Pompa ciepła

posted: 19 grudnia, 2016

Pompa ciepła

System ogrzewania to jedna z najbardziej istotnych instalacji znajdujących się w każdym budynku. W przypadku Polski znajdującej się w klimacie wymagającym pewnego źródła ciepła przez wiele miesięcy w roku jest to temat najczęściej dyskutowany wśród inwestorów. Zarówno osoby budujące dom, jak i Ci, którzy już go posiadają starają się wybrać najbardziej optymalne rozwiązanie ogrzewania, łączące niski koszt z wygodą i ekologią. W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywają pompy ciepła, które wypierają piece węglowe czy gazowe. Czym jest pompa ciepła; jak działa pompa ciepła i skąd bierze się jej popularność?

Budowa pomp ciepła

pompy ciepła

pompy ciepła

Środkami energii, których nie można wyczerpać, a jednocześnie można zastosować jako czynnik grzewczy mogą być zarówno powietrze, jak i woda czy grunt. Co oczywiste, nie jest możliwe ich bezpośrednie wykorzystanie. Dzieje się tak ze względu na to, że ogrzewanie domu czy wody użytkowej wymaga wyższych temperatur niż te charakteryzujące zewnętrzne ośrodki. Idealnym rozwiązaniem w wyżej opisanym przypadku są pompy ciepła. Typowa pompa ciepła wyróżnia się tym, że zastosowano w niej lewobieżny obieg termodynamiczny – zupełnie jak w zasadzie działania spotykanej w każdym domu lodówki lub innych urządzeń chłodniczych. Jak prezentuje się budowa pompy ciepła? Otóż składa się ona z:

  • parowacza i skraplacza, będących wymiennikami ciepła;
  • sprężarki pompy ciepła;
  • zaworu rozprężnego;
  • innych elementów służących przykładowo jako magazyny powstałej podczas pracy pompy energii – zasobniki i bufory.

Jak działa pompa ciepła?

pompa ciepła

W pierwszym etapie działania pompy ciepła pobierane jest ciepło z wody, powietrza albo gruntu (dolnego, niskotemperaturowego ośrodka zewnętrznego). Energia ta w następnej kolejności przedostaje się do parowacza. Drogę tę pokonuje dzięki pomocy specjalnych, trudnozamarzających substancji. Źródło ciepła sprawia, że dostarczone ciepło działa w parowaczu na czynnik pośredniczący. Ten właśnie czynnik pośredniczący wewnętrznego obiegu pompy ciepła reaguje na ciepło poprzez skraplanie.

Poprzez sprężenie gazu w służącej w tym celu sprężarce, zostaje on podniesiony do wyższej temperatury. Taki gorący gaz przedostaje się do kolejnego segmentu pompy ciepła – wymiennika (skraplacza). Tam ulega kondensacji na ściankach – sytuacji tej towarzyszy jednoczesne oddawanie ciepła do instalacji grzewczej albo instalacji przygotowania ciepłej wody (wewnętrznego obiegu).

Skondensowany czynnik pośredniczący wewnętrznego obiegu pompy ciepła (określany również jako „kondensat”) przedostaje się kolejno do zaworu rozprężnego. W tym właśnie zaworze znacznie obniża się jego temperatura oraz ciśnienie. Obieg zatacza krąg, zamyka się, co oznacza, że opisywany czynnik kolejny raz trafia do parowacza. Cykl się powtarza.

