Ogrzewanie domu lub mieszkania to jeden z najważniejszych elementów wpływających na komfort jego użytkowania. W polskim klimacie sezon grzewczy może trwać nawet pół roku, a to oznacza, że przez cały ten czas niezbędne będzie korzystanie z systemu ogrzewania. Wiele osób będących na etapie budowy domu bądź generalnego remontu zastanawia się, które rozwiązanie grzejne będzie najbardziej opłacalne oraz komfortowe. W ciągu ostatnich lat prym wiodą systemy płaszczyznowe, a więc ogrzewanie ścienne oraz przede wszystkim ogrzewanie podłogowe. Popularność podłogówki związana jest z szeregiem jej zalet, które dotyczą zarówno komfortu użytkowania, jak również kwestii ekonomicznych czy wizualnych. Ponadto ogrzewanie podłogowe uznawane jest za system zdrowszy (zwłaszcza dla alergików) niż tradycyjne grzejniki ścienne. Dużą zaletą ogrzewania podłogowego jest mnogość systemów grzewczych, które można instalować zarówno w domach jednorodzinnych, jak również mieszkaniach, apartamentach w blokach czy kamienicach.

Czym jest ogrzewanie płaszczyznowe

Ogrzewanie płaszczyznowe to system, który wykorzystuje dużą powierzchnię – podłogę, ścianę lub sufit – do przekazywania ciepła wewnątrz pomieszczenia. W odróżnienia od klasycznych grzejników jest to system niskotemperaturowy, dzięki czemu jego eksploatacja jest tańsza. Ogrzewanie płaszczyznowe zapobiega również stratom ciepła, a także zjawisku konwekcji powietrza. Istotne zalety tego rodzaju ogrzewania to również zachowanie naturalnej wilgotności powietrza w budynku oraz większa estetyka związana z brakiem widocznych grzejników.

Ogrzewanie podłogowe do domu i mieszkania

Oblicz koszt instalacji grzewczej

podłogówka

Rodzaje ogrzewania podłogowego

Spośród systemów płaszczyznowych ogrzewania zdecydowanie największą popularnością cieszy się ogrzewanie podłogowe. Jest to system, który jak sama nazwa wskazuje opiera się na doprowadzeniu podłogi do odpowiedniej temperatury, która następnie oddaje ciepło do pomieszczenia. Na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje podłogówki/ rodzaje ogrzewania podłogowego. Są to:

  • Ogrzewanie podłogowe wodne;

  • Ogrzewanie podłogowe elektryczne.

Zalety ogrzewania podłogowego są niezależne od rodzaju ogrzewania podłogowego, jednak każdy z tych dwóch systemów grzewczych posiada swoje indywidualne cechy. Dobór odpowiedniego ogrzewania podłogowego powinno się więc zacząć od poznania specyfiki każdego rodzaju ogrzewania podłogowego aby dopasować go do budynku. Montaż ogrzewania podłogowego jest decyzją na wiele lat, dlatego warto dobrze poznać zarówno system wodny jak i elektryczny.

Różne technologie wykonania i różne rodzaje ogrzewania podłogowego Sander korzystają w autorskich rozwiązań chronionych PATENTEM. Są bardzo dobrze przemyślane dlatego tak łatwo dostosować je do poszczególnych pomieszczeń jak i całych budynków niezależnie od technologii ich wykonania. najczęściej są one wybierane do nowoczesnych mieszkań, apartamentów, domów jednorodzinnych parterowych, piętrowych, budynków usługowych i użyteczności publicznej, klinik medycznych, NZOZ-ów oraz coraz częściej do firm produkcyjnych.

Ogrzewanie podłogowe wodne

podłogówka wodnaPodłogówka wodna to system ogrzewania, który jest bardziej powszechny niż ogrzewanie podłogowe elektryczne. W systemie tym podgrzana do odpowiedniej temperatury woda przepływa przez specjalne rury grzewcze umieszczone pod podłogą.  Rozgrzane rury grzewcze oddają ciepło i nagrzewają podłogę, która prowadzi do podniesienia temperatury w całym pomieszczeniu. Wodne ogrzewanie podłogowe to system, który połączony jest z instalacją centralnego ogrzewania. Co istotne, podłogówka wodna może być zintegrowana z kolektorami słonecznymi czy pompą ciepła dodatkowo obniżając koszty eksploatacji.

