Ocieplenie budynku – izolacja termiczna

posted: 25 czerwca, 2020

Ocieplanie budynku

Dom, którego powstawanie obserwuje się w Projekcie Dom, to dom nowoczesny. Jednak co to tak dokładnie znaczy? Najważniejszymi elementami nowoczesności jest oszczędność i ekologia zawierające się w tym przypadku w izolacji termicznej – tematu odcina 11 Projektu DOM. Oszczędność ciepła jest działaniem ekologicznym, gdyż zmniejsza ilość energii niezbędnej do ogrzewania pomieszczeń – oszczędza pieniądze inwestora, a nakłady, które ponosi się początkowo na izolację domu szybko się zwracają. Pierwszy raz temat izolacji termicznej pojawił się w odcinku o wylewaniu ciepłej płyty fundamentowej, a sam jej wybór dyktowany był względami oszczędzania ciepła.

Izolacja–Ciepła płyta fundamentowa

Ciepła płyta fundamentowa to rozwiązanie dużo cieplejsze niż tradycyjne fundamenty ponieważ stanowi tzw. wannę z izolacji (ocieplone bandy oraz w pełni szczelna  izolacja od spodu). Ciepła płyta fundamentowa w pełni izoluje ogrzewany budynek od zimnego podłoża, czego nie da się uzyskać przy tradycyjnych fundamentach.

Izolacja- ściany CLT

Kolejną izolację w budynku Projekt DOM. stanowią ściany, które stworzone są w systemie CLT (drewna klejonego krzyżowo) posiadają doskonałe paramenty izolacyjne. Z praktycznego punktu widzenia budynek drewniany szybciej się nagrzewa (w porównaniu z murowanym), więc potrzebuje mniej energii w zimie do ogrzania pomieszczeń w domu. Dom drewniany również szybciej się wychładza – oznacza to, że jeżeli  mamy dużo ciepłych dni pod rząd to budynek z CLT potrzebuje tylko jednej chłodnej nocy, żeby temperatura mogła się wyrównać wewnątrz oraz stała się przyjemna dla człowieka. W przypadku budynku murowanego ciepło to będzie oddawane nawet przez klika dni. Ściany w technologii CLT są również poprawnie zaizolowane wykorzystując do tego izolację w postaci włókniny drzewnej. Charakteryzuje się ona doskonałymi właściwościami akumulacyjnymi oraz dobrą gęstością. Płyty izolacyjne z włókna drzewnego są stosowane bezpośrednio pod systemy tynkarskie – są niezwykle wytrzymałe oraz posiadają strukturę odpychającą wilgoć, są także otwarte dyfuzyjnie (płyty stawiają minimalny opór parze wodnej, co ma ogromny wpływ na same ściany – nie tworzą się na niej grzyby i nie zagrażają zdrowiu człowieka).

Izolacja-dach, okna i drzwi

Część izolacyjną obejmuje także dach wyposażony w folię paraizolacyjną, która ma zapobiec przedostawaniu się wilgoci do izolacji, następnie na niej kładziona jest izolacja w postaci wełny drzewnej. Na samych krokwiach dachu znajdują się płyty z wełny drzewnej, która usztywniają konstrukcję dachową, stanowiąc dodatkową formę izolacji od działania promieni słonecznych. Dodatkowo w Projekcie DOM. występują odpowiednio dobrane okna i drzwi, które również stanowią barierę termoizolacyjną. Duże znaczenie dla utrzymania ciepła w budynku w Projekt DOM. mają także płyty gipsowo- włóknowe jako ostateczny element wykończenia ścian wewnętrznych budynku pod położeniem gładzi. Są to płyty ekologiczne, produkowane z gipsu i włókien celulozy, stanowiące zaporę przeciwogniową oraz utrzymujące właściwą wilgotność budynku. Ostatnim zabezpieczeniem zewnętrznych ścian budynku są płyty elewacyjne (posiadają one także wysoką termoizolacyjność).

Izolacja stropu

Izolacja stropu odbywa się za pomocą włókna drzewnego. Jest to materiał wdmuchiwany, czyli materiał bez spoinowy docierający w każdą szczelinę (jest to izolacja szczelna). Włókno drzewne jest pozyskiwane z sosny lub ze świerku (to drewno jest specjalnie przygotowywane- rąbkowe, następnie wygotowywane i pozbawione protein). Materiał tak przygotowywany jest pakowany w odpowiednie paczki, skompresowany do mniejszej ilości i przewożony na budowy. Za pomocą specjalnej maszyny materiał jest mielony, napowietrzany i wtłaczany na strop.  Izolacja z włókna drzewnego posiada najwyższy współczynnik pojemności cieplnej, czyli najlepiej ochrania przed przegrzewaniem.  Włókna drzewne nie mają tendencji do osiadania, klinują się miedzy sobą  co zapobiega osiadaniu tego materiału. Taką włókninę można przykryć płytą, jednak należy pamiętać o przygotowaniu odpowiednej konstrukcji i dla względów bezpieczeństwa płyta taka powinna być wzniesiona 5 cm ponad włókninę (brak styku materiałów). Przed przystąpieniem do izolacji kalkulowana jest ilość potrzebnego materiału, a do jego rozprowadzenia używa się technologii laserowej (wyrównanie materiału poprzez oznaczenie wysokości za pomocą laseru). Gęstość izolacji z włókniny stanowi również izolację  w postaci akustycznej (pomieszczenia, które znajdują się pod izolacją są wygłuszone).

Brama garażowa

W przypadku izolacji cieplnej dużą rolę odgrywają także drzwi garażowe, które w przypadku Projektu Dom. zbudowane są na panelu 40 mm stosowanego przy produkcji bram segmentowych. Współczynnik przenikalności cieplej w przypadku bramy dobranej pod Projekt DOM. jest wysoki oznacza to, że może być zastosowany w budynkach pasywnych, stanowiąc dodatkową izolację. Przenikalność cieplna powinna dotyczyć całego gabarytu bramy, dlatego należy zwrócić uwagę co dokładnie oznacza przenikalność cieplna u danego producenta.

<a href=”https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie-wektory/dach”>Dach zdjęcie utworzone przez welcomia – pl.freepik.com</a>

DARMOWA KALKULACJA KOSZTÓW

Tylko u nas możesz samodzielnie oszacować koszty ogrzewania podłogowego dla Twojego domu! Sprawdź nasz KALKULATOR!

oblicz
oblicz
Znajdziesz nas:
Marta Ścisło
obsługa klientów indywidualnych
Tomasz Drwota
obsługa firm instalacyjnych i inwestycji
region podkarpacie
Artur Mazan
obsługa klientów indywidualnych i firm instalacyjnych
Siedziba główna: ul. Bociana 19 31-231 Kraków
Zakopiańska 56/57, 30-418 Kraków
aleja Tadeusza Rejtana 67, 35-326 Rzeszów
kontakt@sandersystem.pl
Copyrights: Sander System
Polityka prywatności