Zalety pomp ciepła

Rosnąca popularność pomp ciepła wynika z ich szerokich zalet. Największą z nich jest koszt eksploatacji – w związku z tym, że pompa ciepła nie wykorzystuje opału, a energię pobiera z gruntu, powietrza czy wody. Jest to rozwiązanie, którego koszt eksploatacji wynika wyłącznie z użytkowania energii elektrycznej potrzebnej do działania. Pompa ciepła jest więc rozwiązaniem tanim eksploatacyjnie, choć sam jej zakup wiąże się z dużymi kosztami. Inną zaletą pompy ciepła jest jej niezależność od cen surowców; poza energią elektryczną nie musimy przejmować się cenami węgla, gazu czy innych paliw. Nie bez znaczenia pozostaje ekologia. W świetle zmieniających się przepisów i powstających ograniczeń pompy ciepła są niezagrożone, dzięki czemu jej zakup pozwala na bezpieczne użytkowanie przez lata. Dzięki dotacjom na wymianę systemu ogrzewania, pompy ciepła można zakupić znacznie taniej, co podnosi opłacalność inwestycji. Zalety pomp ciepła to m.in:

  • mogą być wykorzystywane do ogrzewania i chłodzenia budynków,
  • podgrzewania wody użytkowej,
  • posiadają wysoką wydajność energetyczną – klasa A+++ dla ogrzewania,
  • niezawodne działanie,
  • innowacyjne rozwiązanie technologiczne,
  • niski poziom hałasu podczas pracy urządzenia,
  • są bardzo odporne na warunki atmosferyczne,
  • umożliwia pracę w temperaturach zewnętrznych do -25 st. C,
  • łatwa w instalacji i nadaje się do integracji z innymi systemami grzewczymi.

Pompy ciepła Viessmann

W naszej ofercie znajdziesz pompy ciepła Viessmann. Są to wysokiej klasy urządzenia od renomowanego producenta, które gwarantują prawidłowe funkcjonowanie przez wiele lat.  Pompa ciepła to urządzenie, które niesie ze sobą podwójne korzyści – ekologiczne i ekonomiczne. Chociaż koszt samego urządzenia i jego montażu jest wysoki, to jej eksploatacja pozwala na znaczne oszczędności w przeciągu kilku lat. Pompa ciepła to inwestycja, która zwraca się z nawiązką. Dodatkowo montaż pompy ciepła to działanie proekologiczne – nie generuje ona bowiem zanieczyszczeń.

Firma Sander zaprasza do salonów pokazowych w Krakowie i Rzeszowie, w których poza ogrzewaniem podłogowym i rekuperacją, instalacją solarną – fotowoltaiką, prezentujemy kompleksowe systemy grzewcze bazujące na różnych nośnikach energii do budynków mieszkalnych, użytkowych, przemysłowych w tym wysokiej klasy pompy ciepła, kotły gazowe kondensacyjne. Współpracujemy z firmą Viessmann, a nasi specjaliści posiadają szeroką wiedzę, dzięki czemu pomogą Państwu w wyborze odpowiedniej pompy ciepła i odpowiedzą na wszystkie pytania.

W naszej ofercie znajdziecie pompy ciepła o różnym przeznaczeniu i zastosowaniu w tym: pompy ciepła powietrze/ woda; pompy ciepła solanka/ woda; pompy ciepła powietrze/ woda w wersji Split i Monoblok; pompy ciepła powietrze / powietrze; pompy ciepła do ciepłej wody użytkowej; pompy ciepła dużej mocy. Pompy ciepła nadają się do ogrzewania budynków mieszkalnych jedno i wielorodzinnych, obiektów użytkowych oraz zakładów przemysłowych.

 

Rodzaje i typy pomp ciepła

Pompy ciepła powstają z myślą odbieraniu ciepła z różnych źródeł – powietrza, gruntu, wody. W związku z tym producenci przewidzieli odpowiednią konstrukcję do każdego rodzaju pompy i różne rodzaje pomp ciepła z podziałem na budynki mieszkalne, użytkowe i przemysłowe. W przypadku pomp przemysłowych informacji udzielamy wyłącznie na indywidualne zapytanie.

Pompy ciepła dzielą się  na 3 typy:

1. Pompy ciepła powietrze – woda  (SPLIT lub MONOBLOK)

Źródłem ciepła jest powietrze natomiast czynnikiem grzewczym woda. Pompy ciepła powietrze – woda są dostępne jako:

– Pompy ciepła typu SPLIT (z podziałem na jednostkę zewnętrzną na zewnątrz domu i jednostkę wewnętrzną, które są połączone gazami chłodniczymi).

