
pompy ciepła
Środkami energii, których nie można wyczerpać, a jednocześnie można zastosować jako czynnik grzewczy mogą być zarówno powietrze, jak i woda czy grunt. Co oczywiste, nie jest możliwe ich bezpośrednie wykorzystanie. Dzieje się tak ze względu na to, że ogrzewanie domu czy wody użytkowej wymaga wyższych temperatur niż te charakteryzujące zewnętrzne ośrodki. Idealnym rozwiązaniem w wyżej opisanym przypadku są pompy ciepła. Typowa pompa ciepła wyróżnia się tym, że zastosowano w niej lewobieżny obieg termodynamiczny – zupełnie jak w zasadzie działania spotykanej w każdym domu lodówki lub innych urządzeń chłodniczych. Jak prezentuje się budowa pompy ciepła? Otóż składa się ona z:
W pierwszym etapie działania pompy ciepła pobierane jest ciepło z wody, powietrza albo gruntu (dolnego, niskotemperaturowego ośrodka zewnętrznego). Energia ta w następnej kolejności przedostaje się do parowacza. Drogę tę pokonuje dzięki pomocy specjalnych, trudnozamarzających substancji. Źródło ciepła sprawia, że dostarczone ciepło działa w parowaczu na czynnik pośredniczący. Ten własnie czynnik pośredniczący wewnętrznego obiegu pompy ciepła reaguje na ciepło poprzez skraplanie.
Poprzez sprężenie gazu w służącej w tym celu sprężarce, zostaje on podniesiony do wyższej temperatury. Taki gorący gaz przedostaje się do kolejnego segmentu pompy ciepła – wymiennika (skraplacza). Tam ulega kondensacji na ściankach – sytuacji tej towarzyszy jednoczesne oddawanie ciepła do instalacji grzewczej albo instalacji przygotowania ciepłej wody (wewnętrznego obiegu).
Skondensowany czynnik pośredniczący wewnętrznego obiegu pompy ciepła (określany również jako „kondensat”) przedostaje się kolejno do zaworu rozprężnego. W tym własnie zaworze znacznie obniża się jego temperatura oraz ciśnienie. Obieg zatacza krąg, zamyka się, co oznacza, że opisywany czynnik kolejny raz trafia do parowacza. Cykl się powtarza.
W naszej ofercie znajdziesz pompy ciepła Viessmann. Są to wysokiej klasy urządzenia od renomowanego producenta, które gwarantują prawidłowe funkcjonowanie przez wiele lat. Pompa ciepła to urządzenie, które niesie ze sobą podwójne korzyści – ekologiczne i ekonomiczne. Chociaż koszt samego urządzenia i jego montażu jest wysoki, to jej eksploatacja pozwala na znaczne oszczędności w przeciągu kilku lat. Pompa ciepła to inwestycja, która zwraca się z nawiązką. Dodatkowo montaż pompy ciepła to działanie proekologiczne – nie generuje ona bowiem zanieczyszczeń. Zachęcamy do kontaktu z naszym biurem w celu ich nabycia.
Pompy ciepła powstają z myślą odbieraniu ciepła z różnych źródeł – powietrza, gruntu, wody. W związku z tym producenci przewidzieli odpowiednią konstrukcję do każdego rodzaju pompy.
Poszczególne typy pomp ciepła postaramy się opisać w jednym z kolejnych wpisów – śledźcie naszego bloga!