Skrzynki i szafki do rozdzielaczy instalacji podłogowej stanowią integralny element każdej takiego systemu. Ich głównym zadaniem jest zabezpieczenie rozdzielaczy przed ewentualnym uszkodzeniem oraz zapewnienie łatwego i wygodnego dostępu do każdego z nich w trakcie użytkowania systemu. Doskonale maskują rozdzielacz, grupę pompową, zawory odcinające, zabezpieczając przewody przed zerwaniem, przecięciem lub wyrwaniem, a przy okazji w sposób funkcjonalny porządkując ich układ.
Estetycznie wykonane, występują w wersji podtynkowej (montowana we wnęce ściany), natynkowej (montowana na powierzchni ściany) i do suchej zabudowy.
Mogą być wykonane z różnych materiałów, w zależności od wymagań użytkownika. Najczęściej spotykanymi materiałami są: tworzywa sztuczne, metal lub tworzywa sztuczne w połączeniu z elementami metalowymi. Szafki metalowe najczęściej są stosowane w miejscach o niskiej wilgotności, natomiast szafki z tworzyw sztucznych sprawdzą się w pomieszczeniach narażonych na wilgoć i korozję.
Skrzynki i szafki do rozdzielaczy instalacji podłogowych posiadają:
– otwierane frontowe drzwiczki lub ściągane pokrywy, które standardowo są zamykane na klucz.
– ściany boczne z otworami na rury zasilające i powrotne czynnika grzewczego
– natomiast tylna ścianka wyposażona jest w szyny i śruby służące do zamontowania rozdzielacza,
– stopy montowane do posadzki i śruby do montażu rozdzielacza wewnątrz szafki.
Łatwe zdejmowane pokryw umożliwia wygodny dostęp do urządzeń, w tym, łatwą regulację systemu i przez to efektywne korzystanie z ogrzewania podłogowego.
Skrzynki i szafki do rozdzielaczy instalacji podłogowych jak i grzewczych występują w różnych rozmiarach i kształtach, w zależności od specyfiki instalacji oraz, co ważne, od liczby potencjalnie umieszczonych w niej rozdzielaczy: 2/ 3/ 5/ 7/ 8/ 9/ 12/ 14. Z opcją na umieszczenie sterownika.
– szerokość 350/ 455/ 585/ 725/ 810/ 980mm
– głębokość 145mm
– wysokość 585mm
– szerokość 370/ 470/ 600/ 750/ 830/ 1005mm
– głębokość 120 – 185mm
– wysokość 575 – 665mm
Z kolei rozdzielacz jest sercem instalacji. Dzięki niemu może ze sobą współpracować od kilku do kilkunastu obiegów grzewczych, zapewniając odpowiednią temperaturę dla każdej pętli grzewczej, a przez to i komfort cieplny domowników. Rozdzielacz odpowiada za równomierne rozprowadzenie ciepła w ramach instalacji podłogowej. Pozwala na łączenie obwodów, stref ogrzewania i grzejników w jeden sprawny system grzewczy. Dlatego jego wybór powinien być dobrze przemyślany i zaplanowany już na etapie projektowania systemu ogrzewania podłogowego w danym budynku