Planowanie ogrzewania podłogowego – co warto wiedzieć?

posted: 29 maja, 2020

Planowanie ogrzewania podłogowego

Dlaczego warto wybrać ogrzewanie podłogowe? Od tego pytania zaczyna się cała podróż z wyborem ogrzewania w przyszłym domu, mieszkaniu. Odpowiadamy, że jest to ekonomiczny i ekologiczny wybór. Podłogówka jest dużo tańsza w eksploatacji, niż instalacja np. typu grzejnikowego (tradycyjnego), a dodatkowo dużo zdrowsza (szczególnie dla alergików – nie roznosi kurzu, pyłów) – jednak, to tylko zalety. Aby poznać szczegółowo czym jest ogrzewanie podłogowe warto podzielić je na części, a właściwie dwa główne typy:

– ogrzewanie podłogowe w zabudowie tradycyjnej (z wylewką betonową, anhydrytową) stosowane w nowo powstałych domach,

– ogrzewanie podłogowe w suchej zabudowie – wykonywane w  domach remontowanych, lub na stropach domów drewnianych. W artykule również zwróciliśmy uwagę, a także omówiliśmy ważne elementy, które w całości tworzą ogrzewanie podłogowe, aby w jak najprostszy sposób przybliżyć konstrukcję i montaż podłogówki.

Sucha zabudowa ogrzewania podłogowego w komplecie

systemy ogrzewania podłogowego sanderSucha zabudowa ogrzewania podłogowego dedykowana jest w przypadku remontów, budownictwa szkieletowego oraz wszędzie tam, gdzie ogrzewania podłogowego w tradycyjnej zabudowie nie da się wykonać (czyli dołożyć ciężkiej wylewki). Potocznie zwane suche ogrzewanie podłogowe składa się z płyt tzw. podbudów (np. ze styropianu, czy sprasowanego włókna drzewnego). Płyty te mają w swojej strukturze wykonane rowki, w których umocowuje się rurę. Dodatkowo płyty pokryte są tzw. radiatorem aluminiowym, który ułatwia rozprowadzanie ciepła.

Samo wykończenie podłogi (drewno panele drewnopochodne, ceramika i inne elementy wykończenia) jest wykonywane bezpośrednio na ogrzewaniu podłogowym w suchej zabudowie. Oczywiście można zastosować na ten rodzaj ogrzewania jastrychy, jednak nie zawsze podczas remontu jest na to miejsce.  Co ważne, płyty ogrzewania podłogowego np. ze styropianu powinna być dobrana w klasie EPS 300, bądź 400, które są bardzo wytrzymałe na ściskanie, natomiast płyta systemowa z sprasowanego włókna drzewnego idealnie wygłusza pomieszczenie (tłumi drganie akustyczne) – warto o tym pamiętać, jeśli inwestorowi zależy na akustyce.

Tradycyjna zabudowa ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe w zabudowie tradycyjnej możemy podzielić na kilka podkategorii: instalacji za pomocą klipsa, szyny montażowej, lub za pomocą tzw. płyt grzybkowych gdzie rury zatopione są w wylewce betonowej. Ten rodzaj ogrzewania dzięki swojej specyfikacji  idealnie spisuje się podczas nowych inwestycji, zapewniając ekonomiczne i niewidoczne źródło ciepła.

Opracowanie techniczne ogrzewania podłogowego

Aby rozpocząć proces tworzenia ogrzewania podłogowego należy zacząć od opracowania technicznego. Warto skorzystać na początku z dostępnych narzędzi internetowych, które przybliżą wycenę ogrzewania w danej inwestycji wraz z składem elementów niezbędnych do jej wykonania. Przykładem takiego narzędzia jest kalkulator ogrzewania podłogowego firmy Sander System, który krok po kroku prowadzi przyszłego inwestora przez proces ogrzewania podłogowego i wstępnie nakreśla ofertę na wybrany system oraz metraż podłogówki. Po akceptacji oferty firma przystępuje do sporządzenia opracowania technicznego, na którym znajdują się wszelkie niezbędne informacje dla wykonawcy: rysunki instalacji ogrzewania podłogowego, obliczenia hydrauliczne, czy lokalizacje elementów armatury.

Przygotowanie pomieszczenia pod podłogówkę

Aby rozpocząć proces tworzenia ogrzewania podłogowego już w domu, należy odpowiednio przygotować podłoże, a także odpowiednio je zaizolować. W przypadku tradycyjnej zabudowy w Projekt DOM. została zastosowana odpowiednia izolacja, w skład której weszła podwójna warstwa styropianu EPS 200 (pierwsza warstwa powstała po to, aby móc ukryć w niej rury innych instalacji wody i kanalizacji, natomiast druga warstwa jest warstwą wierzchnią pod ogrzewanie podłogowe).

