Technologia Ogrzewania Podłogowego a Przygotowanie Podłoża

posted: 6 kwietnia, 2021

Technologia Ogrzewania Podłogowego a Przygotowanie Podłoża

Ogrzewanie podłogowe ze względu na swoje zalety, coraz częściej wybierane jest jako podstawowy system grzewczy do mieszkań i domów jednorodzinnych oraz dużych obiektów jak hale sportowe i budynki użyteczności publicznej.

Cieszy się ono zasłużoną opinią ze względu na:

– poprawę wydajności ogrzewania przez wzgląd na fakt, że cała podłoga staje się grzejnikiem,

– lepszy, równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu,

– osiągane spore oszczędności ogrzewania budynku w sezonie jesienno-zimowym,

– poprawę komfortu przez zapewnienie lepszej funkcjonalności i użyteczności pomieszczeń.

Przygotowanie podłoża pod podłogówkę

Jednakże, by cieszyć się wydajnym systemem podłogowym, należy przestrzegać pewnych prawidłowości i to już na etapie jego projektowania i montażu, a w szczególności na etapie przygotowania podłoża pod przyszłą podłogówkę.

Przygotowanie podłoża pod system ogrzewania podłogowego jest kluczowym dla zapewnienia prawidłowego działania całego systemu. Wymaga ono dokładnego zaplanowania oraz przestrzegania odpowiednich zasad i reguł, a wszystko po to by cały system ogrzewania podłogowego mógł działać ekonomicznie, efektywnie, zapewniając jednocześnie komfortowe warunki cieplne w pomieszczeniu. Czynności przygotowawcze zależne będą od rodzaju wybranego systemu, sposobu jego montażu, jak i rodzaju samego podłoża.

Suche i mokre ogrzewanie podłogowe a przygotowanie podłoża

I choć generalnie można mówić o dwóch typach ogrzewania podłogowego (nie wliczamy w to podłogówki elektrycznej), systemie: suchym i mokrym, to jeszcze w obrębie każdej z grup istnieje jeszcze kilka różnic, niuansów i odmienności technologicznych. Jednakże mimo tych odmienności, zasady dotyczące przygotowania podłoża posiadają szereg cech wspólnych.

W obu przypadkach istotnym jest, aby podłoże było suche i wolne od pyłu i zanieczyszczeń, gdyż w przeciwnym razie może to negatywnie wpłynąć na wydajność całego systemu ogrzewania podłogowego.

Oczyszczanie podłoża przed położeniem ogrzewania podłogowego

Dlatego przed rozpoczęciem prac wypada dokładnie zbadać stan podłoża, w celu określenia, czy jest ono odpowiednie do zastosowania systemu ogrzewania podłogowego. Podłoże w takim wypadku powinno być: stabilne, równe, suche, pozbawione pęknięć, wypoziomowane, mocne i wolne od zanieczyszczeń. A gdy nie spełnia ono wymagań, konieczne może być wykonanie dodatkowych prac naprawczych. W związku z tym należy je oczyścić z pyłu, brudu, resztek tynku, zaprawy, drobnych kamieni oraz wszelkich innych zanieczyszczeń. Ewentualne nierówności powinny zostać wyszlifowane, a szczeliny załatane. W przypadku nierówności większych niż 2-3 mm, należy je wyrównać, stosując odpowiednie zaprawy samopoziomujące lub płyty wyrównujące.

Izolacja termiczna do podłogówki

Przed zamontowaniem systemu ogrzewania podłogowego należy zastosować izolację termiczną, która zabezpieczy przed utratą ciepła w podłodze. W tym celu można użyć mat izolacyjnych z pianki polietylenowej lub specjalnej folii z tworzywa sztucznego. W zależności od rodzaju izolacji należy przestrzegać odpowiednich zaleceń dotyczących jej montażu.

Podłoże pod suchy system ogrzewania podłogowego

systemy ogrzewania podłogowego sanderSystem ogrzewania podłogowego w technologii suchej pozwala na wykonanie całej instalacji bez wylewki betonowej, co zdecydowanie skraca czas montażu. System ten cechuje się niższą bezwładnością cieplną, niską zabudową ale i niewielkim ciężarem w stosunku do instalacji mokrej, dlatego z powodzeniem można go stosować w domach drewnianych, na poddaszach, w budynkach o niskiej nośności stropów i wszędzie tam, gdzie nie zaplanowano podłogówki na etapie projektowania domu.

Przy instalacji suchego systemu ogrzewania podłogowego, należy zastosować odpowiednią płytę izolacyjną, która pozwoli na równomierne rozłożenie ciepła w pomieszczeniu. Następnie na płycie izolacyjnej układa się rury, przez które będzie przepływała woda, ogrzewająca podłogę. Ważne jest, aby układ rur był równomierny, a między nimi nie było zbyt dużych odległości, tak by ciepło rozprowadzane było w sposób równomierny.

Jastrych na podłogę pod mokry system podłogowy

W przypadku instalacji systemu mokrego, po wykonaniu izolacji termicznej, przeciwwilgociowej, nakłada się warstwę jastrychu, pełniącą funkcję nośną i termoizolacyjną.

Na niej układa się rury grzewcze (pętlowo lub meandrowo), równomiernie rozłożone i niezbyt blisko siebie. Po przeprowadzonym teście szczelności, rozłożone rury grzejne, przykrywa się kolejną warstwą jastrychu anhydrytowego lub cementu, by ostatecznie, po wymaganym okresie przystąpić do wygrzewania płyty grzejnej, w celu pozbawienia jej resztek wody. Dopiero po dokładnym osuszeniu płyty można przystąpić do wykończenia podłogi, czyli jej właściwego ułożenia.

Podsumowując, przygotowanie podłoża pod system ogrzewania podłogowego, zarówno suchego jak i mokrego, wymaga dokładności i staranności, a odpowiednia izolacja i równomierne rozłożenie rur są kluczowe dla efektywności i bezpieczeństwa instalacji.


DARMOWA KALKULACJA KOSZTÓW

Tylko u nas możesz samodzielnie oszacować koszty ogrzewania podłogowego dla Twojego domu! Sprawdź nasz KALKULATOR!

oblicz
oblicz
Znajdziesz nas:
Siedziba główna Sander System: ul. Rzeczna 8/5, 30-021 Kraków
Salon Sprzedaży w Krakowie: ul. Rzeczna 11, 30-021 Kraków
Salon Sprzedaży w Rzeszowie: Al. Tadeusza Rejtana 67, 35-326 Rzeszów
Oddział Przeworsk: ul. Głęboka 34, 37-200 Przeworsk
kontakt@sandersystem.pl
Copyrights: Sander System
Polityka prywatności