Okna w Projekcie Dom. są duże i nowoczesne, a niektóre ich powierzchnie mają nietypowe kształty i budowę. W całym Projekcie Dom. będzie ich 24 sztuki, a sam montaż to precyzyjna i skomplikowana praca, więc w przypadku tej inwestycji będzie on trwał aż 3 dni. Okna aluminiowe w Projekcie DOM. są lekkie, trwałe i estetyczne, a dodatkowo zaopatrzone są w potrójne szyby, aby zapewnić lepszą izolację termiczną. O więcej szczegółów dotyczących elementów wykończeniowych dopytaliśmy eksperta z firmy AKPO Panią Adrianę Żychiewicz, który na co dzień zajmuje się tematem okien i drzwi w różnych aspektach (od konstrukcji po indywidualne dostosowanie pod potrzeby klienta).
W Projekcie DOM. zostały zastosowane okna 2 komorowe, 3 szybowe. Dlaczego wybór takich okien jest lepszy od standardowych modeli okien? Przede wszystkim jesteśmy w takich czasach, że nasi systemodawcy z miesiąca na miesiąc wprowadzają nowe systemy okienne, czyli ulepszają te, które aktualnie są w obiegu. Jeśli chodzi o 3 szybowe (2 komorowe) okna to mamy teraz czasy kiedy termoizolacyjność jest bardzo ważna, tak samo jak dźwiękoszczelność, czy bezpieczeństwo. Obecnie na rynku coraz częściej widzimy tendencję zastępowania 3 szybowych okien na 4 szybowe (3 komorowe), aby jeszcze mocniej zachować bezpieczeństwo i zatrzymać ciepło w pomieszczeniu.
Im więcej komór tym mniejsza termo przepuszczalność, to dla nas zrozumiałe. Natomiast jeśli chodzi o większą wytrzymałość szyb, to również zależy to od ilości komór?
Oprócz tego, że okno zbudowane jest z 2 czy 3 komór, to również mamy możliwość dokupienia dodatkowej opcji do takiego szkła np. zapewnienia (dzięki wzmocnieniu szyby) bezpieczeństwa. W tej chwili różnorodność, wielkość ofert dodatkowych jaką dają nam systemodawcy i producenci szkła jest ogromna. Poczynając od szkła bezpiecznego, poprzez szkło matowe, przez szkło, które odbija światło, bądź je przyciąga, szkło zabezpieczające przed włamywaczami itd. – mamy wiele opcji wyboru. Oprócz tego ważne jest to, że takie komory szybowe mają tak zwane dystansowe ramki – to są takie ramki, które oddzielają jedną taflę szkła od drugiej. Co ważne w tym aspekcie, trzeba zwrócić uwagę przy wyborze okien, żeby nie były to ramki cięte na rogach. Jeżeli są to ramki zaginane, to dodatkowo zmniejszamy utratę ciepła, energii z pomieszczenia- polepszamy termoizolacyjność.
Różnorodne – to zależy od rodzaju szkła, jakie wybierzemy w danym oknie. Mogłabym opowiedzieć np. o szkle i jego właściwościach energooszczędności, które chroni nas od silnych promieni słonecznych. Stosowane jest w dużych obiektach: biurowcach, galeriach handlowych, ale także coraz częściej w domach wielorodzinnych. Zastosowanie takiego szkła będzie nas chronić przed temperaturą i upałami, szczególnie w perspektywie zmieniającego się klimatu.
A jeśli chcielibyśmy wymienione właściwości tego rodzaju szkła zastosować odwrotnie?
Oczywiście należy zwrócić uwagę, że producenci szkła starają się zaspokoić wszelkie potrzeby konsumenckie i także budują szkło, które np. zimą ma większą przepuszczalność słońca , niż w lecie oraz daje w tym okresie jak najwięcej światła. Obecnie często spotyka się wśród klientów na rynku polskim ogromne zapotrzebowanie na bardzo duże konstrukcje okienne, często nawet „przegabarytowane” (coraz większe, szersze – klienci potrzebują większego otwarcia na światło dziennie), czyli konstrukcje, które w zimie poprzez promienie słoneczne zapewniałyby jak największy dostęp do światła oraz ciepła, a latem stanowiły barierę przed tym promieniowaniem.
Największe witryny w Projekcie Dom mają rozmiar niemal 13 m2, a ich łączna liczba w całym budynku to 82 m2. Jak jednak wygląda projektowanie takich okien?
