Czym różnią się pompy ciepła monoblok i split

pompy ciepła split monoblok powietrze wodaPompy ciepła powietrze – woda to najczęściej wybierana opcja przez użytkowników. Działanie tych urządzeń opiera się na tym, że pobierają energię z powietrza i w wyniku procesów termodynamicznych, zamieniają ją w ciepło, przy niewielkim udziale energii elektrycznej.

Innym wariantem są pompy gruntowe – one z kolei – przekazują do obiegu grzewczego energię odebraną z gruntu – są bardziej ekonomiczne w eksploatacji, ale cena zakupu jest znacznie wyższa, a ich montaż wymaga posiadania działki przy budynku i wykonania na niej kosztownych prac ziemnych.

Cieplna pompa powietrze – woda to bardziej optymalne rozwiązanie. Cieszy się największym zainteresowaniem, ponieważ instalację z  powodzeniem można przeprowadzić, niemal w każdym budynku mieszkalnym. Zarówno w nowym jak i modernizowanym. Montaż tego rodzaju pomp ciepła jest prosty i niedrogi. Nie wymaga posiadania dodatkowego terenu, który trzeba przeznaczyć na ten cel  i nie ma konieczności wykonywania odwiertów ani stosowania sond jak w przypadku instalacji gruntowej pompy ciepła. Inwestycja zakupu pompy ciepła powietrze – woda, nie ma żadnych dodatkowych kosztów, co sprawia, że szybko się zwraca.

Czym jest pompa monoblok i split

Wariant monoblok, to pompa ciepła stanowiąca jeden moduł. Całe urządzenie zamknięte jest w izolowanej termicznie i akustycznie obudowie. Instalowane jest na zewnątrz budynku.

Opcją, składającą się z dwóch modułów jest split i w tym rozwiązaniu mamy dwa moduły –  jeden zewnętrzny, a drugi zamontowany w budynku. Oba połączone są przewodami z czynnikiem chłodniczym.

Jaką pompę ciepłą wybrać –  Monoblok czy Split?

Zasady działania obu pomp ciepła nie różnią się, każda z nich czerpie energię z powietrza atmosferycznego i przekształca ją w ciepło, które wykorzystywane jest do energooszczędnego ogrzewania budynków oraz wody użytkowej. W sezonie letnim, możemy natomiast używać pomp ciepła do chłodzenia pomieszczeń. To wygodne i ekologiczne rozwiązanie, które pozwala wygenerować duże oszczędności na rachunkach za energię. Podejmując decyzję jaką pompę ciepła wybrać należy zwrócić uwagę na różnice między poszczególnymi systemami.

Czym się różnią pompy monoblok od pomp split?

Różnice pojawiają się już na etapie montażu pomp ciepła bo decydując się na wersję monoblok, nie potrzebujesz przestrzeni w domu, ponieważ urządzenie znajduje się na zewnątrz budynku. Ponadto koszty montażu w przypadku tego wyboru, są dużo niższe bo nie są wymagane od instalatora uprawnienia F- gaz. Ponieważ pompa ciepła monoblok jest urządzeniem zamkniętym w szczelnej obudowie i napełnionym fabrycznie czynnikiem chłodniczym – nie wymaga corocznych – odpłatnych – kontroli układu chłodzącego.

Mocnym atutem pompy ciepła typu split, jest fakt, że nie ma żadnego ryzyka zamarzania urządzenia, nawet przy bardzo niskich temperaturach (poniżej 25 stopni mrozu) lub przy awarii prądu w zimie. Decyduje o tym fakt, że  jednostka z obiegiem wody znajduje się w środku budynku i woda w wymienniku jest zabezpieczona przed zamarzaniem. Z drugiej strony, w naszym klimacie tak niskie temperatury już raczej nie występują, a każdy doświadczony instalator w odpowiedni sposób zabezpiecza pompę typu monoblok przed usterkami związanymi z ewentualnym zamarznięciem.

Monoblok Split
  • Jedno urządzenie – jednostka zewnętrzna
  • Dwa moduły – wewnątrz i na zewnątrz budynku
  • Nie wymaga przestrzeni w budynku
  • Trzeba wydzielić miejsce w domu na jednostkę wewnętrzną
  • Tańszy i łatwiejszy montaż  – brak uprawnień F-gaz
  • Droższy montaż – konieczne uprawnienie F – Gaz 
  • Szczelna obudowa – brak konieczności kontroli szczelności układu chłodzącego
  • Raz w roku konieczna kontrola układu chłodzącego – dodatkowe coroczne koszty
  • Trzeba zabezpieczyć przed zamarzaniem (poniżej 25 stopni mrozu)
  • Nie zamarza nigdy bo  jednostka z obiegiem wody znajduje się w środku budynku, woda w wymienniku jest zabezpieczona przed zamarzaniem.