Dlaczego podłogówka?

posted: 16 maja, 2016

Dlaczego podłogówka?

Za przyjęciem ogrzewania podłogowego jako systemu grzewczego dla budynku przemawia szereg korzyści jakie możemy uzyskać z przyjęcia tego typu rozwiązania. Warunkiem uzyskania niżej wymienionych korzyści jest poprawne zaprojektowanie i wykonanie instalacji grzewczej.

Korzyści ogrzewania podłogowego:

1. Korzystny dla użytkowników domu pionowy profil rozmieszczenia temperatury powietrza (oznacza to, że mieszkańcy odczuwają ciepło w nogi, a chłodniejsze powietrze w sferze głowy). Powietrze o najniższej temperaturze znajduje się tuż pod sufitem. Sytuacja prezentuje się odwrotnie kiedy to w pomieszczeniu zamiast podłogówki zainstalowano grzejniki, wtedy najniższa temperatura jest w nogach, a najcieplejszą odczuwa się pod sufitem.

2. Większa powierzchnia do zaaranżowania wyposażenia pokoju. Brak zainstalowanych grzejników umożliwia lepszą, bardziej efektowną i estetyczną aranżację wnętrz. Ogrzewanie podłogowe zajmuje mniej miejsca, ze względu na to, że płyta posadzki stanowi jeden wielki grzejnik.

3. Ogrzewanie podłogowe jest to rozwiązanie idealnie dla użytkowników, którzy cierpią na alergie i astmę. Grzejnik zamontowany w pomieszczeniu jest jeszcze jednym elementem zbierającym kurz. Grzejnik w porównaniu do podłogówki posiada o wiele mniejszą powierzchnię grzewczą, a co za tym idzie musi być też zasilany wodą o wyższej temperaturze (55°C). Grzejnik oddaje ciepła na zasadzie promieniowania i konwekcji. Konwekcja polega na przekazywaniu ciepła w postaci unoszącego się powietrza. Im wyższa temperatura grzejnika, tym szybciej powietrze unosi się, a razem z nim unosi się również kusz. Na grzejnikach, które osiągają powyżej temperatury 55°C zaczyna się tzw. zjawisko „przepiekania/przypalania kurzu”. Ogrzewanie podłogowe (podłogówka) ogranicza opisany tutaj ruch powietrza, co stanowi gwarancję mniejszej cyrkulacji kurzu, a jednocześnie pozwala zachować wysoką higienę. Badania przeprowadzane przez naukowców jasno wskazują, że ogrzewanie podłogowe utrzymuje wilgotność względną wykończenia podłogi poniżej 45%. Sytuacja taka wpływa bezpośrednio na pogorszenie warunków dla rozwoju roztoczy.

4. Mniejsze zużycie energii. Podłogówka działa na znacznie niższych temperaturach czynnika grzejnego niż alternatywne systemy grzewcze. Maksymalną temperaturą zasilania ogrzewania podłogowego powinno być 55°C. Mniejsza temperatura zasilania powoduje większe możliwości kotła oraz mniejsze wykorzystanie energii. Ekonomia i związane z nią oszczędności przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego dotyczą m.in. mniejszego zużycia energii o ok. 10-15%.

5. Ogrzewanie podłogowe to dobre rozwiązanie do podnoszenia temperatury w pomieszczeniach wysokich. Ogrzewanie grzejnikowe natomiast powodowałoby unoszenie się powietrza i nagromadzanie się ciepłego powietrza pod sufitem, co generowałoby straty ciepła. Podłogówka pozwala na utrzymanie komfortowej i stałej temperatury od podłogi do głowy, czyli jedynie tam, gdzie ciepło jest tak naprawdę potrzebne.

6. Spotkać się można z różnymi opiniami co do wykończenia podłogi na podłogówce, jednak tak właściwie jest ono prawie dowolne, wystarczy zastosować się do kilku podstawowych zasad:

  • warstwa wykańczająca podłogówkę powinna wykazywać się oporem przewodzenia ciepła mniejszym niż 0,15 m2K/W (dla przykładu – terakota cechuje się oporem przewodzenia 0,01-0,02 m2K/W, również mieści się w tych granicach klepka dębowa o przewodnictwie 0,11 m2K/W). Warstwę, która wykańcza podłogę powinna być uwzględniona jeszcze na etapie projektu instalacji centralnego ogrzewania podłogowego.
  • osoba projektująca instalację grzewczą dobiera wykończenie podłogi i określa najbardziej optymalny rozstaw rur, temperaturę zasilającą instalację i in. czynniki. Jeśli wybór właścicieli powierzchni padnie na płytki lub panele, należy uwzględnić zalecenia producenta w tym względzie. Wszelkie kleje i inne akcesoria powinny posiadać aprobatę producenta do montażu na powierzchniach grzewczych.

7. Możliwość zastosowania odnawialnych źródeł energii (pompy ciepła, paneli solarnych), które mają największe osiągi przy instalacjach niskotemperaturowych, a jednocześnie przyczyniają się do zauważalnych oszczędności energii i obniżenia emisji CO2 do środowiska.


tags: ogrzewanie podłogowe podłogówka
DARMOWA KALKULACJA KOSZTÓW

Tylko u nas możesz samodzielnie oszacować koszty ogrzewania podłogowego dla Twojego domu! Sprawdź nasz KALKULATOR!

oblicz
oblicz
Znajdziesz nas:
Marta Ścisło
obsługa klientów indywidualnych
Tomasz Drwota
obsługa firm instalacyjnych i inwestycji
region podkarpacie
Artur Mazan
obsługa klientów indywidualnych i firm instalacyjnych
Siedziba główna: ul. Bociana 19 31-231 Kraków
Zakopiańska 56/57, 30-418 Kraków
aleja Tadeusza Rejtana 67, 35-326 Rzeszów
kontakt@sandersystem.pl
Copyrights: Sander System
Polityka prywatności