Czy ogrzewanie podłogowe jest zdrowe?

posted: 11 kwietnia, 2017

czy ogrzewanie podłogowe jest zdrowe

Czy Ogrzewanie Podłogowe Jest Zdrowe?

Powszechnie wiadomo, że dobra instalacja ogrzewania podłogowego niesie ze sobą wiele korzyści. Zalety ogrzewania podłogowego pokazują m.in, że to:

  • rozwiązanie grzewcze jest energooszczędne, komfortowe i ekologiczne,
  • bardzo funkcjonalne i nowoczesne,
  • zdrowe i przyjazne alergikom.

Zapewne wiele osób rozważających montaż instalacji ogrzewania podłogowego w swoim domu czy mieszkaniu, zastanawia się nad wpływem takiego systemu grzewczego na zdrowie. Zatem czy ogrzewanie podłogowe jest zdrowe? Czy posiada jakieś zalety? Zdecydowanie tak!

Zdrowie w życiu człowieka jest najcenniejsze, dlatego wybierając ogrzewanie kierujemy się również takimi aspektami. Dom to strefa komfortu i wypoczynku, zatem nie może być dla nas źródłem złego samopoczucia i pogorszenia stanu zdrowia. Ogrzewanie podłogowe ma swoich zwolenników, jak i zapartych przeciwników próbujących odradzać tego rodzaju system ogrzewania domu, podając bezpodstawne argumenty. Dobre ogrzewanie podłogowe to technologia korzystna dla naszego zdrowia co udowodnimy w dalszej części artykułu.

Prawidłowy montaż i eksploatacja ogrzewania podłogowego zapewnia brak dolegliwości zdrowotnych z nim związanych. Temperatura podłogówki musi być optymalna, zdecydowanie nie powinna przekraczać stałej temperatury ciała człowieka czyli 36,6°C. Jeżeli temperatura otoczenia jest wyższa, może to źle wpływać na nasze samopoczucie i powodować uczucie przegrzania. Temperatura powierzchni podłogi po której stąpamy, powinna wynosić około 28°C, jednak wartość ta może być zmienna w zależności od rodzaju wykończenia podłogi. Natomiast optymalna temperatura wody płynącej w rurach ogrzewania podłogowego to 35°C – 40°C.

Wpływ ogrzewania podłogowego na zdrowie i samopoczucie

ogrzewanie-podlogowe-wplyw-na-zdrowie

Ciepła podłoga w odpowiednio dopasowanej temperaturze, to komfort. Niweluje ona tak zwany problem „zimnych stóp”, który dla wielu osób bywa bardzo uciążliwy. Tutaj pojawia się odpowiedź na kolejny mit jakoby pomieszczenie z ciepłą temperaturą przy podłożu źle wpływało na układ krążenia. Dla człowieka najbardziej odpowiednia jest niższa temperatura w okolicy głowy, natomiast wyższa w okolicy stóp. Wpływa to na dobre samopoczucie. Ciepło z tradycyjnych kaloryferów, unosi się do góry tworząc sytuację odwrotną do wyżej wymienionej.

Przy etapie projektowania ogrzewania, bardzo istotny jest fakt zadbania o system regulacji ciepła podłogi. Wówczas można dostosować podłogówkę do indywidualnych potrzeb.

Ogrzewanie podłogowe a wilgotność powietrza

Ogrzewanie podłogowe korzystnie rozkłada ciepło w pomieszczeniu. Takie ciepło nie powoduje nadmiernej utraty wilgotności powietrza, która w odpowiednim stopniu jest niezbędna w każdym otoczeniu. W przypadku zbyt dużego wysuszenia powietrza, mogą pojawić się dolegliwości takie jak suchość w gardle, suche oczy, problemy z układem oddechowym jak i różnego rodzaju problemy skórne. Objawy te są szczególnie uciążliwe dla astmatyków i alergików. Grzejniki wysuszają powietrze ze względu na ich wysoką temperaturę.

Kolejnym argumentem przemawiającym za ogrzewaniem podłogowym jest fakt, iż jesteśmy w stanie nawet zimą chodzić po mieszkaniu boso. Jest to bardzo dobre dla naszego zdrowia, twarde podłoże po którym można stąpać boso korzystnie wpływa na układ ruchu i postawę, zwłaszcza u dzieci.

Podłogówka dla osób cierpiących na alergie

Podłogówka to znakomite rozwiązanie dla wszystkich osób cierpiących na alergie. Urządzenia grzewcze w otoczeniu osób podatnych na uczulenia, mają bardzo duży wpływ na ich stan zdrowia. Jakie ogrzewanie wybrać w przypadku alergii i w jakiej technologii? Oczywiście ogrzewanie podłogowe technologia mokra lub sucha, którą dopasujesz bez kłopotu do pomieszczeń i istniejących warunków w budynku. Kaloryfery to urządzenia rozmieszczone punktowo. Aby mogły one nagrzać pomieszczenie, należy rozgrzać je do wysokiej temperatury. Wymusza to cyrkulację powietrza w pomieszczeniu i tym samym nieustanny oraz dynamiczny ruch kurzu i znajdujących się w nim szkodliwych dla zdrowia roztoczy. To właśnie roztocza powodują różnego rodzaju dolegliwości alergiczne, a kurz który na gorących kaloryferach jest przypalany, to idealne środowisko dla rozwoju tych mikroskopijnych pajęczaków.

