Rodzaje pomp ciepła

posted: 16 stycznia, 2017

W jednym z ostatnich wpisów na blogu omawialiśmy temat pomp ciepła; opisywaliśmy zasadę ich działania; w tym poście skupimy się bardziej na różnych rodzajach pomp ciepła i różnicach między nimi. Zachęcamy do lektury.

Główne typy pomp ciepła

Zewnętrzne jednostki pomp ciepła podzielić można na kilka podstawowych typów. W zależności od rodzaju, odbierają ciepło z powietrza, gruntu czy też wody, a co za tym idzie – odmienna jest ich budowa. Podstawowe rodzaje pomp ciepła prezentują się następująco:

A. Pompa ciepła powietrze-woda

W tym przypadku jako źródło ciepła występuje woda, z kolei zewnętrzny wymiennik to SPLIT. Pompę ciepła typu powietrze-woda stosuje się najczęściej ze względu na niskie koszty inwestycyjne. Okresy zimowe (najczęściej) charakteryzować mogą się dość szybkimi i ciągłymi zmianami temperatur na zewnątrz, toteż do tego rodzaju pompy ciepła instaluje się wspomagające źródło ciepła. Jest to jeden z czynników wyróżniających ją od pozostałych rodzajów pomp, gdzie jako źródło dolne ciepła wybiera się ośrodek o niskich sezonowych wahaniach temperatur.

B. Pompa ciepła solanka-woda

Ten rodzaj pompy ciepła wyposażony jest zewnętrzny wymiennik gruntowy, dzięki któremu z gruntu pobiera się energia. Jako czynnik pośredniczący wykazujący się niską zamarzanością występuje solanka. Oprócz tego ten rodzaj pompy dzieli się dodatkowo na poziomą i pionową. Pozioma pompa ciepła typu solanka-woda umieszczana jest w postaci wężownic równoległych rur niżej w gruncie niż jego strefa przemarzania. Pionowa pompa ciepła typu solanka-woda z kolei jest odwiertem. W zależności od regionu (warunków klimatycznych i geologicznych), w jakim montowane są oba te podtypy, taka będzie ich wielkość i wymiary szczegółowe.

C. Pompa ciepła woda-woda

Instalacja pompy ciepła tego typu następuje wtedy, gdy średnie wahania temperatur wód gruntowych (będących źródłem ciepła) wynoszą 9ºC. Montaż pompy ciepła woda-woda polega na umieszczeniu w gruncie dwóch studni – zrzutowej oraz poborowej. Ze studni poborowej czerpie sie wodę, która schładzana jest przez pompę i przekazywana dalej do studni zrzutowej. Koszty tego rodzaju pompy ciepła są stosunkowo wysokie ze względu na konieczność uzdatnienia i wstępnego oczyszczenia schładzanej wody, jednak inwestycja opłaca się ze względu na dużą sprawność. Źródło ciepła cechuje się wysoką i jednostajną temperaturą.

Pompa ciepła Vitocal 200 marki Viessmann

Obejrzyj zdjęcia pompy ciepła Viessmann Vitocal 200 (pompa ciepła typu powietrze-woda). W celu przybliżenia zdjęcia, kliknij na nie.

W ramach usług firmy Sander znajduje się również sprzedaż pomp ciepła wspomnianej marki – skontaktuj się z biurem Sandersystem w celu zdobycia bardziej szczegółowych informacji.


tags: pompa ciepła pompa ciepła powietrze-woda pompa ciepła solanka-woda pompa ciepła vitocal 200 pompa ciepła woda-woda pompy ciepła rodzaje pomp ciepła
może Cię równieź zainteresować:
DARMOWA KALKULACJA KOSZTÓW

Tylko u nas możesz samodzielnie oszacować koszty ogrzewania podłogowego dla Twojego domu! Sprawdź nasz KALKULATOR!

oblicz
oblicz
Znajdziesz nas:
Marta Ścisło
obsługa klientów indywidualnych
Tomasz Drwota
obsługa firm instalacyjnych i inwestycji
region podkarpacie
Artur Mazan
obsługa klientów indywidualnych i firm instalacyjnych
Siedziba główna: ul. Bociana 19 31-231 Kraków
Zakopiańska 56/57, 30-418 Kraków
aleja Tadeusza Rejtana 67, 35-326 Rzeszów
kontakt@sandersystem.pl
Copyrights: Sander System
Polityka prywatności