Taśma brzegowa

Warto zabezpieczyć ogrzewanie podłogowe również w taśmę brzegową, która stanowi dylatację dla wydłużeń cieplnych wylewki (rozszerzeń cieplnych wylewki). Ten typ dylatacji stosuje się naklejając ją na ściany, dlatego nazywana jest taśmą brzegową, lub dylatacją brzegową. Taśma w systemach tradycyjnych jest nieco wyższa, niż w systemach w suchej zabudowie.

Szafki rozdzielaczowe

Kolejnym niezbędnym elementem w ogrzewaniu podłogowym jest również szafka rozdzielacza, a właściwie miejsce, w którym znajduje się sam rozdzielacz. W przypadku Projektu DOM. została zastosowana szafka wodoszczelna, która zabezpiecza przed wyciekiem czynnika z instalacji, w miejscu gdzie jest najwięcej połączeń rurowych, czyli przy rozdzielaczu. W Polsce rzadko stosuje się szafki rozdzielaczowe wodoszczelne, jednak są ona jedyną bezpieczną opcją w przypadku wycieku wody z instalacji . Najczęściej pojawiają się one na rynkach zachodnich oraz Skandynawii, gdzie są one wymagane przez ubezpieczalnie mieszkań, domów. Szafka wodoszczelna jest o tyle ważna, że w razie jakiejkolwiek awarii w rozdzielaczu woda z instalacji nie wyleje się do pomieszczenia i nie zaleje mieszkania/domu. Do szafki rozdzielaczowej podpina się rury jednak w przypadku szafki wodoszczelnej jest ona dodatkowo wyposażona w dławnice, uszczelki, które  oplatają rury nie pozwalając tym samym na wyciek wody w przypadku awarii.  W szafce montuje się również specjalną uszczelkę, która odprowadza wodę do kanalizacji. Dodatkowo zaraz przy drzwiach szafki instaluje się kurtyny, które nie pozwalają na przedostanie się wody przez otwory drzwiowe szafki rozdzielaczowej.

Rozdzielacz ogrzewania podłogowego

Rozdzielaczem do ogrzewania podłogowego nazywamy 2 belki w przypadku Projektu DOM. ze stali nierdzewnej, które stanowią podstawowy element dystrybucji ciepła w ogrzewaniu podłogowym. Do każdej z belek powinny być podpięte pętle ogrzewania podłogowego (ich zasilanie i powrót). Belka zasilająca posiada menzurki tzw. przepływomierze, na których narysowana jest skala podana w l/min, która podpowiada, jak dużo wody w jednostce czasu jest transportowane w tej pętli (czyli jaki jest przepływ). Na belce powrotnej znajdują się wkładki zaworowe, na nich zazwyczaj nakręca się siłowniki elektrotermiczne, które powodują zamknięcie, bądź otwarcie takiego zaworu. Steruje się nimi za pomocą automatyki do sterowania ogrzewaniem podłogowym (w praktyce temperatura wybrana na termostacie przesyła sygnał do listwy, następnie listwa przesyła sygnał do siłowników, gdzie regulowana jest temperatura).

Rury do ogrzewania podłogowego

W ogrzewaniu podłogowym możemy stosować dwa rodzaje rur PERT-AL-PERT oraz PERT-EVOH-PERT Wykonane są one z tego samego tworzywa, służą do tego samego, ale różnica między nimi  tkwi w parametrach.

Rura PERT- EVOH- PERT to rura 5 warstwowa. Nazwa EVOH jest to rodzaj stałego alkoholu i służy jako bariera antydyfuzyjna (zabezpiecza przed przenikaniem tlenu do wody). Obecność tlenu w wodzie powodowałaby rozwój bakterii oraz pojawiający się po czasie szlam. Aby zapobiec takiej sytuacji warto również stosować chemię uzdatniającą wodę – w przypadku PROJEKTU DOM taka chemia została wlana do specjalnego filtro-separatora. Taki filtr oczyszcza wodę z zabrudzeń i bakterii, jak i opiłków metalu (dzięki zainstalowanemu w filtrze magnesowi). Po jakimś czasie zanieczyszczenia odseparowane od wody z obiegu, mogą zostać upuszczone. Rura ta posiada pamięć kształtu, ponieważ po ugięciu nie wróci do swojego poprzedniego wyglądu.

PERT-AL.-PERT jest to również rura 5 warstwowa (nie uwzględniając kleju spajającego, tych warstw jest tylko 3). Tego typu rura z warstwą aluminiową, jest zwana rurą uniwersalną. Taką rurę stosuje się nie tylko do ogrzewania podłogowego, ale również do tego aby doprowadzić wodę użytkową, pitną, czy również służy przy innych instalacjach (wszędzie tam gdzie parametry są wyższe niż w ogrzewaniu podłogowym). Tego typu rury są zwane rurami bez pamięci kształtu oznacza to, że po wygięciu wróci do swojego poprzedniego kształtu.

