Ogrzewanie domu lub mieszkania to jeden z najważniejszych elementów wpływających na komfort jego użytkowania. W polskim klimacie sezon grzewczy może trwać nawet pół roku, a to oznacza, że przez cały ten czas niezbędne będzie korzystanie z systemu ogrzewania. Wiele osób będących na etapie budowy domu bądź generalnego remontu zastanawia się, które rozwiązanie grzejne będzie najbardziej opłacalne oraz komfortowe. W ciągu ostatnich lat prym wiodą systemy płaszczyznowe, a więc ogrzewanie ścienne oraz przede wszystkim ogrzewanie podłogowe. Popularność podłogówki związana jest z szeregiem jej zalet, które dotyczą zarówno komfortu użytkowania, jak również kwestii ekonomicznych czy wizualnych. Ponadto ogrzewanie podłogowe uznawane jest za system zdrowszy (zwłaszcza dla alergików) niż tradycyjne grzejniki ścienne. Dużą zaletą ogrzewania podłogowego jest mnogość systemów, które można instalować zarówno w domach jednorodzinnych, jak również mieszkaniach w blokach czy kamienicach.

Czym jest ogrzewanie płaszczyznowe

Ogrzewanie płaszczyznowe to system, który wykorzystuje dużą powierzchnię – podłogę, ścianę lub sufit – do przekazywania ciepła wewnątrz pomieszczenia. W odróżnienia od klasycznych grzejników jest to system niskotemperaturowy, dzięki czemu jego eksploatacja jest tańsza. Ogrzewanie płaszczyznowe zapobiega również stratom ciepła, a także zjawisku konwekcji powietrza. Istotne zalety tego rodzaju ogrzewania to również zachowanie naturalnej wilgotności powietrza w budynku oraz większa estetyka związana z brakiem widocznych grzejników.

podłogówka

Ogrzewanie podłogowe

Spośród systemów płaszczyznowych zdecydowanie największą popularnością cieszy się ogrzewanie podłogowe. Jest to system, który jak sama nazwa wskazuje opiera się na doprowadzeniu podłogi do odpowiedniej temperatury, która następnie oddaje ciepło do pomieszczenia. Na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje podłogówki. Są to:

  • Ogrzewanie podłogowe wodne;

  • Ogrzewanie podłogowe elektryczne.

Zalety ogrzewania podłogowego są niezależne od jego rodzaju, jednak każdy z tych dwóch systemów posiada swoje indywidualne cechy. Dobór odpowiedniego ogrzewania podłogowego powinno się więc zacząć od poznania specyfiki każdego rodzaju podłogówki. Montaż ogrzewania podłogowego jest decyzją na wiele lat, dlatego warto dobrze poznać zarówno system wodny jak i elektryczny.

Ogrzewanie podłogowe wodne

podłogówka wodnaPodłogówka wodna to system, który jest bardziej powszechny niż ogrzewanie elektryczne. W systemie tym podgrzana do odpowiedniej temperatury woda przepływa przez specjalne rury grzewcze umieszczone pod podłogą.  Rozgrzane rury grzewcze oddają ciepło i nagrzewają podłogę, która prowadzi do podniesienia temperatury w całym pomieszczeniu. Wodne ogrzewanie podłogowe to system, który połączony jest z instalacją centralnego ogrzewania. Co istotne, podłogówka wodna może być zintegrowana z kolektorami słonecznymi czy pompą ciepła dodatkowo obniżając koszty eksploatacji.

Podłogówka wodna zazwyczaj instalowana jest w systemie mokrym (tradycyjnym). Opiera się on o zatopienie przewodów grzejnych w płycie betonowej. Tak przygotowana instalacja podłogowa zostaje następnie rozgrzana i przez podłogę przekazuje ciepło do pomieszczenia. W niektórych przypadkach jednak – choćby ze względu na wytrzymałość stropu – stosuje się system suchy, czyli ogrzewanie podłogowe bez wylewki. System suchy ogrzewania podłogowego jest znacznie lżejszy, dlatego często znajduje zastosowanie w starych domach czy kamienicach.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne

ogrzewanie podłogowe na prądInnym systemem ogrzewania podłogowego jest podłogówka na prąd. Jak wskazuje sama nazwa do ogrzania pomieszczeń wykorzystywana jest energia elektryczna. Podłogówka elektryczna to system, który ze względu na koszt energii uznawany jest relatywnie drogi. Coraz częściej jednak jest on łączony z panelami fotowoltaicznymi, co pozwala na znaczne ograniczenie kosztów eksploatacji. Odpowiednio dobrana instalacja fotowoltaiczna, która przewiduje ogrzewanie elektryczne pozwala na praktycznie darmowe ogrzewanie. Jedynym minusem tego rozwiązania jest koszt początkowy, które jednak z czasem będzie zwracał się w postaci niskich lub zerowych rachunków. Elektryczna podłogówka to system, który często stosowany jest w pojedynczych pomieszczeniach. Najczęściej elektryczne ogrzewanie podłogowe wykorzystywane jest w łazienkach, w których najbardziej odczuwany jest komfort ciepłej podłogi. Prostota montażu ogrzewania podłogowego na prąd sprawia, że dla osób, które chcą ogrzewania płaszczyznowego tylko w wybranych pomieszczeniach (np. łazience) jest to idealny wybór. 

Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest systemem, który jest relatywnie prosty w montażu. Dzięki temu wiele osób decyduje się na samodzielny montaż podłogówki na prąd. Jest to czynność, którą może wykonać osoba posiadająca pewną podstawową wiedzę. Dla wszystkich innych zainteresowanych zaleca się skorzystanie z usług profesjonalnej ekipy montażowej.

Zalety ogrzewania podłogowego

System podłogowy posiada szereg zalet, które sprawiają, że z roku na rok jego popularność znacznie wzrasta. Do podstawowych plusów posiadania ogrzewania podłogowego należy komfort użytkowania. Ciepła podłoga jest znacznie przyjemniejsza w odbiorze przez nasze ciało niż punktowe ogrzewanie z grzejników. Wynika to z tego, że bardziej optymalne dla naszego organizmu jest gdy wyższa temperatura panuje w okolicy stóp, natomiast bliżej głowy jest ona niższa.

Inna zaletą ogrzewania podłogowego jest to, że nie wysuszona ona powietrza w pomieszczeniu, a także ogranicza ruch powietrza, a co za tym idzie przemieszczanie się kurzu. Podłogówka jest więc systemem ogrzewania, który będzie idealny dla osób cierpiących na alergię.  Dodatkowo podłogówka zapewnia większą estetykę pomieszczeń i daje większe możliwości aranżacji wnętrz, bowiem brak grzejników na ścianach ułatwia ustawianie mebli.

Nie bez znaczenia są również zalety ekonomiczne – zwłaszcza w kontekście podłogówki wodnej. Ogrzewanie podłogowe funkcjonuje w oparciu o niższe temperatury, co bezpośrednio przekłada się na koszt ogrzewania. Cena ogrzewania domu systemem płaszczyznowym jest również niższa ze względu na to, że nagrzana podłoga jeszcze przez długi czas po wyłączeniu ogrzewania oddaje do pomieszczenia nagromadzone ciepło. Dla osób zainteresowanych ogrzewaniem elektrycznym dobrym rozwiązaniem może być połączenie systemu ogrzewania elektrycznego z panelami fotowoltaicznymi. Taka synteza pozwala cieszyć się ogrzewaniem podłogowym praktycznie bez ponoszenia kosztów eksploatacji.