Rozpoczynamy Budowę Domu

posted: 6 lutego, 2020

Odcinek I Rozpoczynamy Budowę Domu  

Pracę na budowie zaczynamy od przedstawienia się: Nazywam się Piotr Urbaniak i od dziś poprowadzę Was krok po kroku po budowie. Zastanawiacie się jakiej? To budowa domu marzeń. Ale czy nie każdy nowo powstający dom to dom marzeń? Oczywiście, że tak! Rozpoczynamy PROJEKT DOM.

Wchodzimy na pustą działkę wielkość ok. 8 arów – idealna pod budowę dużego parterowego domu z ogródkiem. Projekt architektoniczny- stworzony pod klienta. I co dalej? Wiemy co chcemy, ale nie wiemy od czego zacząć.

Krok 1. Geodeta

Tak naprawdę nie potrzebujemy żadnych zgód od geodety na  rozpoczęcie budowy, natomiast istotna staje się mapa geodezyjna, na której w późniejszej okresie będzie pracował architekt . W pierwszym etapie należy zastanowić się, czy nasza działka ma dostęp do przyłączeń gazu, wody, kanalizacji, prądu itd., co więcej należy starać się o warunki ich przyłączenia- ważne jest to w momencie wykonania  samej mapy geodezyjnej.  Mapę do celów projektowych powinien wykonać geodeta w porozumieniu z architektem, aby określić jej właściwą wielkość. Sama mapa nie powinna być tylko poświęcona budynkowi, ale także mediom, a w szczególności miejscom, skąd można je przyłączyć. Mapa to tak naprawdę rzut działki pokazany w formie papierowej, elektronicznej, w której określona zostaje długość działki  oraz  wszystkie elementy, które staną się niezbędne przy zagospodarowaniu terenu przez architekta. Mapa geodezyjna w szczególności pokazuje spadki terenu na danej odległości oraz spadek terenu między granicami działki, czyli informacje niezbędne do rozpoczęcia budowy. W terenie często różnice powierzchniowe są niewidoczne, natomiast z użyciem profesjonalnego sprzętu stają się wyraźnie zaznaczone, co w późniejszym etapie jest przenoszone na mapę.

Krok 2. Architekt

Czy architekt przenosi wizję inwestora w rzeczywistość? Poniekąd tak, jednak w głównej mierze  architekt ma na uwadze przepisy prawne, bezpieczeństwo i użyteczność domu. Projekt może być spełnieniem marzeń, ale musi być też zgodny z prawem budowlanym nad tym czuwa architekt.  Projektant wymyśla bryłę budynku oraz jego lokalizację w porozumieniu z inwestorem. Sam projekt powstaje jednak przy udziale większej ilości osób: projektanta od konstrukcji budynków, projektanta instalacji – zadaniem architekta jest  scalenie całości pracy na podstawie której tworzy główny projekt, następnie uzyskuje zezwolenie na jego wybudowanie. Ważnym elementem całego projektu jest rozplanowanie domu, czyli określenie użyteczności poszczególnych pomieszczeń, ale także stworzenie odpowiedniej przestrzeni do zagospodarowania podjazdu, garażu oraz miejsca do składowania śmieci (w przypadku Projektu Dom.). Ważne jest też rozmieszczenie skrzynek z przyłączeniem prądu i gazu, muszą być one w dogodny sposób dostępne dla służb poszczególnych zakładów. Istotne dla architekta są również wytyczne prawne, które określają odpowiednią odległość budynku od działki sąsiada, od drogi.  Budynek nie może także  negatywnie wpływać na sąsiednie działki oraz zabudowy np. zasłaniając światło słoneczne i zacieniając nieruchomości wokoło (wszystkie te elementy stają się istotne w momencie tworzenia projektu).  Architekt zwraca też uwagę na moment zakupu działki, kiedy to mamy możliwość sprawdzenia, czy media są wystarczająco blisko, gdyż ich znaczna odległość od działki będzie się wiązała z większymi kosztami przyłączeniowymi.


DARMOWA KALKULACJA KOSZTÓW

Tylko u nas możesz samodzielnie oszacować koszty ogrzewania podłogowego dla Twojego domu! Sprawdź nasz KALKULATOR!

oblicz
oblicz
Znajdziesz nas:
Siedziba główna Sander System: ul. Rzeczna 8/5, 30-021 Kraków
Salon Sprzedaży w Krakowie: ul. Rzeczna 11, 30-021 Kraków
Salon Sprzedaży w Rzeszowie: Al. Tadeusza Rejtana 67, 35-326 Rzeszów
Oddział Przeworsk: ul. Głęboka 34, 37-200 Przeworsk
kontakt@sandersystem.pl
Copyrights: Sander System
Polityka prywatności