– Pompy ciepła typu MONOBLOK (bez podziału na jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną. Wszystko zamknięte w jednym elemencie)

2. Pompy ciepła solanka – woda (gruntowe)

Źródłem ciepła jest grunt, natomiast czynnikiem grzewczym woda. Dzielą się one na pionowe i poziome pompy ciepła. Ich montaż wymaga wykonania odwiertów na działce.

3. Pompy ciepła woda – woda

Źródłem ciepła i czynnikiem grzewczym jest woda.

Sprzedaż pomp ciepła

Prowadzimy również sprzedaż pomp ciepła marki własnej SANDER ENERGIE z 2 letnią gwarancją i możliwością jej wydłużenia do 5 lat oraz dostarczamy pompy ciepła firmy VIESSMANN z 5 letnią gwarancją. Nadają się one do ogrzewania domów i budynków jedno i wielorodzinnych oraz lokali użytkowych. Długość gwarancji jest uzależniona od dokonywania corocznych przeglądów przez autoryzowanego serwisanta – instalatora pomp ciepła. O szczegółach gwarancji informujemy przed montażem na etapie sprzedaży pompy ciepła!

Pompy ciepła typu Monoblok są dostępne o mocy:

– 6, 12, 16 kW z czynnikiem R32 (mieszanka gazów). Są dedykowane do nowego budownictwa i zasilania ogrzewania podłogowego. Cechuje je temperatura zasilania 40-45 st. C.

– 14 kW z czynnikiem R290 (propan). Przeznaczone do budynków remontowanych, które poddawane są termomodernizacji w których wykorzystuje się ogrzewanie grzejnikowe. Temperatura zasilania do 70 st.C.

Pompy ciepła to najbardziej ekonomiczne i ekologiczne źródło ciepła, które może być wykorzystywane zarówno do ogrzewania i chłodzenia budynków. Z racji tego są one w ramach PROGRAMU CZYSTE POWIETRZE objęte dofinansowaniem. Można starać się o dotacje na pompy ciepła od 30% do 60% z WFOŚiGW.

Montaż pomp ciepła

Przeprowadzamy montaż pomp ciepła powietrze-woda, solanka-woda, woda-woda w całej Polsce. Współpracujemy wyłącznie z akredytowanymi instalatorami, którzy uzyskali odpowiednie przeszkolenie i wykonują montaż pomp ciepła typu SPLIT, MONOBLOK i posiadają stosowne uprawnienia F-Gazowe. Czas montażu pompy ciepła jest uzależniony od wybranej jednostki, dostępności do działki oraz do budynku i trwa około od 2 do 4 dni.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat dobru pompy ciepła, kosztów jej zakupu oraz eksploatacji, montażu pomp ciepła i łączenia jej z różnymi instalacjami ogrzewania w tym ogrzewaniem podłogowym zapraszamy do KONTAKTU.

ZapiszZapisz


tags: jak działa pompa ciepła montaż pomp ciepła pompa ciepła pompa ciepła powietrze-woda pompa ciepła solanka-woda pompa ciepła typu powietrze woda pompa ciepła vitocal 200 pompa ciepła woda-woda zasada działania pompy ciepła
może Cię równieź zainteresować:
DARMOWA KALKULACJA KOSZTÓW

Tylko u nas możesz samodzielnie oszacować koszty ogrzewania podłogowego dla Twojego domu! Sprawdź nasz KALKULATOR!

oblicz
oblicz
Znajdziesz nas:
Siedziba główna Sander System: ul. Bociana 19 31-231 Kraków
Salon Sprzedaży w Krakowie: ul. Zakopiańska 56/57, 30-418 Kraków
Salon Sprzedaży w Rzeszowie: Al. Tadeusza Rejtana 67, 35-326 Rzeszów
kontakt@sandersystem.pl
Copyrights: Sander System
Polityka prywatności