Bardzo często mamy takie sytuacje, że inwestor zgłasza się do firmy wspólnie z architektem. Wiąże się to z tym, że wspólnie chcą się dowiedzieć jakie są największe możliwości poszczególnych okien. Jakie możliwości? Zależy od klienta: raz ważna jest dla niego energooszczędność, raz więcej światła. Wspólnie musimy siąść i porozmawiać na temat potrzeby danej osoby, rodziny. Musimy dopasować okna do sposobu życia w mieszkaniu, domu, następnie klient dowiaduje się, co jesteśmy w stanie dla niego zrobić. Ważne, żeby klient zdawał sobie sprawę, że jego pomysł musi być objęty prawem budowlanym, którego nie można ominąć podczas projektowania. Są aprobaty, normy, które nas zobowiązują do określonych działań – dlatego mamy od tego ekspertów, którzy ustalają wszelkie czynniki projektowe wspólnie z zainteresowanym i następnie nanoszą je na projekt końcowy.
Z jakimi pomysłami inwestorów można się spotkać przy planowaniu okien?
Dla nas klient z ciekawymi pomysłami to jest woda na młyn i o to właśnie chodzi, aby ten klient był jak najbardziej wymagający, aby dawał nam pole do popisu. Klienci mają często niestworzone pomysły, a architekci próbują za nimi nadążyć. Staramy się spełnić oczekiwania takiego klienta. Zdarzają się takie produkcje, gdzie mamy np. okna okrągłe z giętym szkłem. Na rynku są obecnie okna ze szkłem 3D., więc rożnego rodzaju falowane szkło, szkło gięte w soczewkę. Można powiedzieć, że nie ma takiego projektu, którego nie bylibyśmy w stanie zrobić.
W Projekcie Dom do kompletu z oknami zostały zamontowane drzwi wejściowe . Co możemy o nich więcej opowiedzieć? Te drzwi to drzwi panelowe, montowane na profilach o bardzo dużej termoizolacyjności. Akurat są to drzwi panelowe z tzw. panelem nakładkowym – są ta blachy nakładkowe, które idealnie licują się z ościeżnicą, czyli tak naprawdę po zamontowaniu tych drzwi, licują się one z elewacją i tworzą jedną bryłę. Istnieje dużo możliwości wyboru wielkości takich drzwi, bo oprócz samego skrzydła drzwiowego możemy mieć dodatkowo naświetla boczne lub górne. Klient może sobie zażyczyć, żeby w takim naświetlu był panel, albo szkło. Bardzo często klienci chcą takie naświetla jako dodatek przy drzwiach, aby rozświetlić hol, czy korytarz wejściowy. Wtedy zazwyczaj montuje się matowe szkło, które naświetla, ale daje dyskrecję.
A jak wygląda wybór pochwytów drzwiowych?
Jest niesamowita różnorodność jeśli chodzi o wzory, kolory jeżeli chodzi o pochwyty tzw. antaby. Możemy również korzystać z różnorodnego rodzaju dodatków do takich drzwi, szczególnie dodatków bezpieczeństwa : czyli kontrole dostępu, drzwi otwierane przez Bluetooth, przez telefon, przez klawiaturę numeryczna , przez czytnik linii papilarnych. Możliwości jest wiele, pomysły są w głowie klienta, my jesteśmy po to, aby je realizować.
Warto również wspomnieć o ciepłym montażu okien, aby dopełnić cały proces montażu. Ciepły montaż okien to potoczna nazwa i dotyczy jednego z najlepszych znanych sposobów zabezpieczania przed wilgocią połączenia pomiędzy oknem a murem (w przypadku PROJEKTU DOM. murem drewnianym). Mimo, że nie jest to jedyna metoda montażu okien to na pewno jedyna poprawna i zasadna. Montaż energooszczędnych okien w inny sposób mija się z celem (jest to po prostu strata pieniędzy), ponieważ okno ekologiczne i wysoko termoizolacyjne nie będzie w stanie utrzymać deklarowanych przez producenta parametrów przenikalności ciepła na przestrzeni lat. Wilgoć w postaci zarówno wody jak i pary naraża termoizolację – poliuretanową pianę montażową – na nieodwracalną degradację sprzyjając tym samym wzmożonemu przewodzeniu ciapa przez mostek termiczny jaki powstaje wokół okna. Ciepły montaż okien w nowoczesnym energooszczędnym budownictwie jest niezbędny, aby kompleksowo uszczelnić warstwy izolacyjnej w złączu okiennym z obu stron – w tym celu stosuje się odpowiednie taśmy paroszczelne – co w rezultacie zabezpiecza termoizolację przed wilgocią a tym samym ogranicza straty energii zapewniając utrzymanie deklarowanych przez producenta parametrów cieplnych okna przez długie lata.