Montaż ogrzewania podłogowego

posted: 8 czerwca, 2016

Montaż ogrzewania podłogowego

Prawidłowy montaż ogrzewania podłogowego to jedne z najważniejszych i istotnych etapów systemu grzewczego. Kolejność prac instalatorów przy pracach w trakcie montażu ogrzewania podłogowego jest bardzo ważna. Warto wszystkie etapy pieczołowicie przygotować i uzgodnić zakres prac ze specjalistą, by być pewnym swych działań niezależnie czy jest to montaż ogrzewania podłogowego w technologii tradycyjnej – mokrej czy suchej. Źle zrealizowany projekt ogrzewania podłogowego może przysporzyć w przyszłości sporo kłopotów. Dla typowego laika montaż ogrzewania podłogowego może okazać się zagadnieniem kłopotliwym, dlatego też warto stosować się do instrukcji producenta podłogówki i innych wykorzystywanych instalacji czy elementów wykończeniowych. Jeżeli nie czujemy się na siłach warto skorzystać z usług profesjonalisty – instalator ogrzewania podłogowego to gwarancja prawidłowego montażu, a co za tym idzie funkcjonowania całego ogrzewania podłogowego.

Projekt instalacji ogrzewania podłogowego

montaż ogrzewania podłogowego sandersystemKażda instalacja ogrzewania podłogowego jak i każdego systemu – rozwiązania grzewczego, nawet najprostsza, wymaga przygotowania projektu. Powinien on uwzględniać jak najwięcej zmiennych – np. rodzaj budynku, w którym przeprowadzona będzie instalacja, rozmieszczenie drzwi w pomieszczeniach; miejsca, w których postawione będą meble i in, źródło ciepła – pompa ciepła, piec kondensacyjny. Biorąc pod uwagę te czynniki specjalista dobiera rodzaj montowanej podłogówki – na mokro czy też na sucho, w oparciu na jakich systemach konstrukcyjnych. Instalator ogrzewania podłogowego potrafi odpowiednio zaplanować podłogówkę, dzięki czemu cały system grzewczy od początku będzie odpowiednio przystosowany do prawidłowego funkcjonowania w konkretnym budynku.

Odpowiednio przygotowany projekt instalacji ogrzewania podłogowego ułatwi wszelkie późniejsze prace montażowe przeprowadzane przez instalatorów ogrzewania podłogowego. Projekt zawiera informację o tym, ile materiału należy wykorzystać i jak układać instalację. W przypadku systemów suchych, projekt zawiera informację o tym, w jaki sposób dokładnie układać płyty. Znacznie ogranicza też ryzyko występowania błędów samego wykonawstwa czy też problemów z przyszłą eksploatacją. Warunkiem jest tu jednak prawidłowo zaplanowany projekt.

Podłoże ogrzewania podłogowego – jak je przygotować?

Prawidłowo wykonane podłoże pod podłogówkę (w domu jednorodzinnym i innych budynkach) jest bardzo ważne. Musi być oczyszczone, wyrównane oraz suche. Co więcej, instalator ogrzewania podłogowego musi się upewnić, że będzie trwałe i posłuży przez lata. W zależności od wybranego rodzaju ogrzewania podłogowego, przechodzimy w następnej kolejności do wykonywania wylewki z jastrychu lub bezpośrednio do układania poszczególnych elementów podłogówki.

Układanie i instalacja ogrzewania podłogowego

instalator ogrzewania podłogowego

Prawidłowa instalacja ogrzewania podłogowego jest niezwykle istotna i powinna być wykonana przez osobę która ma dobre doświadczenie w układaniu podłogówki. Najlepiej aby była wykonana przez instalatora ogrzewania podłogowego. Rury grzewcze w ogrzewaniu podłogowym układa się w pętle grzewcze (meandry lub spirale/ślimaki). Ułożenie ich w meandry znacznie zaoszczędza czas, a długość przewodów grzewczych również jest mniejsza niż w przypadku spirali. Ponadto ten typ układania instalacji grzewczej idealnie sprawdza się w przypadku, gdy instalator ogrzewania podłogowego pragnie zróżnicować natężenie ogrzewania w różnych strefach pomieszczenia. Grzeją one lepiej na początku niż na końcu obiegu. Zależy nam na uzyskaniu równomiernej temperatury na powierzchni podłogi.

Gdzie nie powinno się umieszczać rur ogrzewania podłogowego? Pod zabudową stałą – pod wanną czy pod szafkami kuchennymi.

 

Podłoga na ogrzewanie podłogowe. Co najlepiej na nim położyć?

Najlepszymi materiałami, które stosuje się jako wykończenie podłogi na ogrzewanie podłogowe, są te wykazujące się dobrą przewodnością cieplną (jak płytki czy kamień). Ich dodatkowym atrybutem jest fakt, że nie stanowią dla ogrzewania kolejnej bariery – izolacji cieplnej.

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie przed wykończeniem podłogi panelami czy parkietem. Warto wtedy odpowiednio dobrać grubość paneli czy parkietu oraz stosować się do wytycznych producenta. To samo dotyczy wyboru odpowiedniego kleju pod płytki, sprawdzającego się przy wyższych temperaturach – powinien być odpowiednio elastyczny.

Instalator ogrzewania podłogowego

Prawidłowy montaż, instalacja podłogówki to obok wysokiej jakości systemu grzewczego najważniejszy element dobrej instalacji podłogowej. Montaż podłogówki można wykonać samodzielnie, jednak jest to zadanie wymagające przynajmniej podstawowych umiejętności technicznych, i doświadczenia, a w wypadku podłogówki wodnej wiedzy jeszcze szerszej. Instalator ogrzewania podłogowego to najlepszy sposób na uzyskanie dobrze wykonanej instalacji, która posłuży nam przez lata bez popełniania błędów. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą – proponujemy nie tylko wysokiej klasy systemy ogrzewania podłogowego, ale również ich montaż.

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji na temat doboru ogrzewania podłogowego w technologii tradycyjnej, lub podłogówki bez wylewki bądź podłogówki elektrycznej albo projektu ogrzewania i montażu podłogówki zapraszamy do KONTAKTU. Pomożemy dobrać odpowiedni system do źródła ciepła – pionowej pompy ciepła lub gazowego kotła kondensacyjnego oraz polecimy dobrego instalatora od podłogówki a w razie takiej potrzeby wykonamy montaż kompletnego systemu grzewczego.

 


tags: instalacja grzewcza montaż ogrzewania podłogowego ogrzewanie podłogowe krok po kroku podłoga na ogrzewanie podłogowe podłoże ogrzewania podłogowego projekt instalacji ogrzewania
DARMOWA KALKULACJA KOSZTÓW

Tylko u nas możesz samodzielnie oszacować koszty ogrzewania podłogowego dla Twojego domu! Sprawdź nasz KALKULATOR!

oblicz
oblicz
Znajdziesz nas:
Siedziba główna Sander System: ul. Rzeczna 8/5, 30-021 Kraków
Salon Sprzedaży w Krakowie: ul. Rzeczna 11, 30-021 Kraków
Salon Sprzedaży w Rzeszowie: Al. Tadeusza Rejtana 67, 35-326 Rzeszów
Oddział Przeworsk: ul. Głęboka 34, 37-200 Przeworsk
kontakt@sandersystem.pl
Copyrights: Sander System
Polityka prywatności