Płyta z wypustkami

W przypadku Projektu Dom. do montażu rury do ogrzewania podłogowego została zastosowana płyta potocznie zwana grzybkową. Wyróżnia się ona tzw. żebrowaniem, które znajduje się pomiędzy wypustkami i jest ono znacznie wyższe niż przeciętnie stosowane na rynku Polskim w tego rodzaju płytach. Żebrowanie to powoduje, że rura położona na takiej macie, minimalnie dystansowana jest od podłoża. Jeżeli taką rurę się zdystansuje, to podkłady podłogowe zwane wylewkami, które są płynne, ciepłe, samopoziomujące oblewają tą rurę. Im lepiej rura zostanie obtoczona wylewką, to przewodzenie ciepła będzie bardziej intensywne, dlatego stosując taką mate uzyskuje się większą wydajność cieplną.  Wypustki na macie zbudowane są w taki sposób, że posiadają w swoje 4 strony dodatkowe wypustki. Dodatkowe elementy przy wypustkach powodują lepsze kotwienie rury (dzięki czemu rura nie wyskakuje podczas montażu).

Dylatacja podłogówki

Podczas układania podłogówki istotne jest także zastosowanie odpowiedniej dylatacji, czyli kompensacji objętości ( rośnie ona wraz ze wzrostem temperatury). W praktyce stosuje się ją po to, aby wylana wylewka nie pękała. W poradnikach budowlanych występują 3 powody instalacji dylatacji w ogrzewaniu podłogowym:

  •  gdy metraż pomieszczenia jest większy niż 60m2
  •  gdy jedna ze ścian jest dłuższa niż 10 m bieżących
  • -gdzie stosunek ścian do siebie prostopadłych wynosi 2 do 1

Są to ogólne zasady stosowane w ogrzewaniu podłogowym. W przypadku różnych podkładów podłogowych te zasady mogą być inne i zazwyczaj określane są przez producenta.

Rozwijanie rur podłogówki

Do rozwijania rur do ogrzewania podłogowego służy tzw. rowijak do rur podłogówki, który rozwija rury z kręgów 300 i 600 metrowych (w zależności od rozwijaka długość kręgów może być zmienna). Rury typu PEX lub PERT do ogrzewania podłogowego w procesie produkcji nawijane są na zwoje przez co fabrycznie nadawane są im naprężenia. W trakcie rozwijania na metalowym rozwijaku rura podłogówki jest odprężana i nie zachowuje się jak sprężyna przez co ułatwia pracę instalatorowi.

Kocioł gazowy do ogrzewania podłogowego

Kocioł jest niezbędnym elementem ogrzewania podłogowego i jest to centralne urządzenie grzewcze. W przypadku Projektu DOM. został wybrany kocioł gazowy jednofunkcyjny. Kocioł taki do spalania używa gazu ziemnego, a jednofunkcyjność oznacza, że ogrzewa on tylko wodę kotłową, czyli ten czynnik grzewczy, który mamy w danej instalacji, następnie dopiero później ogrzewana jest woda w zasobniku ciepłej wody. W Projekcie DOM.  kocioł gazowy posiada również funkcję zamkniętej komory spalania. W praktyce oznacza to, że powietrze zarówno potrzebne do spalania, jak i spaliny są odprowadzane pionem kominowym (przez co bezpośrednio powietrze z pomieszczenia nie jest używane do spalania), dzięki temu istnieje małe ryzyko wystąpienia czadu.

W dużych domach, w kotłowni również warto mieć zintegrowane układy mieszające ze sprzęgłem hydraulicznym. Pozwala to w ogrzewaniu podłogowym na obsługę nawet kilku obwodów grzewczych, co daje możliwość parametryzacji temperatury wody w instalacji niezależnie. W przypadku dużych domów, jedne pomieszczenia nagrzewają się szybciej inne wolnej przez (np. występowanie różnych ekspozycji budynku). Warto więc zainwestować w takie urządzenie, aby temperatura w domu mogła zostać dostosowana do faktycznych potrzeb, jakie generuje budynek.

 

 


tags: ogrzewanie podłogowe
DARMOWA KALKULACJA KOSZTÓW

Tylko u nas możesz samodzielnie oszacować koszty ogrzewania podłogowego dla Twojego domu! Sprawdź nasz KALKULATOR!

oblicz
oblicz
Znajdziesz nas:
Siedziba główna Sander System: ul. Bociana 19 31-231 Kraków
Salon Sprzedaży w Krakowie: ul. Zakopiańska 56/57, 30-418 Kraków
Salon Sprzedaży w Rzeszowie: Al. Tadeusza Rejtana 67, 35-326 Rzeszów
kontakt@sandersystem.pl
Copyrights: Sander System
Polityka prywatności