Wentylacja z wymiennikiem ciepła to niemal niezbędny element wyposażenia domu energooszczędnego. Dzieje się tak dlatego, że w przeciwnym razie do usuwanego powietrza może uciekać więcej ciepła niż przez ściany lub okna. Jednak aby systemy te działały prawidłowo, muszą być spełnione pewne warunki, a błędy nie należą do rzadkości. Czym więc jest rekuperacja? Jak działa wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła i ile ciepła tracimy przez tradycyjną wentylację grawitacyjną?
Czy specyfikacje 2021 mają wpływ na rodzaj wentylacji w poszczególnych domach? Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nikt nie przejmował się utratą ciepła z wentylacji. To dlatego, że stanowiło to tylko około 15% całkowitego salda. Wciąż dużo energii ucieka z domu przez źle ocieplone ściany, dachy i okna. Wentylacja była traktowana jako sprawa drugorzędna i nie było urządzenia rekuperacyjnego nadającego się do zastosowania w małych obiektach, takich jak domy jednorodzinne. Ale teraz sytuacja jest zupełnie inna. Dominującym trendem jest efektywność energetyczna, a wymagania dotyczące izolacji wzrosły wielokrotnie. Dość powiedzieć, że według WT 2021 maksymalna wartość współczynnika U ściany nie może przekroczyć 0,20 W/(m2·K). Dla porównania przed 1983 rokiem dopuszczano 1,16 W/(m2·K).
Jednak z biegiem czasu izolacyjność ścian i okien znacznie się poprawiła i stało się jasne, że wentylacja grawitacyjna, wciąż dominująca w polskich domach, jest fundamentalnym problemem. Współczynnik szkodowości w bilansie uległ całkowitej zmianie. Co mówi nam fakt, że 15% strat ciepła wynika z wentylacji grawitacyjnej w starszych domach? Oznacza to, że na każde 100 kWh utraconego ciepła traci się 15 kWh powietrza wywiewanego. W pozostałej części, czyli w domu, przez ściany, okna, dach itp. utracono do 85 kWh. Ale dlaczego wymóg współczynnika U został zaostrzony do obecnego poziomu? Straty zmniejszyły się co najmniej 4-krotnie. Przez przegrody traci się każdorazowo nie 85, ale około 20 kWh energii. Widać stąd jasno, że tradycyjna wentylacja grawitacyjna w nowoczesnych domach pod względem energochłonności jest całkowicie przestarzała. W rzeczywistości całkowicie tłumi wszelkie pragnienie efektywności energetycznej.
Największą szansą w nowoczesnych domach jest odzysk ciepła z powietrza wentylacyjnego. Może to zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło nawet o jedną trzecią i obniżyć rachunki o taką samą kwotę. W praktyce bardzo trudno jest dotrzymać prawnych limitów tzw. energii pierwotnej (do 70 kWh/m2 rocznie) bez wentylacji poprzez wymienniki ciepła lub wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Odzysk ciepła staje się zatem standardem w nowych budynkach. Oczywiście przegrody wykonane zgodnie z nowoczesnymi standardami można jeszcze ulepszyć. Jednak efekt jest coraz bardziej nieodczuwalny i niewspółmierny do kosztów i komplikacji. Wentylacja mechaniczna i grawitacyjna Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, zwana potocznie rekuperatorem, może przynieść znaczne korzyści energetyczne.
Równie ważna jest jednak możliwość pełnej kontroli wymiany powietrza niezależnie od zmian warunków zewnętrznych. Wymiana powietrza zawsze działa z ustawioną przez nas siłą. To samo dotyczy wentylacji grawitacyjnej, która jest zależna od zmian temperatury i ciśnienia. Zimą może pracować zbyt intensywnie (duża różnica temperatur), a latem znacznie słabiej (temperatura na zewnątrz i wewnątrz budynku jest taka sama). Chociaż powoduje to oczywisty dyskomfort, często jest to problem spowodowany wilgocią w słabo wentylowanych pomieszczeniach. Typowym przykładem jest łazienka na poddaszu użytkowym. Tam znikoma czynna wysokość przewodów wentylacyjnych (między kratką czerpni w łazience a wylotem na dachu) praktycznie utrudnia normalne funkcjonowanie instalacji.