Zazwyczaj instalowana jest podłogówka wodna w systemie mokrym tradycyjnym. Opiera się on o zatopienie przewodów grzejnych w płycie betonowej. Tak przygotowana instalacja podłogowa zostaje następnie rozgrzana i przez podłogę przekazuje ciepło do pomieszczenia. W niektórych przypadkach jednak – choćby ze względu na wytrzymałość stropu – stosuje się system suchy ogrzewania podłogowego, czyli ogrzewanie podłogowe bez wylewki. System suchy ogrzewania podłogowego jest znacznie lżejszy, dlatego często znajduje zastosowanie w starych domach czy kamienicach.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne

ogrzewanie podłogowe na prądInnym systemem ogrzewania podłogowego jest podłogówka na prąd. Jak wskazuje sama nazwa do ogrzania pomieszczeń wykorzystywana jest energia elektryczna. Podłogówka elektryczna to system, który ze względu na koszt energii uznawany jest relatywnie drogi. Coraz częściej jednak jest on łączony z panelami fotowoltaicznymi, co pozwala na znaczne ograniczenie kosztów eksploatacji. Odpowiednio dobrana instalacja fotowoltaiczna, która przewiduje ogrzewanie elektryczne pozwala na praktycznie darmowe ogrzewanie. Jedynym minusem tego rozwiązania jest koszt początkowy, które jednak z czasem będzie zwracał się w postaci niskich lub zerowych rachunków. Elektryczna podłogówka to system, który często stosowany jest w pojedynczych pomieszczeniach. Najczęściej elektryczne ogrzewanie podłogowe wykorzystywane jest w łazienkach, w których najbardziej odczuwany jest komfort ciepłej podłogi. Prostota montażu ogrzewania podłogowego na prąd sprawia, że dla osób, które chcą ogrzewania płaszczyznowego tylko w wybranych pomieszczeniach (np. łazience) jest to idealny wybór. 

Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest systemem, który jest relatywnie prosty w montażu. Dzięki temu wiele osób decyduje się na samodzielny montaż podłogówki na prąd. Jest to czynność, którą może wykonać osoba posiadająca pewną podstawową wiedzę. Dla wszystkich innych zainteresowanych zaleca się skorzystanie z usług profesjonalnej ekipy montażowej.

Zalety ogrzewania podłogowego

System podłogowy posiada szereg zalet, które sprawiają, że z roku na rok jego popularność znacznie wzrasta. Do podstawowych plusów posiadania ogrzewania podłogowego należy komfort użytkowania. Ciepła podłoga jest znacznie przyjemniejsza w odbiorze przez nasze ciało niż punktowe ogrzewanie z grzejników. Wynika to z tego, że bardziej optymalne dla naszego organizmu jest gdy wyższa temperatura panuje w okolicy stóp, natomiast bliżej głowy jest ona niższa.

Inna zaletą ogrzewania podłogowego jest to, że nie wysuszona ona powietrza w pomieszczeniu, a także ogranicza ruch powietrza, a co za tym idzie przemieszczanie się kurzu. Podłogówka jest więc systemem ogrzewania, który będzie idealny dla osób cierpiących na alergię.  Dodatkowo podłogówka zapewnia większą estetykę pomieszczeń i daje większe możliwości aranżacji wnętrz, bowiem brak grzejników na ścianach ułatwia ustawianie mebli.

Nie bez znaczenia są również zalety ekonomiczne – zwłaszcza w kontekście podłogówki wodnej. Ogrzewanie podłogowe funkcjonuje w oparciu o niższe temperatury, co bezpośrednio przekłada się na koszt ogrzewania. Cena ogrzewania domu systemem płaszczyznowym jest również niższa ze względu na to, że nagrzana podłoga jeszcze przez długi czas po wyłączeniu ogrzewania oddaje do pomieszczenia nagromadzone ciepło. Dla osób zainteresowanych ogrzewaniem elektrycznym dobrym rozwiązaniem może być połączenie systemu ogrzewania elektrycznego z panelami fotowoltaicznymi. Taka synteza pozwala cieszyć się ogrzewaniem podłogowym praktycznie bez ponoszenia kosztów eksploatacji.

Ogrzewanie podłogowe SanderSystem

Firma Sander oferuje swoim klientom najwyższej jakości ogrzewanie podłogowe wodne i elektryczne. Zajmujemy się zarówno sprzedażą systemu podłogowego, jak również jego montażem. Wykonujemy profesjonalne plany ogrzewania podłogowego oraz świadczymy fachowe doradztwo. Oferujemy darmową wycenę ogrzewania podłogowego! Dla naszych klientów przygotowaliśmy również kalkulator ogrzewania podłogowego, który pomoże oszacować wstępny koszt instalacji podłogowej. Po szczegółową wycenę zapraszamy do KONTAKTU z naszymi specjalistami, którzy odpowiedzą na wszystkie Państwa pytania. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami dotyczący poszczególnych systemów podłogowych – ogrzewanie podłogowe wodne tradycyjne oraz ogrzewanie podłogowe wodne system suchy.

DARMOWA WYCENA KOSZTÓW

Napisz do nas, a my bezpłatnie oszacujemy koszty ogrzewania elektrycznego dla Twojego domu!

kontakt
kontakt
Znajdziesz nas:
Siedziba główna Sander System: ul. Rzeczna 8/5, 30-021 Kraków
Salon Sprzedaży w Krakowie: ul. Rzeczna 11, 30-021 Kraków
Salon Sprzedaży w Rzeszowie: Al. Tadeusza Rejtana 67, 35-326 Rzeszów
Oddział Przeworsk: ul. Głęboka 34, 37-200 Przeworsk
kontakt@sandersystem.pl
Copyrights: Sander System
Polityka prywatności