Jakie źródło ciepła najlepiej współpracuje z ogrzewaniem podłogowym?

posted: 2 czerwca, 2020

Źródło ciepła a ogrzewanie podłogowe

Jakie źródło ciepła najlepiej współpracuje z ogrzewaniem podłogowym wodnym?

Ogrzewanie podłogowe doskonale współpracuje z niskotemperaturowymi źródłami energii cieplnej, takimi jak pompy ciepła czy kotły kondensacyjne. Kotły kondensacyjne i pompy ciepła w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym niskotemperaturowym osiągają znacznie lepszą sprawność niż w połączeniu z ogrzewaniem grzejnikowym.

Kocioł gazowy kondensacyjny a ogrzewanie podłogowe

Dla spalin powstałych ze spalania gazu ziemnego temperatura punktu rosy wynosi około 56°C. Aby temperatura powierzchni wymiennika była niższa od tej wartości, odpowiednio niska musi być temperatura wody w instalacji ogrzewania. Dlatego też często słyszy się, że jedynym rodzajem ogrzewania, które może być wykorzystywane do współpracy z kotłem gazowym kondensacyjnym, jest ogrzewanie podłogowe, ponieważ temperatura wody zasilającej i powrotnej w ogrzewaniu podłogowym jest wtedy zawsze poniżej granicy wykraplania pary wodnej (56°C),

Co więcej, instalacja ma dużą pojemność wodną, co gwarantuje długie cykle pracy palnika z mocą minimalną.

Pompa ciepła a ogrzewanie podłogowe

systemy ogrzewania podłogowego sanderPompy ciepła, podobnie jak kotły są źródłami ciepła, współpracują z wodną instalacją ogrzewania podłogowego w technologii mokrej oraz podłogówką w technologii suchej. W odróżnieniu jednak od tradycyjnych źródeł charakteryzuje je niższy zakres stosowanych temperatur zasilania. Niższa temperatura determinuje większą powierzchnię wymiany ciepła, stąd systemy płaszczyznowe, w odróżnieniu od grzejnikowych, charakteryzuje dużo większa bezwładność. To urządzenie grzewcze również osiąga lepszą sprawność przy niskich temperaturach roboczych. W odniesieniu do szacunków sezonowej efektywności SCOP pompa ciepła typu powietrze-woda w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym (35/28℃) pracuje aż o 20% wydajniej niż z grzejnikami (55/48℃)

Jak widać, w domach jednorodzinnych, w których urządzeniem grzewczym jest pompa ciepła lub kocioł kondensacyjny, zastosowanie ogrzewania podłogowego przynosi wymierne korzyści. Średnioroczna sprawność kotła kondensacyjnego wzrasta o kilka procent, natomiast sprawność pompy ciepła aż o ok  20–30%. Zdecyduj się więc na ten komfortowy i zdrowy sposób ogrzewania, aby płacić mniej za koszty energii cieplnej.


tags: gazowy kocioł kondensacyjny
DARMOWA KALKULACJA KOSZTÓW

Tylko u nas możesz samodzielnie oszacować koszty ogrzewania podłogowego dla Twojego domu! Sprawdź nasz KALKULATOR!

oblicz
oblicz
Znajdziesz nas:
Siedziba główna Sander System: ul. Rzeczna 8/5, 30-021 Kraków
Salon Sprzedaży w Krakowie: ul. Rzeczna 11, 30-021 Kraków
Salon Sprzedaży w Rzeszowie: Al. Tadeusza Rejtana 67, 35-326 Rzeszów
Oddział Przeworsk: ul. Głęboka 34, 37-200 Przeworsk
kontakt@sandersystem.pl
Copyrights: Sander System
Polityka prywatności