Bardzo ważnym etapem w instalacji ogrzewania podłogowego jest wykończenie go odpowiednimi wylewkami. Przed ułożeniem podłogi, wylewki należy wygrzać, aby stanowiły solidną podstawę dla posadzki.
Podczas montowania ogrzewania podłogowego, można spotkać się z tematem wygrzewania jastrychu. Dla wielu być może jest to nowe pojęcie. Otóż jastrych to końcowa warstwa wylewki, znajdująca się tuż pod podłogą docelową. Wygrzewanie jastrychu jest bardzo ważnym elementem w całej instalacji, ponieważ beton musi wyschnąć i utworzyć solidną, zwartą powierzchnię.
Proces wygrzewania jastrychu powinien być realizowany stopniowo. Natychmiastowe wlanie w rurociągi ogrzewania podłogowego gorącej wody, spowoduje zbyt szybkie odparowanie wody z wylewki, której powolny ubytek jest kluczowy dla mocnego związania betonu. Takie postępowanie jest podstawowym błędem popełnianym w trakcie montażu podłogówki.
Aby prawidłowo wygrzać jastrych, należy stopniowo zwiększać temperaturę w rurociągu, około 2 stopni Celsjusza na dobę. Począwszy od temperatury około 25 stopni, kończąc na 40 stopniach Celsjusza. Różnego rodzaju przeciągi w pomieszczeniu i nawiewy, nie spowodują, że jastrych szybciej wyschnie, przeciwnie, mogą spowodować nierównomiernie wygrzanie. Po dojściu do 40 stopni, można zacząć również w podobnym tempie zmniejszać temperaturę podłogówki, wracając do 25 stopni.
Wygrzany w ten sposób jastrych będzie stanowił solidną bazę dla posadzki.
Masz pytania dotyczące wygrzewania podłogówki i jastrychu? Napisz do nas!