Najważniejszą rzeczą do zrozumienia jest to, że główny cel wszystkich rodzajów wentylacji jest dokładnie taki sam. Wentylacja mechaniczna w ogólnym działaniu jest podobna do wentylacji grawitacyjnej, ponieważ ruch powietrza jest w pełni kontrolowany, ale nadmuchiwany jest przez wentylator o regulowanej prędkości. Jednak ten ostatni często nie radzi sobie z praktyczną realizacją. Nie zawsze chcemy usuwać powietrze z najbardziej zanieczyszczonych pomieszczeń lub przenosić zanieczyszczenia i zapachy na resztę domu. Dlatego głównym pomieszczeniem z okapem jest zawsze kuchnia i łazienka. Reszta potrzebuje dopływu świeżego powietrza.
Oczywiście przy wietrzeniu wymiennikiem ciepła zamiast nawiewnika okiennego kanał powietrzny jest odwrócony od jednostki nawiewno-wywiewnej. Ponadto dyfuzory nigdy nie są dozwolone. Zniszczą cały system. W tym przypadku powietrze wymieniane (zarówno wywiewane, jak i nawiewane) musi przechodzić przez urządzenie. Znaczna nieszczelność w dyfuzorze lub przegrodzie zrujnuje wszystko. Ponieważ dużo powietrza dostaje się do budynku bokiem, omijając wymiennik ciepła. Wtedy wymiana powietrza staje się niekontrolowana. Wykorzystanie rekuperatora pozwala na odzyskiwanie ciepła, które ucieka w trakcie procesu odprowadzania powietrza na zewnątrz budynku.
Kolejnym ważnym warunkiem jest zapewnienie swobodnego przepływu powietrza pomiędzy pomieszczeniami nawiewu i wywiewu. Dlatego drzwi do łazienki powinny mieć szprosy, tuleje lub duże podcięcia. Natomiast drzwi komór wentylacyjnych powinny kończyć się około 1 cm nad podłogą, co również zapewnia szczelinę wentylacyjną. Wymóg ten jest taki sam dla wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej. Zamontowanie zbyt ciasnych drzwi (bez podcięcia) to błąd. Wtedy, nawet przy teoretycznie poprawnym nawiewie i wywiewie, ruch powietrza jest nadal znikomy. Być może dzieje się tak dlatego, że większość ludzi traktuje wybór drzwi wewnętrznych jedynie jako element wystroju wnętrza i nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne są one dla wymiany powietrza. Pamiętaj, że wentylacja nie będzie działać bez skutecznego odprowadzania zużytego powietrza, dostarczania wystarczającej ilości świeżego powietrza z zewnątrz i zapewnienia nieprzerwanego przepływu powietrza nawiewanego do wywiewanego. Jeśli którykolwiek z tych elementów zostanie zaniedbany, Twój dom nie będzie dobrze wentylowany.
Właściwa wentylacja budynku, rozumiana jako sprawna wymiana zużytego powietrza na świeże, jest niezbędnym elementem każdego zdrowego domu. W tym sensie jest to konieczne dla zdrowia i komfortu ludzi. Wentylacja jest również wymagana przez Polskie Prawo Budowlane. Biorąc pod uwagę obecne szczelne i energooszczędne technologie budownictwa mieszkaniowego oraz odpowiednie wymagania techniczne (WT2021), które muszą spełniać budynki, odzysk ciepła może zapewnić wymianę powietrza bez strat energii. Zastąpienie wentylacji grawitacyjnej systemem wentylacyjnym z odzyskiem ciepła (rekuperacją) może obniżyć zużycie energii w budynku nawet o 20 kWh/(m²rok).
W ofercie firmy Sander znajdą Państwo między innymi wysokiej klasy rekuperatory AirPack 4 od renomowanego producenta, polskiej firmy Thesslagreen. Rekuperatory AirPack dostępne w naszej ofercie zapewniają efektywną wentylację z odzyskiem ciepła. Są to najcichsze urządzenia na rynku. To co wyróżnia urządzenia AirPack 4 na tle konkurencji to możliwość ich instalacji w miejscach, gdzie temperatura spada nawet do -15 stopni C. Jest to doskonałe rozwiązanie, gdy planujemy montaż urządzenia na nieogrzewanym poddaszu.
Rekuperatory firmy Thesslagreen to urządzenia wyposażone w syste4m CF2, za sprawą którego efektywność rekuperacji jest zwiększona nawet o 30%. Istotnym plusem urządzeń AirPack 4 jest ich ciche działanie. W celu zapoznania się z naszą ofertą rekuperatorów – wentylacji mechanicznej, oraz innych produktów zapraszamy do naszych salonów pokazowych w Krakowie i Rzeszowie, lub do kontaktu bezpośrednio z naszym biurem.