Rekuperacja

posted: 23 listopada, 2022

Rekuperacja

Wentylacja z wymiennikiem ciepła to niemal niezbędny element wyposażenia domu energooszczędnego. Dzieje się tak dlatego, że w przeciwnym razie do usuwanego powietrza może uciekać więcej ciepła niż przez ściany lub okna. Jednak aby systemy te działały prawidłowo, muszą być spełnione pewne warunki, a błędy nie należą do rzadkości. Czym więc jest rekuperacja? Jak działa wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła i ile ciepła tracimy przez tradycyjną wentylację grawitacyjną?

Normy cieplne a utrata ciepła przez wentylację

Czy specyfikacje 2021 mają wpływ na rodzaj wentylacji w poszczególnych domach? Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nikt nie przejmował się utratą ciepła z wentylacji. To dlatego, że stanowiło to tylko około 15% całkowitego salda. Wciąż dużo energii ucieka z domu przez źle ocieplone ściany, dachy i okna. Wentylacja była traktowana jako sprawa drugorzędna i nie było urządzenia rekuperacyjnego nadającego się do zastosowania w małych obiektach, takich jak domy jednorodzinne. Ale teraz sytuacja jest zupełnie inna. Dominującym trendem jest efektywność energetyczna, a wymagania dotyczące izolacji wzrosły wielokrotnie. Dość powiedzieć, że według WT 2021 maksymalna wartość współczynnika U ściany nie może przekroczyć 0,20 W/(m2·K). Dla porównania przed 1983 rokiem dopuszczano 1,16 W/(m2·K).

Jednak z biegiem czasu izolacyjność ścian i okien znacznie się poprawiła i stało się jasne, że wentylacja grawitacyjna, wciąż dominująca w polskich domach, jest fundamentalnym problemem. Współczynnik szkodowości w bilansie uległ całkowitej zmianie. Co mówi nam fakt, że 15% strat ciepła wynika z wentylacji grawitacyjnej w starszych domach? Oznacza to, że na każde 100 kWh utraconego ciepła traci się 15 kWh powietrza wywiewanego. W pozostałej części, czyli w domu, przez ściany, okna, dach itp. utracono do 85 kWh. Ale dlaczego wymóg współczynnika U został zaostrzony do obecnego poziomu? Straty zmniejszyły się co najmniej 4-krotnie. Przez przegrody traci się każdorazowo nie 85, ale około 20 kWh energii. Widać stąd jasno, że tradycyjna wentylacja grawitacyjna w nowoczesnych domach pod względem energochłonności jest całkowicie przestarzała. W rzeczywistości całkowicie tłumi wszelkie pragnienie efektywności energetycznej.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Największą szansą w nowoczesnych domach jest odzysk ciepła z powietrza wentylacyjnego. Może to zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło nawet o jedną trzecią i obniżyć rachunki o taką samą kwotę. W praktyce bardzo trudno jest dotrzymać prawnych limitów tzw. energii pierwotnej (do 70 kWh/m2 rocznie) bez wentylacji poprzez wymienniki ciepła lub wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Odzysk ciepła staje się zatem standardem w nowych budynkach. Oczywiście przegrody wykonane zgodnie z nowoczesnymi standardami można jeszcze ulepszyć. Jednak efekt jest coraz bardziej nieodczuwalny i niewspółmierny do kosztów i komplikacji. Wentylacja mechaniczna i grawitacyjna Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, zwana potocznie rekuperatorem, może przynieść znaczne korzyści energetyczne.

Równie ważna jest jednak możliwość pełnej kontroli wymiany powietrza niezależnie od zmian warunków zewnętrznych. Wymiana powietrza zawsze działa z ustawioną przez nas siłą. To samo dotyczy wentylacji grawitacyjnej, która jest zależna od zmian temperatury i ciśnienia. Zimą może pracować zbyt intensywnie (duża różnica temperatur), a latem znacznie słabiej (temperatura na zewnątrz i wewnątrz budynku jest taka sama). Chociaż powoduje to oczywisty dyskomfort, często jest to problem spowodowany wilgocią w słabo wentylowanych pomieszczeniach. Typowym przykładem jest łazienka na poddaszu użytkowym. Tam znikoma czynna wysokość przewodów wentylacyjnych (między kratką czerpni w łazience a wylotem na dachu) praktycznie utrudnia normalne funkcjonowanie instalacji.

Jak działa rekuperacja?

rekuperacja-air-pack-4Najważniejszą rzeczą do zrozumienia jest to, że główny cel wszystkich rodzajów wentylacji jest dokładnie taki sam. Wentylacja mechaniczna w ogólnym działaniu jest podobna do wentylacji grawitacyjnej, ponieważ ruch powietrza jest w pełni kontrolowany, ale nadmuchiwany jest przez wentylator o regulowanej prędkości. Jednak ten ostatni często nie radzi sobie z praktyczną realizacją. Nie zawsze chcemy usuwać powietrze z najbardziej zanieczyszczonych pomieszczeń lub przenosić zanieczyszczenia i zapachy na resztę domu. Dlatego głównym pomieszczeniem z okapem jest zawsze kuchnia i łazienka. Reszta potrzebuje dopływu świeżego powietrza.

