Ogrzewanie podłogowe na prąd – wady i zalety

posted: 9 lipca, 2020

Ogrzewanie podłogowe na prąd

Decydując się na ogrzewanie podłogowe mamy do wyboru technologię wodną lub elektryczną. Różnica polega oczywiście na sposobie nagrzewania instalacji znajdującej się pod posadzką. W przypadku ogrzewania elektrycznego, za wytwarzanie ciepła odpowiadają specjalne maty i folie połączone ze sobą odpowiednim okablowaniem. Jak spisuje się ogrzewanie podłogowe na prąd? Sprawdzamy najważniejsze zalety oraz słabsze strony tego rozwiązania.

Jakie korzyści oferuje nam ogrzewanie podłogowe na prąd?

podłogówka na prądTo stosunkowo prosty układ, który nie nastręcza problemów przy montażu. W zależności od wyboru technologii, za mkw takiego ogrzewania zapłacimy od 100 do 400 złotych. W przypadku ogrzewania podłogowego, nowoczesne technologie okazują się tańsze, jednak musimy uwzględnić wysokie koszty zakupu kotła oraz stworzenia kotłowni. W rezultacie, montaż ogrzewania elektrycznego okazuje się dużo tańszy w porównaniu z instalacją wodną.

Kolejnym plusem jest czas potrzebny do ogrzania dużych pomieszczeń. Wodne instalacje odznaczają się wysoką bezwładnością cieplną. Potrzeba czasu, aby gorąca woda rozgrzała rury od optymalnej temperatury. Z kolei ogrzewanie podłogowe na prąd znacznie szybciej wytwarza oczekiwane ciepło, co jest szczególnie istotne w sytuacji, gdy za oknami panuje zimowa aura.

Słabe strony elektrycznego ogrzewania podłogowego

O ile sam montaż ogrzewania elektrycznego okazuje się dużo tańszy od instalacji wodnej, o tyle dużo gorzej wypada to w kontekście energooszczędnej pracy. Wszelkie urządzenia wytwarzające ciepło potrzebują dużej ilości energii elektrycznej. Jak wiadomo, w Polsce z roku na rok notujemy podwyżkę cen prądu. Co za tym idzie, ogrzewanie podłogowe na prąd w perspektywie długoterminowej okazuje się znacznie mniej opłacalne. Wysokie koszty eksploatacyjne to główny minus tego rozwiązania.

Czy warto zdecydować się na elektryczne ogrzewanie podłogowe?

No cóż, to zależy. Jeśli w dalekosiężnych planach pojawia się perspektywa przeprowadzki do nowego domu, ogrzewanie podłogowe na prąd może się okazać lepszym rozwiązaniem, ze względu na znacznie niższe koszty montażu. Jeśli jednak zamieramy na stałe osiedlić się w tym domu, lepszym rozwiązaniem może okazać się droższa instalacja wodna. Na przestrzeni kilkunastu lat, nadwyżka kosztów montażu zwróci nam się z nawiązką z tytułu energooszczędnej pracy instalacji grzewczej. Plusem elektrycznego ogrzewania jest jednak znacznie szybsze nagrzewania się pomieszczeń.


tags: elektryczne ogrzewanie podłogowe
DARMOWA KALKULACJA KOSZTÓW

Tylko u nas możesz samodzielnie oszacować koszty ogrzewania podłogowego dla Twojego domu! Sprawdź nasz KALKULATOR!

oblicz
oblicz
Znajdziesz nas:
Marta Rogala
obsługa klientów indywidualnych
Marcin Śpiewak
obsługa klientów indywidualnych i firm instalacyjnych
Tomasz Drwota
obsługa firm instalacyjnych i inwestycji
region podkarpacie
Arkadiusz Dziedzic
obsługa klientów indywidualnych i firm instalacyjnych
Siedziba główna: ul. Bociana 19 31-231 Kraków
kontakt@sandersystem.pl
Copyrights: Sander System
Polityka prywatności