Podłoga na ogrzewanie podłogowe, dobór wykończenia podłogi

posted: 27 listopada, 2020

Jaką podłogę wybrać na ogrzewanie podłogowe?

panele na ogrzewanie podłogoweWybór dobrej podłogi na ogrzewanie podłogowe poprawia komfort cieplny. Co zatem najlepiej zastosować? Ogrzewanie podłogowe ma to do siebie, że nie lubi zbyt dużego oporu cieplnego. W przypadku drewna ma ono opór cieplny zdecydowanie większy niż płytki ceramiczne, natomiast w dobrze zaizolowanym domu – gdzie zapotrzebowanie na ciepło jest małe, drewno jako podłoga docelowa spisze się doskonale. Często słyszy się mit, że na ogrzewanie podłogowe najlepsze są podłogi ceramiczne, natomiast w dzisiejszych czasach przy zaangażowaniu producentów podłóg – rodzajów wykończeń  podłogówki jest coraz więcej.

Przy wyborze drewnianej podłogi trzeba zwrócić uwagę na jakość zastosowanego drewna np. przewodzenie ciepła w poprzek włókien jest o wiele sprawniejsze niż wzdłuż włókien. Drewna zbite (tzw. gęste) również lepiej przewodzą ciepło i takie drewno jest dedykowane do stosowania na ogrzewanie podłogowe. Podsumowując, nie ma tak naprawdę zbyt dużych ograniczeń w wyborze podłogi docelowej na podłogówkę – panele LTV, wykładziny, panele drewniane – wszystkie te rodzaje podłóg w dzisiejszych czasach są odpowiednio dostosowywane przez producentów (współczynniki przewodzenia ciepła są wysokie), dlatego nie musimy się martwić, że nie położymy wymarzonego dywanu, czy deski na ogrzewanie podłogowe.

Jaką chemie budowlaną wybrać do klejenia podłogi?

Wszelkiego rodzaju posadzki powinny być klejone, dlatego że odpowiednie jej przytwierdzenie do podłoża nadaje posadzce trwałość, doskonale scala ją z podkładem podłogowym i gwarantuje, że wykończenie podłogi nie  będzie odstawać. Do montażu każdego rodzaju posadzki na rynku polskim dopasowane są tzw.  dedykowane produkty, które pozwalają przyspieszyć i ułatwić proces klejenia . Do płytek ceramicznych stosowane są cementowe kleje, natomiast do podłogi drewnianej, parkietu są używane kleje poliuretanowe, albo silanowe. Do elastycznych wykładzin (panele winylowe, linoleum, wykładziny) powinny być stosowane  kleje dyspersyjne (wodna dyspersja tworzyw sztucznych).

Jak poprawnie ułożyć podłogę?

Do każdego ułożenia podłogi trzeba podchodzić systemowo  (przygotowanie, wyrównanie, klejenie). Grunt powinien być stosowany w każdym przypadku i o tym należy szczególnie pamiętać. Jeśli musimy wyrównać podłoże są do tego  dobierane odpowiednie wylewki anhydrytowe, cementowe zaprawy, czy samorozpływne masy. Natomiast w przypadku wykładzin elastycznych podłogowych –  tutaj podłoże w każdym przypadku wymaga wygładzenia – do tego używa się samorozpływnych mas wyrównawczych tzw. samopoziomów.

Jak rozpoznać, czy dany klej nadaje się do klejenia podłogi na ogrzewanie podłogowe?

Należy zwrócić uwagę, czy producent kleju, zaprawy wyrównawczej, która jest stosowana na posadzkę z ogrzewaniem podłogowym przewidział taką możliwość i jest ona zazwyczaj zaznaczona  na opakowaniu produktu czy karcie technicznej.

W jaki sposób najlepiej łączyć różne rodzaje podłóg?

Obecnie najlepszym i coraz częściej używanym łącznikiem podłóg jest korek. Rewelacyjnie chłonie wilgoć,  a także posiada wysoką rozszerzalność cieplną. Przy ścianach na łączeniu podłóg konieczne jest zainstalowanie listew przypodłogowych , które stają się estetycznym elementem wykończenia, jak i ochraniają dolną warstwę ściany.

Wykończenie zewnętrzne  – brama. Co wato wiedzieć?

systemy ogrzewania podłogowego sanderWybór rodzaju bramy zależy od poczucia estetyki przez inwestora, a także jego decyzji. Przy wyborze bramy warto zastanowić się nad zainstalowaniem dodatkowo automatyki – nie tylko dla wygody, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. Warto wspomnieć, że nowoczesne systemy bramowe pozwalają na zastosowanie modułu impulsowego, który jest dopinany do automatyki. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest sterowanie bramą za pomocą dedykowanej aplikacji,  lub poprzez wykrywanie zbliżającego się samochodu i automatyczne otwieranie bramy.

Warto zwrócić też uwagę na materiał wykończeniowy bramy, który będzie nam służył długie lata. Obecnie na rynku polskim zaleca się tworzenie aluminiowych ogrodzeń. Zastosowanie takiego materiału gwarantuje, że stworzone ogrodzenie wystawione na czynniki zewnętrzne będzie odporne na korozję, czy odchodzenie farby, w porównaniu do innych dostępnych materiałów

Rekuperacja  –  czym jest?

Rekuperacja to najprościej ujmując rozwinięcie instalacji wentylacyjnej – jej wyższy poziom. Rekuperację mechaniczną stosuje się po to, aby pozbyć się zanieczyszczonego powietrza z budynku (np. z kuchnia, łazienka – wszędzie tam gdzie produkowane są zanieczyszczenia – wilgoć, CO2 czy zapachy), a wprowadzić świeże powietrze do budynku. Rekuperacja pozwala także wykorzystać ciepło powietrza usuwanego z budynku, aby ogrzać powietrze nawiewane, czyli  obniżyć koszt ogrzewania .

Jakie oszczędności może nam przynieść rekuperacja?

Nie jest to łatwe do określenia, może być to 30%, 40%, albo więcej, natomiast oszczędności są na tyle zauważalne w domu, który ma dość niskie zapotrzebowanie na energię, że największym udziałem strat ciepła jest właśnie stara wynikająca z wentylacji – tutaj można zaoszczędzić.

Czy rekuperator chroni przed smogiem ?

Zastosowanie instalacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej wspomaganej  w rekuperatorze pozwala nam kontrolować ile powietrza wpuszczamy do budynku, a ile usuwamy. Powietrze dostarczane jest jednym kanałem głównym i w tym miejscu powietrze z zewnątrz może zostać częściowo oczyszczone, dlatego nie musimy się obawiać np. smogu, czy innych zanieczyszczeń.  Każdy rekuperator ma także wmontowany filtr, który wstępnie oczyszcza powietrze, dodatkowo jest możliwość zastosowania filtra wtórnego, który dodatkowo pozbędzie się drobniejszych zanieczyszczeń.

 


tags: ogrzewanie podłogowe
DARMOWA KALKULACJA KOSZTÓW

Tylko u nas możesz samodzielnie oszacować koszty ogrzewania podłogowego dla Twojego domu! Sprawdź nasz KALKULATOR!

oblicz
oblicz
Znajdziesz nas:
Siedziba główna Sander System: ul. Bociana 19 31-231 Kraków
Salon Sprzedaży w Krakowie: ul. Zakopiańska 56/57, 30-418 Kraków
Salon Sprzedaży w Rzeszowie: Al. Tadeusza Rejtana 67, 35-326 Rzeszów
kontakt@sandersystem.pl
Copyrights: Sander System
Polityka prywatności