi najczęściej wykańcza się domy pasywne i również zaliczane są do elementów izolacyjnych.
W odcinku 12 Projektu DOM dowiemy się, w jaki sposób powinno wyglądać WYKOŃCZENIA ŚCIAN w domu. Przedstawiając najważniejsze aspekty, weźmiemy pod uwagę bezpieczeństwo, wytrzymałość, estetykę jednocześnie nie pomijając tematu ekologii. Etap wykończenia wnętrz jest stosunkowo obszernym tematem, wartym uwagi wszystkich inwestorów.Omówimy krok po kroku, w jaki sposób wykorzystywać materiały wykończeniowe, zaczynając od metod szpachlowania, gruntowania, a kończąc na wyborze farby nawierzchniowej. Przechodząc do kolejnego pomieszczenia, którym jest łazienka, opowiemy, w jaki sposób układać duże formaty płytek, zabezpieczać powierzchnie przed wilgocią oraz jak chronić przed czynnikami biologicznymi. Opowiemy o odpowiednim sposobie fugowania płytek oraz określimy, które rodzaje farb nadadzą się do pokryć ścian zapewniając ich łatwe czyszczenie i higienę. Spotkamy się także z ekspertami zarówno od doboru odpwiedniej chemii budowlnej (farby, grunt, kleje itp.) oraz spraw technicznych związanych z wykańczaniem ścian.
W odcinku 13 poruszymy temat instalacji wodno – kanalizacyjnej, która jest niezbędnym elementem każdego domu. Dowiemy się kiedy powinniśmy starać się o pozwolenia na przyłącze infrastruktury, jak wygląda wykonanie takiego przyłącza oraz o czym warto pamiętać przy projektowaniu obiegu sekcji sanitarnych w domu. Opowiemy o rurach kanalizacyjnych oraz o sposobie łączenia obiegów wody w rozdzielaczu, aby instalacja była bezpieczna i poprawnie skonstruowana. Pojawią się także innowacje tj. stacja uzdatniania wody, filtr sznurkowy, szafka wodoszczelna czy zawór przeciwzamrożeniowy. Odpowiemy także na pytania jak zabezpieczyć się przed nieplanowanym wyciekiem wody oraz czy zmiękczenie wody wpłynie na jakość i ”żywotność” armatury wodnej w naszych domach. Nasz prowadzący Piotr spotka się także z eskpertem z dziedziny hydrauliki i ogrzewania podłogowego Mateuszem Przybycieniem, który w przystępny sposób wytłumaczy działanie całej instalacji wodnej w domu.
W odcinku 14 poruszymy temat automatyki sterującej ogrzewaniem, która jest nowoczesnym i oszczędnym rozwiązaniem smart home w domu. Niezależnie od rodzaju ogrzewania (ogrzewanie podłogowe czy konwekcyjne) opowiemy jak przy pomocy aplikacji wunda smart zdalnie sterować temperaturą wszystkich pomieszczeń w domu, ustawiać harmonogram ogrzewania, tym samym oszczędzając pieniądze i środowisko. Dodatkowo wymienimy wszystkie elementy potrzebne podczas instalacji automatyki sterującej oraz nakreślimy sam sposób jej montażu. Podkreślimy zalety stosowania takiego rozwiązania sterującego w domu oraz opowiemy w jaki sposób można zaoszczędzić na ogrzewaniu w zimie. Dodatkowo nasi eksperci Mateusz Przybycień i designer Wawrzyniec Walczak pomogą zrozumieć nam funkcjonowanie takiej automatyki, a szczegónie możliwości jakie nam daje min. dobieranie temperatury do naszych potrzeb w każdym pomieszczeniu osobno, czy śledzenie zużycia energii.
W odcinku 15 Projektu Dom dowiemy się jak poprawnie zaprojektować ogród oraz od czego zacząć, aby późniejszy wygląd działki spełnił nasze oczekiwania. Przejdziemy od elementów montażu nawodnienia po odpowiedni sposób sadzenia roślin, dobór roślin owocowych, czy wybór rodzaju nawożonej ziemi. Dowiemy się jak przydatny w przypadku ogrodu staje się system zbiornika retencyjnego i zbiornika rozsączającego oraz jaki mają one wpływ na zmniejszenie rachunków za wodę, czy zmniejszenie samego jej zużycia. Projektant ogrodu opowie także o istotnych zaletach stosowania siatki pod trawę, a także metody ściółkowania gleby, które pozwolą zachować ogród w dobrej kondycji w przyszłości. Poruszymy także temat sadzenia trawy, sposobu jej pielęgnacji oraz opiszemy elementy smart w przypadku zdalnego sterowania podlewania ogrodem. W odcinku 15 zobaczymy także montaż ogrodzenia, w dodatku rzadko spotykanego typu jakim jest ogrodzenie betonowe. Wspólnie z projektantem omówimy zalety betonowych płyt ogrodzeniowych i nakreślimy trendy w wyborze ogrodzenia na 2020 rok.
W odcinku 16 Projektu Dom dowiemy się kliku istotnych faktów o wykończeniu każdego domu – w tym wykończeniu zarówno podłogi, jak i sufitów, okien i pozostałych elementów, które w całości tworzą wizualny efekt końcowy. Opowiemy o specyfice wykończenia podłogi szczególnie na ogrzewaniu podłogowemu i podkreślimy, że podłogi drewniane wcale nie są przeciwskazaniem do montażu na podłogówce. Poruszymy także istotę zagadnienia wentylacji w każdym domu przy pomocy rekuperacji, omówimy jej techniczne aspekty, a przede wszystkim wyłonimy zalety takiego rozwiązania. Wspólnie z firmą Alu4 poruszymy temat trendów w nowoczesnych systemach bramowych, a także podkreślimy rolę materiału jakim jest aluminium. Omówimy także wykończenie sufitów w postaci montażu płyt gipsowych, a także wymienimy najnowsze trendy 2020 roku w wyborze podłogi docelowej.
Nasz inwestor zakończył właśnie budowę nowoczesnego domu na obrzeżach Krakowa i na spokojnie wprowadził się w jego drewniane wnętrze. Cieszymy się, że mogliśmy krok po kroku uczestniczyć w przenoszeniu projektu architektonicznego w rzeczywistość i wspólnie rozwiązywać problemy na poszczególnych etapach budowy domu. Wiemy już, że budowa domu nie jest prostą sprawą i wymaga dużego zaangażowania oraz poświęcnia czasu zarówno ze strony inwestora, jak i poszczególnych ekip budowlanych. W odcinku 17 jeszcze raz przejdziemy przez naszą budowę i w skrócie powrócimy do najważniejszych odcinków. Na sam koniec przygotowaliśmy także niespodziankę w postaci montażu fotowoltaiki na dachu naszego domu. Dowiemy się dlaczego na zakończenie sezonu inwestor zdecydował się na ekologiczne rozwiązanie w postaci paneli fotowoltaicznych oraz jak wygląda cały proces od złożenia zapytania po uruchomienie instalacji .