zdrowe ogrzewanie w domu

Objawami uczulenia na roztocza są napady kaszlu, drapanie w gardle, duszności astmatyczne, a nawet zmiany skórne. Szczególnie uciążliwe jest to dla dzieci. To one są najbardziej podatne na wystąpienie reakcji alergicznej. Alergia ta, nasila się szczególnie w okresie grzewczym, kiedy to tradycyjne kaloryfery poprzez wywoływanie cyrkulacji powietrza, przenoszą mikroskopijne pajęczaki bo całym pomieszczeniu. Prawie 6 milionów Polaków cierpi na tego rodzaju alergię. Istnieje wiele porad jak radzić sobie z roztoczami, my dopisujemy do tego jeszcze jedną. Zainstaluj dobre ogrzewanie podłogowe, z którego ciepło promieniuje i sprawia, że kurz nie unosi się w tak dużym stopniu jak w przypadku ogrzewania tradycyjnymi grzejnikami. Temperatura podłogówki jest zbyt niska, aby mogła dynamicznie unosić drobiny kurzu do góry.

W przypadku ogrzewania podłogowego, kurz nie jest poddawany dużej cyrkulacji, to niweluje reakcje alergiczne. Nic dziwnego, że osoby cierpiące na alergie, najczęściej wybierają właśnie podłogówkę. Nasz ekspert wyjaśnia jakie ogrzewanie wybrać aby alergia się nie pogłębiała.

Zdrowa podłogówka

W sieci można znaleźć wiele informacji o tym, że ogrzewanie podłogowe źle wpływało na osoby cierpiące na żylaki. Nie ma jednak żadnych naukowych potwierdzeń, które popierałyby tę tezę. Prawidłowo wyregulowana podłogówka nie grzeje w sposób gwałtowny, tylko przyjemnie promieniuje ciepłem, a to w żaden sposób nie wpływa na krążenie.

Wszystkie te argumenty pozwalają stanowczo odpowiedzieć na zadane przez nas pytanie „Czy ogrzewanie podłogowe jest zdrowe?”.

Zdrowy system ogrzewania

  • Ogrzewanie podłogowe nie powoduje uczucia przegrzania, które w okresie zimowym może być chorobotwórcze.
  • Nie powoduje problemów z krążeniem, ponieważ ciepło zostaje przy podłożu, a na poziomie głowy unosi się chłodniejsze powietrze. Jest to najkorzystniejszy rozkład temperatury dla człowieka.
  • Po trzecie, najważniejsze, jest to ogrzewanie idealne dla osób cierpiących na alergię, ponieważ ogranicza cyrkulację kurzu w powietrzu i hamuje rozwój roztoczy. Co za tym idzie, alergia nie pogłębia się, a osoby cierpiące na tę dolegliwość mogą lepiej przejść okres, w którym zazwyczaj uczulenie się nasila.

Firma Sander System oferuje wiele dobrych i sprawdzonych systemów ogrzewania podłogowego, które będą bezpieczne dla Ciebie i Twojej rodziny. Nasi fachowcy znajdą idealne rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb. Obalamy mit jakoby podłogówka źle wpływała na zdrowie człowieka. A dowodem na korzystne działanie ogrzewania podłogowego jest grono naszych zadowolonych klientów.

Ogrzewanie podłogowe technologia

Poznaj naszą ofertę na ogrzewanie podłogowe mokre, ogrzewanie podłogowe suche oraz ogrzewane podłogowe elektryczne! Nowoczesne ogrzewanie podłogowe technologia, która bez kłopotu dopasujesz do każdego budynku bez względu na sposób jego wykonania. Dowiedz się więcej o naszym ogrzewaniu podłogowym z kanału Youtube Antykaloryfer. Jeżeli interesuje Cię dobre ogrzewanie podłogowe w cenie instalacji grzejnikowej i masz pytania zapraszamy do KONTAKTU.

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz


tags: Czy ogrzewanie podłogowe jest zdrowe czy podłogówka jest zdrowa energooszczędny dom instalacja ogrzewania podłogowe maksymalna temperatura na ogrzewanie podłogowe montaż ogrzewania podłogowego ogrzewanie podłogowe podłogówka projektowanie ogrzewania rozwiązania grzewcze system ogrzewania domu
może Cię równieź zainteresować:
DARMOWA KALKULACJA KOSZTÓW

Tylko u nas możesz samodzielnie oszacować koszty ogrzewania podłogowego dla Twojego domu! Sprawdź nasz KALKULATOR!

oblicz
oblicz
Znajdziesz nas:
Siedziba główna Sander System: ul. Rzeczna 8/5, 30-021 Kraków
Salon Sprzedaży w Krakowie: ul. Rzeczna 11, 30-021 Kraków
Salon Sprzedaży w Rzeszowie: Al. Tadeusza Rejtana 67, 35-326 Rzeszów
Oddział Przeworsk: ul. Głęboka 34, 37-200 Przeworsk
kontakt@sandersystem.pl
Copyrights: Sander System
Polityka prywatności