Konstrukcja Dachu

posted: 23 kwietnia, 2020

Konstrukcja Dachu

W ostatnim odcinku Projektu Dom. został poruszony temat technologii CLT, a w szczególności sposobu stawiania całej konstrukcji domu z wykorzystaniem tego systemu. Kolejnym etapem prac na budowie staje się dach, jego konstrukcja i sposób wykończenia. W odcinku 7 poruszymy temat więźby dachowej, krokwi, rodzaju blachy, ale także innych elementów, które składają się na całość dachu.

„W wielkim skrócie o dachu”

Dach Projektu Dom będzie po części położony w technologii CLT, która nie wymaga więźby i krokwi, a opowie o tym więcej ekspert z tej dziedziny Pan Łukasz Groblicki. W Projekcie Dom będą także znajdować się miejsca gdzie zostanie ułożony dach w formie tradycyjnej. W klasycznej konstrukcji dachu znajdzie się więźba oparta na krokwi szczytowej, a umieszczona zostanie ona w zagłębieniu wyciętym w górnej części ściany. Do krokwi szczytowej przymocowywane będą kolejno belki zwane jętkami, utworzą one szkielet dachu (czyli więźbę). Dach CLT znajdzie się natomiast tylko w środkowej części domu, czyli nad salonem (jest to kilka elementów klejonego drewna wspartych o siebie na szczycie). Kalenica będzie łączyć połacie dachu oraz zapewni jego szczelność i wentylację. To ostatnie gwarantuje pozostawiona w kalenicy szczelina, jednak aby nie dostawały się przez nią kurz czy woda będzie ona dokładnie zakryta taśmą uszczelniająco-wentylującą. W większości dachu Projektu Dom. zostanie jednak zastosowana tradycyjna więźba dachowa krokwiowo- jętkowa, co w główniej mierze będzie związane z oszczędnościami.

Dlaczego wybór technologii tworzenia dachu opierał się na dwóch osobnych rozwiązaniach? O to zapytaliśmy eksperta Łukasza Groblickiego.

Zastosowanie technologii CLT na dachu było decyzją po części projektanta, konstruktora oraz inwestora. Inwestor kierował się względami estetycznymi, czyli dużą, otwartą przestrzenią. Projektant natomiast zasugerował takie rozwiązanie jako użyteczne, natomiast konstruktor przeniósł to bezpiecznie w rzeczywistość. W pozostałej części dachu zastosowano budżetowe rozwiązanie w postaci więźby tradycyjnej, krokwiowej, ponieważ w tej części domu zastosowane będą sufity podwieszane i nie ma potrzeby stosowania wysokich przestrzeni (należy pamiętać, że dodatkowa kubatura budynku powodowałaby większe zapotrzebowanie energii do ogrzania domu). Salon jest miejscem reprezentatywnym, dlatego tam też zdecydowano się na rozwiązanie w postaci dachu w technologii CLT – podkreśla Pan Łukasz.

Dowiedzieliśmy się także, że więźba dachowa zastosowana w Projekcie DOM. różni się trochę od tradycyjnej. W jakich aspektach?- dopytaliśmy Pana Łukasza Groblickiego.

Największą różnicą jest materiał wykonania. Coraz częściej w Polsce wykonuje się więźby z drewna wysokiej klasy, drewna łączonego na mikro wczepy i drewna klejonego. Różnica jest taka, że nie są to lite belki, które podlegają bardzo dużemu skręcaniu, nie są także mokre (są wysuszone do wilgotności od 12 do 16%),  dlatego są lepsze konstrukcyjnie. Dzięki temu, że drewno jest suszone do tak niskiej wilgotności, nie wymaga ono dodatkowego impregnowania środkami owadobójczymi, bakteriobójczymi, czym zazwyczaj pokrywa się więźby dachowe. Więźba ta jest też bardziej estetyczna, gładka, schludna. W przypadku Projektu Dom. nie zostanie ona uwidoczniona, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby taką belkę wyeksponować, bo po prostu jest ładna.

Co po zamontowaniu więźby dachowej?