Oczywiście przy wietrzeniu wymiennikiem ciepła zamiast nawiewnika okiennego kanał powietrzny jest odwrócony od jednostki nawiewno-wywiewnej. Ponadto dyfuzory nigdy nie są dozwolone. Zniszczą cały system. W tym przypadku powietrze wymieniane (zarówno wywiewane, jak i nawiewane) musi przechodzić przez urządzenie. Znaczna nieszczelność w dyfuzorze lub przegrodzie zrujnuje wszystko. Ponieważ dużo powietrza dostaje się do budynku bokiem, omijając wymiennik ciepła. Wtedy wymiana powietrza staje się niekontrolowana. Wykorzystanie rekuperatora pozwala na odzyskiwanie ciepła, które ucieka w trakcie procesu odprowadzania powietrza na zewnątrz budynku.

Kolejnym ważnym warunkiem jest zapewnienie swobodnego przepływu powietrza pomiędzy pomieszczeniami nawiewu i wywiewu. Dlatego drzwi do łazienki powinny mieć szprosy, tuleje lub duże podcięcia. Natomiast drzwi komór wentylacyjnych powinny kończyć się około 1 cm nad podłogą, co również zapewnia szczelinę wentylacyjną. Wymóg ten jest taki sam dla wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej. Zamontowanie zbyt ciasnych drzwi (bez podcięcia) to błąd. Wtedy, nawet przy teoretycznie poprawnym nawiewie i wywiewie, ruch powietrza jest nadal znikomy. Być może dzieje się tak dlatego, że większość ludzi traktuje wybór drzwi wewnętrznych jedynie jako element wystroju wnętrza i nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne są one dla wymiany powietrza. Pamiętaj, że wentylacja nie będzie działać bez skutecznego odprowadzania zużytego powietrza, dostarczania wystarczającej ilości świeżego powietrza z zewnątrz i zapewnienia nieprzerwanego przepływu powietrza nawiewanego do wywiewanego. Jeśli którykolwiek z tych elementów zostanie zaniedbany, Twój dom nie będzie dobrze wentylowany.

Instalacje wentylacji do domów jednorodzinych

Właściwa wentylacja budynku, rozumiana jako sprawna wymiana zużytego powietrza na świeże, jest niezbędnym elementem każdego zdrowego domu. W tym sensie jest to konieczne dla zdrowia i komfortu ludzi. Wentylacja jest również wymagana przez Polskie Prawo Budowlane. Biorąc pod uwagę obecne szczelne i energooszczędne technologie budownictwa mieszkaniowego oraz odpowiednie wymagania techniczne (WT2021), które muszą spełniać budynki, odzysk ciepła może zapewnić wymianę powietrza bez strat energii. Zastąpienie wentylacji grawitacyjnej systemem wentylacyjnym z odzyskiem ciepła (rekuperacją) może obniżyć zużycie energii w budynku nawet o 20 kWh/(m²rok).

Rekuperator AirPack 4

W ofercie firmy Sander znajdą Państwo między innymi wysokiej klasy rekuperatory AirPack 4 od renomowanego producenta, polskiej firmy Thesslagreen. Rekuperatory AirPack dostępne w naszej ofercie zapewniają efektywną wentylację z odzyskiem ciepła. Są to najcichsze urządzenia na rynku. To co wyróżnia urządzenia AirPack 4 na tle konkurencji to możliwość ich instalacji w miejscach, gdzie temperatura spada nawet do -15 stopni C. Jest to doskonałe rozwiązanie, gdy planujemy montaż urządzenia na nieogrzewanym poddaszu.

Rekuperatory firmy Thesslagreen to urządzenia wyposażone w syste4m CF2, za sprawą którego efektywność rekuperacji jest zwiększona nawet o 30%. Istotnym plusem urządzeń AirPack 4 jest ich ciche działanie. W celu zapoznania się z naszą ofertą rekuperatorów – wentylacji mechanicznej, oraz innych produktów zapraszamy do naszych salonów pokazowych w Krakowie i Rzeszowie, lub do kontaktu bezpośrednio z naszym biurem.


DARMOWA KALKULACJA KOSZTÓW

Tylko u nas możesz samodzielnie oszacować koszty ogrzewania podłogowego dla Twojego domu! Sprawdź nasz KALKULATOR!

oblicz
oblicz
Znajdziesz nas:
Siedziba główna Sander System: ul. Rzeczna 8/5, 30-021 Kraków
Salon Sprzedaży w Krakowie: ul. Rzeczna 11, 30-021 Kraków
Salon Sprzedaży w Rzeszowie: Al. Tadeusza Rejtana 67, 35-326 Rzeszów
Oddział Przeworsk: ul. Głęboka 34, 37-200 Przeworsk
kontakt@sandersystem.pl
Copyrights: Sander System
Polityka prywatności