Jaka wylewka na ogrzewanie podłogowe?

posted: 11 czerwca, 2020

Jaka wylewka na ogrzewanie podłogowe?

systemy ogrzewania podłogowego sanderWylewka to inaczej podkład podłogowy, którym w przypadku Projekt DOM. zalewa się instalację ogrzewania podłogowego. Istnieje wiele rodzajów wylewek: tradycyjnym pokryciem ogrzewania podłogowego są wylewki cementowe (są niedrogie i łatwe do samodzielnego wykonania). Wylewki cementowe mają niski współczynnik przewodzenia ciepła, trudno nimi także zalać rury ogrzewania podłogowego, co ostatecznie obniża wydajność cieplną instalacji. Obecnie wiele popularniejszym rozwiązaniem jest wylewka anhydrytowa posiadająca lepsze parametry niemal we wszystkich porównaniach.

Inwestor Projektu DOM. ostatecznie zdecydował się na wylewkę BAUMIT ALFA 2500. Jest to wylewka z półwodnego gipsu, a w porównaniu do wymienionej wylewki anhydrytowej ma ona lepsze parametry (jest szybciej wiążąca i ma lepsze parametry przewodzenia ciepła, dodatkowo jest przyjazna dla środowiska ponieważ nie wydziela szkodliwych substancji).
Wylewka Baumit Alfa 2500 cechuje się także szybszym czasem schnięcia (po 3 godzinach można po niej chodzić, a po 6 dniach można zacząć ją wygrzewać).

Zagłębiając się w temat wylewki na ogrzewanie podłogowe należy poruszyć ważne tematy tj. wysokość wylewki, jej ilość oraz inne parametry istotne dla przyszłych inwestorów.

Jakie urządzenia niezbędne są podczas wylewania wylewki?

Przed przystąpieniem do układania podkładu samopoziomującego konieczne jest wyznaczenie poziomu podkładu i do tego procesu służy  reper, czyli znacznik wysokości. Kolejnym urządzeniem niezbędnym podczas wylewania podkładu podłogowego jest także niwelator elektroniczny, który pozwala na naniesienie na całej powierzchni domu poziomu, do którego układa się podkład samopoziomujący. Dokładne wykonanie niwelacji ułatwia ułożenie podkładu z dużą dokładnością.

Jak ustala się poziom wylewki?

Kto decyduje o poziomie wylewki oraz na co należy zwracać uwagę przy jego ustalaniu? Ważnym elementem, który bierze się pod uwagę w trakcie ustalania poziomu wylewki jest finalny poziom posadzki (warstwa użytkowa). Odejmując grubość warstwy wykończeniowej (np.płytek oraz warstwy kleju) uzyskuje się poziom podkładu podłogowego, na który ma być ułożony materiał wylewany w danym pomieszczeniu. W zależności od grubości warstwy wykończeniowej oraz przewidywanych obciążeń dopasowuje się tak poziom podkładu, aby przenieść te obciążenia. Minimalna wysokość podkładu powinna wynosić 3,5 cm nad górną powierzchnią rurek ogrzewania podłogowego, a całkowita grubość zależna jest od przewidywanych obciążeń.

Test rozpływalności wylewki

Test rozpływalności wylewki powinien być wykonywany przed przystąpienie do wylewania jej na powierzchnię, ponieważ materiał wylewki zachowuje się różnie w zależności od warunków temperaturowych i różnej wilgotności. Test rozpływalności daje gwarancję poprawnej struktury podkładu podłogowego.

Wylewka z półwodnego gipsu

Samopoziomujący podkład podłogowy Baumit ALFA 2500 to wyrób bazujący na nowoczesnej kompozycji spoiw wykorzystujących gips odmiany ALFA. Materiał ten cechują bardzo dobre parametry zarówno robocze, jak i użytkowe. Produkt ten doskonale się samopoziomuje dając gładką, równą powierzchnię, która stanowi idealne wykończenie pod wszelkie materiały wykończeniowe. Ten rodzaj wylewki doskonale też przewodzi ciepło, w związku z tym przewodzenie ciepła jest szybkie oraz ekonomiczne.

Do czego służy agregat tynkarski?

Agregat jest centralną jednostką podczas wylewania wylewki, który za pośrednictwem rur podaje płyną masę wylewki na całą powierzchnię domu. Najważniejszym zadaniem takiego urządzenia jest dokładne wymieszanie zaprawy (musi być ona jednorodna, pozbawiona jakichkolwiek grudek), co gwarantuje jej szybkie i równomierne nakładanie.

Ile trwa proces schnięcia wylewki?

W przypadku właściwości produktu użytego w Projekt DOM., pozwolił on na skrócenie czasu przystąpienia do układania finalnych warstw wykończeniowych. Po 3 dniach od zakończenia wylewania podkładu można rozpocząć proces wygrzewania, a zarazem wysychania podkładu. W porównaniu w klasycznych wylewek wykorzystujących spoiwo na bazie siarczanu wapnia proces ten wydłuża się do około 5-7 dni.

Podłoga na zastosowaną wylewkę

W przypadku wylewki użytej w Projekt DOM. podłogę można wykończyć praktycznie dowolnym rodzajem warstwy finalnej (np. drewno, płytki), gdyż parametry techniczne na to pozwalają. Wszystko zależy od zastosowanego rodzaju podkładu podłogowego.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej jak wykonać poprawnie ogrzewanie podłogowe zapraszamy do KONTAKTU.


tags: jaka wylewka na ogrzewanie podłogowe
DARMOWA KALKULACJA KOSZTÓW

Tylko u nas możesz samodzielnie oszacować koszty ogrzewania podłogowego dla Twojego domu! Sprawdź nasz KALKULATOR!

oblicz
oblicz
Znajdziesz nas:
Siedziba główna Sander System: ul. Bociana 19 31-231 Kraków
Salon Sprzedaży w Krakowie: ul. Zakopiańska 56/57, 30-418 Kraków
Salon Sprzedaży w Rzeszowie: Al. Tadeusza Rejtana 67, 35-326 Rzeszów
kontakt@sandersystem.pl
Copyrights: Sander System
Polityka prywatności