Ogrzewanie płaszczyznowe, szczególnie w postaci podłogówki, uważane jest za system grzejny, który produkuje ciepło najbardziej komfortowo odczuwane przez człowieka. Uwzględnia bowiem promieniowanie cieplne i jego sposób rozchodzenia się po pomieszczeniach w domach i mieszkaniach, a także fizjologiczny rozkład temperatury ciała. Mimo że temperatura w pomieszczeniach jest obniżona o kilka stopni względem tej panującej w domach ogrzewanych przez tradycyjne kaloryfery, to i tak jej odczuwanie jest na tym samym, jeśli nie lepszym poziomie. Są to główne, aczkolwiek niejedyne powody, dla których coraz częściej instaluje się tego typu ogrzewanie płaszczyznowe.
Zalety ogrzewania podłogowego są bardzo szerokie i dotyczą zarówno kwestii komfortu jak i ekonomii. To właśnie te cechy sprawiają, że ogrzewanie podłogowe jest obecnie instalowane niemal w każdym nowym domu. Zalety podłogówki to szerokie zagadnienie, któremu warto przyjrzeć się dokładniej.
Oprócz wyżej wspomnianych, oczywistych cech dodatnich podłogowej instalacji cieplnej, wymienić można również szereg innych zalet ogrzewania podłogowego, które sprawiają, że jest to system komfortowy, ekonomiczny oraz estetyczny. Do najważniejszych zalet ogrzewania podłogowego możemy zaliczyć:
A. Energooszczędność. Klient nie musi dostarczać tak dużej ilości energii do ogrzewania podłogowego, jak w przypadku tradycyjnego ogrzewania. Wiąże się to bezpośrednio ze zmniejszeniem kosztów, zaoszczędzeniem energii cieplnej oraz dbaniem o środowisko naturalne.
B. Nowoczesność. Możliwość podłączenia do całego systemu inteligentnego budynku, który można spersonalizować na indywidualny sposób. W zależności od potrzeb ogrzewanie podłogowe może być uruchamiane wtedy, gdy użytkownik zbliża się do domu, może dostosowywać temperaturę do tej panującej na zewnątrz itp. – wszystko dzięki zamontowanym czujnikom i urządzeniom sterującym.
C. Estetyka. Całość instalacji ogrzewania podłogowego ukryta jest pod podłogą, na ścianie nie wiszą kaloryfery – przestrzeń zyskuje miejsce do aranżacji oraz zyskuje na estetyce.
D. Łatwa instalacja. Ogrzewanie podłogowe jest o tyle łatwe w instalacji, że nadaje się również do samodzielnego montażu, bez konieczności zamawiania specjalistycznej ekipy. Wystarczy jedynie przestrzegać zaleceń oraz instrukcji przekazanych przez producenta.
E. Brak efektu „przypalania kurzu” oraz nadmiernego rozprzestrzeniania się go. Cecha ta jest szczególnie ważna wtedy, kiedy wśród domowników są alergicy.
F. Rośliny umieszczone na parapetach nie są przesuszane.
Ogrzewanie podłogowe Sander w technologii suchej bez wylewki podobnie jak inne rodzaje ogrzewania płaszczyznowego posiada wiele zalet. Tym razem jednak chcieliśmy podkreślić cechy suchej technologii ogrzewania podłogowego.
Suchą podłogówkę w technologii opracowanej przez Firmę Sander (zajmującej się nie tylko jej produkcją ale również montażem) cechuje również wykorzystanie niespotykanych, specyficznych elementów konstrukcyjnych. Producent podłogówki w tej technologii zadbał o to, by wyróżnić się na polskim rynku instalacyjnym właśnie tym produktem. Zamiast styropianowych płyt pokrywanych folią aluminiową zastosował blachę aluminiową transmisyjną (pojedynczą lub podwójną) kładzioną na prefabrykowanych płytach. Jest ona o wiele lepsza w funkcjonowaniu – trwalsza, mocniejsza. Dystrybucja ciepła, jaką się charakteryzują nasze blachy aluminiowe transmisyjne, jest znacznie lepsza niż mat pokrytych folią aluminiową.
Zalety ogrzewania podłogowego są niezwykle szerokie niezależnie od tego o jakiej dokładnie technologii mowa. Jak zostało wspomniane do podstawowych zalet podłogówki należą przede wszystkim komfort użytkowania, energooszczędność, estetyka i przyjazność dla alergików. Montaż podłogówki jest więc niezwykle korzystnym rozwiązaniem, które można wykonać nie tylko w nowo budowanych domach, ale również starszych budynkach, mieszkaniach w bloku a nawet w kamienicach. Wszystkie osoby, które przekonują szerokie zalety ogrzewania podłogowego zachęcamy do skontaktowania się z nami w celu otrzymania wyceny instalacji systemu podłogowego!