Praca nad ogrodem zaczyna się od poprawnie wykonanego projektu z uwzględnieniem nawodnienia, instalacji, rabatów, trawników, roślin owocowych, czy również punktów świetlnych. Przy tworzeniu projektu ogrodu należy wziąć pod uwagę szczególnie miejsce posadzenia roślin np. rośliny cieniolubne, które będą się poprawnie rozwijały w miejscach zacienionych, bądź odwrotnie roślin światłolubne, które będą cieszyły się dobrym rozwojem w miejscu nasłonecznionym. Czas sadzenia kwiatów, czy krzewów również jest jednym z ważnych elementów planowania ogrodu, pamiętajmy, że nie każde rośliny można sadzić np. wiosną czy jesienią.
Podczas projektowania ogrodu istotną sprawą stają się także wody gruntowe i ich rozmieszczenie. W razie potrzeby, kiedy teren ma charakter spadkowy, należy wykonać tzw. drenaże sączkowe, które odprowadza nadmiar wody do studzienek, następnie taka woda może zostać zastosowana do podlewania ogrodu. System nawadniania ogrodu to proces, który rozpoczyna się od montażu w ogrodzie zbiornika retencyjnego i rozsączającego, dzięki czemu ogród niezależnie od pogody będzie mógł zostać podlewany deszczówką i wodą z rynien. Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, że system nawadniania ogrodu nie może być w 100% uzależniony od wody deszczowej – długie okresy susz mogłyby sprawić, że nawet przy gabarytowych zbiornikach możliwości podlewania roślin w końcu się wyczerpią. W takich sytuacjach warto zainwestować w sterownik, który będzie wykrywał ilość wody w zbiorniku i w razie potrzeby przełączy pobór wody ze zbiornika na wodę wodociągową. W ogrodzie dodatkowym plusem będzie montaż zraszaczy wynurzalnych, które w sposób kropelkowy będą zapewniać wodę roślinom na działce. Działanie zraszaczy w praktyce można usystematyzować za pomocą sterowników Wi-Fi, które pozwolą na automatyczne dostosowanie czasu podlewania względem naszych potrzeb, czy aktualnej pogody.
Warto dodać, iż dopiero po wszystkich skończonych pracach związanych z elektryką, nawodnieniem ogrodu, instalacją drenaży następuje wyrównanie terenu poprzez nawóz ziemi. To na jaki rodzaj ziemi się zdecydujemy będzie miało wpływ na szybszy, skuteczny porost flory. Do ziemi ogrodowych polecany jest tzw. humus, który sprzyja poprawnemu rozrostowi roślin. Warto także zastosować ściółkowanie roślin, czyli montaż mat ściółkujących, włókninowych, które przenikają wodę przez siebie, jednak w praktyce utrzymują wilgotność w ziemi, dodatkowo zapobiegają rozrostowi chwastów. Plusem dla ogrodu jest zastosowanie kory, która sprzyjać będzie zakwaszeniu gleby jak i utrzymaniu dodatkowej wilgotności (kora ma właściwości dekoracyjno-praktyczne).
Z obawy przed szkodnikami tj. krety warto zastosować siatkę ochronną pod trawę, która nie krzywdząc zwierząt ochrania nasz trawnik. Trawnik z rolki jest praktyczniejszym rozwiązaniem oraz najszybszym w tzw. zasadzeniu. Po rozwinięciu trawinka należy go walcować, wałować, aby nastąpiło poprawne zakorzenienie systemu korzeni w ziemi (potrzebny jest odpowiedni docisk). Świeżą trawę powinno się podlewać przez okres najbliższych 2 tygodni od zasadzenia (2 razy dziennie po ok. 15 -30 minut przy automatycznym nawodnieniu), aby trawa odpowiednio się zakorzeniła.
Dobór ogrodzenia jest również ważnym elementem wizerunku domu. Jego wygląd zależeć będzie od upodobań przyszłego inwestora. W Projekcie DOM. zostało wybrane betonowe ogrodzenie ze względu na prostotę i naturalność wykonania. Taki typ ogrodzenia jest bardzo trwały, nie ulega degradacji, korozji, ani innym negatywnym wpływom środowiska. Dodatkowo taki sposób ogradzania domu jest obecnie bardzo modny i minimalistyczny, ale zapewniający prywatność poprzez wysokie i stabilne mury. Ogrodzenie betonowe można wykonać na miejscu inwestycji wylewając beton pod określoną formę, bądź przygotować wcześnie gotowe elementy do montażu. Decydując się na ogrodzenie betonowe, należy zastanowić się nad sposobem jego prezentacji, żeby sama bryła betonowa nie przytłaczała, a wręcz nadawała lekkości całej konstrukcji.