Montaż ogrzewania podłogowego

posted: 8 czerwca, 2016

Kolejność prac przy montażu ogrzewania podłogowego jest bardzo ważna. Warto wszystkie etapy pieczołowicie przygotować i uzgodnić zakres prac ze specjalistą, by być pewnym swych działań. Źle zrealizowany projekt ogrzewania podłogowego może przysporzyć w przyszłości sporo kłopotów. Dla typowego laika montaż ogrzewania podłogowego może okazać się zagadnieniem kłopotliwym, dlatego też warto stosować się do instrukcji producenta podłogówki i innych wykorzystywanych instalacji czy elementów wykończeniowych.

Projekt instalacji ogrzewania podłogowego

Każda instalacja, nawet najprostsza, wymaga przygotowania projektu. Powinien on uwzględniać jak najwięcej zmiennych – np. rodzaj budynku, w którym przeprowadzona będzie instalacja, rozmieszczenie drzwi w pomieszczeniach; miejsca, w których postawione będą meble i in. Biorąc pod uwagę te czynniki specjalista dobiera rodzaj montowanej podłogówki – na mokro czy też na sucho, w oparciu na jakich systemach konstrukcyjnych.

Odpowiednio przygotowany projekt instalacji ogrzewania podłogowego ułatwi wszelkie późniejsze prace przeprowadzane przez wykonawców. Projekt zawiera informację o tym, ile materiału należy wykorzystać i jak układać instalację. W przypadku systemów suchych, projekt zawiera informację o tym, w jaki sposób dokładnie układać płyty. Znacznie ogranicza też ryzyko występowania błędów samego wykonawstwa czy też problemów z przyszłą eksploatacją. Warunkiem jest tu jednak prawidłowo zaplanowany projekt.

Podłoże ogrzewania podłogowego – jak je przygotować?

Prawidłowo wykonane podłoże pod podłogówkę (w domu jednorodzinnym i innych budynkach) jest bardzo ważne. Musi być oczyszczone, wyrównane oraz suche. Co więcej, wykonawca musi się upewnić, że będzie trwałe i posłuży przez lata. W zależności od wybranego rodzaju ogrzewania podłogowego, przechodzimy w następnej kolejności do wykonywania wylewki z jastrychu lub bezpośrednio do układania poszczególnych elementów podłogówki.

Instalacja grzewcza ogrzewania podłogowego

Rury grzewcze w ogrzewaniu podłogowym układa się w pętle grzewcze (meandry lub spirale/ślimaki). Ułożenie ich w meandry znacznie zaoszczędza czas, a długość przewodów grzewczych również jest mniejsza niż w przypadku spirali. Ponadto ten typ układania instalacji grzewczej idealnie sprawdza się w przypadku, gdy instalator pragnie zróżnicować natężenie ogrzewania w różnych strefach pomieszczenia. Grzeją one lepiej na początku niż na końcu obiegu. Zależy nam na uzyskaniu równomiernej temperatury na powierzchni podłogi.

Gdzie nie powinno się umieszczać rur ogrzewania podłogowego? Pod zabudową stałą – pod wanną czy pod szafkami kuchennymi.

Podłoga na ogrzewanie podłogowe. Co najlepiej na nim położyć?

Najlepszymi materiałami, które stosuje się jako wykończenie podłogi na ogrzewanie podłogowe, są te wykazujące się dobrą przewodnością cieplną (jak płytki czy kamień). Ich dodatkowym atrybutem jest fakt, że nie stanowią dla ogrzewania kolejnej bariery – izolacji cieplnej.

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie przed wykończeniem podłogi panelami czy parkietem. Warto wtedy odpowiednio dobrać grubość paneli czy parkietu oraz stosować się do wytycznych producenta. To samo dotyczy wyboru odpowiedniego kleju pod płytki, sprawdzającego się przy wyższych temperaturach – powinien być odpowiednio elastyczny.


tags: instalacja grzewcza montaż ogrzewania podłogowego ogrzewanie podłogowe krok po kroku podłoga na ogrzewanie podłogowe podłoże ogrzewania podłogowego projekt instalacji ogrzewania
DARMOWA KALKULACJA KOSZTÓW

Tylko u nas możesz samodzielnie oszacować koszty ogrzewania podłogowego dla Twojego domu! Sprawdź nasz KALKULATOR!

oblicz
oblicz
Znajdziesz nas:
Marta Rogala
obsługa klientów indywidualnych
Tomasz Drwota
obsługa firm instalacyjnych i inwestycji
region podkarpacie
Arkadiusz Dziedzic
obsługa klientów indywidualnych i firm instalacyjnych
Siedziba główna: ul. Bociana 19 31-231 Kraków
kontakt@sandersystem.pl
Copyrights: Sander System
Polityka prywatności