W ogrzewaniu podłogowym stosuje się różnego rodzaju rury. Do najbardziej popularnych zaliczyć można dwa rodzaje rur polietylenowych o średnicy 16mm.
– rury pert/al/pert;
– rury pert/evoh/pert.
Sa to rury wielowarstwowe, które różnią się od siebie wypełnieniem środka.
Al – aluminiowa;
Evoh – stały alkohol etylowinylowy.
Dzięki takiej izolacji – tlen nie przedostaje się do wody wypełniającej rury. Brak takiego zabezpieczenie powodowałbym przedostawanie się bakterii do instalacji, co skróciłoby czas jej sprawności.
– uniwersalna nadaje się do ogrzewania domu i rozprowadzenia wody;
– parametry pracy 95 st i 10 bar;
– atesty higieniczne;
– nie posiada pamięci kształtu wiec po wygięciu nie wróci do poprzedniego kształtu (ze względu na obecność aluminium);
– łatwo wygina się w łuki, dlatego jest wygodniejsza do montażu dla instalatorów;
– ze względu na wkład z aluminium jest wrażliwa na temperatury – gorzej się układa w zimie ze względu na twardnienie. Można ją również złamać podczas wyginania w łuk. Wymaga większej wprawy przy układaniu;
– wkład z aluminium sprawia, że jest droższa od rury EVOH.
– nadaje się tylko do ogrzewania podłogowego;
– temperatura pracy 70st i 6 bar;
– brak atestów higienicznych;
– posiada pamięć kształtu więc po wygięciu wróci do poprzedniego kształtu;
– układa się w niskich temperaturach;
– jest tańsza o około 20% od rur AL.
Ogrzewanie podłogowe jest systemem niskotemperaturowym, dlatego korzystniejsze jest wykorzystanie rury pert/evoh/pert. Tym bardziej że w dużych domach niekiedy wykorzystuje się ponad km rur aby wykonać ogrzewanie podłogowe. Rury te są sprzedawane w dużych zwojach po 500/600 metrów i są dostępne w naszym sklepie instalco.pl.