W tym przypadku mamy jeszcze kilka rzeczy do zrobienia – dopowiada Pan Łukasz. Patrząc od dołu pojawi się folia izolacyjna, ma ona zapobiec przedostawaniu się wilgoci do izolacji, która później będzie na niej ułożona. To będzie pierwsza część izolacji, w przypadku Projektu Dom. Wymiarowo będzie to 30 cm wełny drzewnej w pasie jętek (25 cm w pasie jętek i 5 cm na przekładkę w przeciwnym kierunku na jętkach). Na samych krokwiach będzie ułożona  płyta drzewna, która ma za zadanie usztywnić dodatkowo konstrukcję dachu i stanowi dodatkową warstwę izolacyjną. Ogranicza ona nagrzewanie powierzchni strychu oraz izoluję tą część także akustycznie (pokrycie dachu to blacha, element który mocno potrafi się nagrzać i głośno reaguje na deszcz).

Jaki rodzaj blachy został zastosowany w Projekcie DOM. ?

Blacha jest ostatnim elementem pokrycia dachu. W przypadku projektu Dom. została użyta tzw. blacha na rąbek stojący. Rąbek stojący to sposób łączenia ze sobą kolejnych arkuszy blachy, a właściwie ich zakończeń (nakłada się jeden na drugi, następnie dociska). Tak połączone arkusze stworzą jednolitą i bardzo trwałą płaszczyznę dachu, natomiast na końcu poszczególne elementy będą ze sobą skręcane. Warto zaznaczyć, że niektóre elementy dachu, szczególnie te niewymiarowe i niezbędne na końcówki dachu przygotowywane są z arkuszy blachy na miejscu (za pomocą specjalnych maszyn przycinających). Dobrze wykonany i precyzyjny montaż blachy spowoduje, że użytkownik w najmniejszym stopniu nie odczuje, że blacha jest podatna na duże różnice temperatur. Blacha w przypadku Projekt Dom. wybrana została w kolorze antracytowym. Ten kolor oraz rodzaj faktury blachy nie powoduje odbijania promieni słonecznych, ale pochłania je, co również należy zaliczyć do jednej z zalet. Zwieńczeniem części dachu pokrytej blachą jest tzw. gąsior, to specjalne ułożenie szczytu zapewniające nie przeciekanie wody i odprowadzanie jej na boki.

Czy dach w Projekcie DOM. w całości został pokryty blachą?

Początkowo dach w Projekcie Dom. w całości miał zostać wykonany z blachy, jednak producenci blachy poinformowali inwestora o problemach jakie mogą z tego wyniknąć. W środkowej części dachu spadek okazał się zbyt mały, więc blacha w tym miejscu musiałaby być łączona na podwójny rąbek, natomiast na poprawność działania takiej konstrukcji inwestor nie dostał gwarancji. Rozwiązaniem okazało się tworzywo sztuczne EPDM, czyli guma, która nie przepuszcza wilgoci. Membranę z EPDM  cechuje elastyczność i odporność na promieniowanie, co ma duże znaczeni przy upałach. Układa się ją pas po pasie, a na stykach dokładnie się ją klei, dodatkowo zabezpiecza się ją taśmą dwustronnie klejącą. Guma EPDM nie powoduje zatrzymywania się na niej wody, mimo iż w przypadku Projektu Dom. będzie się ona znajdowała w miejscu najmniejszego spadku dachu. EPDM będzie powodował, że woda strumyczkiem będzie spływała do rynien zamontowanych w dachu.

Innowacje w Projekcie Dom.

Na etapie pokrywania dachu w Projekcie Dom pojawią się również innowacje, które niosą miano bezpiecznych rozwiązań. Inwestor zdecydował się  na instalację antyśniegową na dachu, która składa się z systemu płotków i zabezpieczeń zapobiegających osuwaniu się śniegu ze spadzistego dachu. Opadający śnieg mogłoby stanowić zagrożenie dla przebywających poniżej ludzi. Takiego typu rozwiązanie zastosowane na dachu zaliczane jest do bezpiecznych oraz innowacyjnych rozwiązań.


DARMOWA KALKULACJA KOSZTÓW

Tylko u nas możesz samodzielnie oszacować koszty ogrzewania podłogowego dla Twojego domu! Sprawdź nasz KALKULATOR!

oblicz
oblicz
Znajdziesz nas:
Marta Ścisło
obsługa klientów indywidualnych
Tomasz Drwota
obsługa firm instalacyjnych i inwestycji
region podkarpacie
Artur Mazan
obsługa klientów indywidualnych i firm instalacyjnych
Siedziba główna: ul. Bociana 19 31-231 Kraków
Zakopiańska 56/57, 30-418 Kraków
aleja Tadeusza Rejtana 67, 35-326 Rzeszów
kontakt@sandersystem.pl
Copyrights: Sander System
Polityka prywatności