Jak tanio ogrzać dom?

posted: 26 lutego, 2021

Jak obniżyć koszty ogrzewania?

Zabierasz się za remont lub budowę domu? Zastanawiasz się jak tanio ogrzać dom? Postanowiliśmy zrobić wycenę kosztów ogrzewania różnymi metodami.

W trakcie budowy lub remontu domu, warto myśleć przyszłościowo. Ogrzewanie jakie wybierzemy, powinno być ekonomiczne, aby jego użytkowanie przynosiło oszczędności finansowe. Postanowiliśmy sprawdzić jaki sposób ogrzewania domu jest najbardziej opłacalny.

Obliczyliśmy koszty ogrzewania domu o 150 metrach kwadratowych w ciągu całego sezonu grzewczego w danym roku. Pod uwagę wzięliśmy ogrzewanie różnymi metodami.

 

Koszt ogrzewania domu – porównanie:

Ogrzewanie ekogroszkiem: 1 kilowatogodzina (kWh) z wykorzystaniem tej metody grzewczej kosztuje 15 groszy. W trakcie całej zimy daje to 2475 złotych. Warto pamiętać, że ogrzewanie tego typu emituje substancje szkodliwe dla środowiska, a dbałość o ekologię w naszych czasach powinna być priorytetem.

Ogrzewanie węglem gatunku pierwszego, tak zwanym orzechem: 1 kWh kosztuje w tym przypadku 17 groszy, sezon grzewczy w tym wypadku kosztuje nas 2805 złotych.

Ogrzewanie biomasą: 1 kWh ogrzewania kosztuje 19 groszy, więc w skali ogrzewania całorocznego daje to 3135 złotych. Jest to rozwiązanie zdecydowanie bardziej ekologiczne od dwóch wspomnianych powyżej.

Ogrzewanie kotłem gazowym: 1 kWh kosztuje 23 grosze, więc sezon grzewczy w tym wypadku kosztuje 3795 złotych.

Ogrzewanie pompą ciepła: 1 kWh kosztuje 14 groszy, w skali roku daje to 2310 złotych kosztów ogrzewania. Jest to najbardziej opłacalna i przyjazna środowisku metoda ogrzewania domu. Warto wiedzieć dlaczego.

Wydawać by się mogło, że pompa ciepła, której praca napędzana jest prądem elektrycznym powinna być najdroższa w użytkowaniu. Analiza tej metody grzewczej, wykazała, że jest wręcz przeciwnie.

Koszt ogrzewania domu podłogówką

ogrzewanie podłogowe sandersystemInstalacje grzejnikowe na powierzchni całego domu, rozmieszczane są punktowo. Aby ogrzać wszystkie pomieszczenia, woda w kaloryferach powinna mieć około 60 stopni Celsjusza. W przypadku ogrzewania podłogowego napędzanego pracą pompą ciepła, wystarczy aby woda w rurociągu podłogówki miała około 40 stopni Celsjusza. Wynika to z faktu, iż instalacja ogrzewania podłogowego, rozmieszczona jest na dużej powierzchni więc nie wymaga tak wysokiej temperatury aby ogrzać dom. Pompa ciepła jest źródłem niskotemperaturowym, co daje prawie 20% oszczędności energii.

Porównując wszystkie metody grzewcze, widać, że ogrzewanie przy pomocy pompy ciepła jest najbardziej ekonomiczne, mało tego, niezwykle wygodne.

 

 

Pompa ciepła i ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe, które znakomicie współgra z pompą ciepła, nie wymaga pracy fizycznej przy jego uruchamianiu. Jest czyste i szybkie, jeden przycisk wystarczy aby rozpocząć pracę podłogówki.

Nasze zestawienie, wyraźnie pokazuje jakie oszczędności eksploatacyjne wynikają ze stosowania pompy ciepła wraz z dedykowanym mu ogrzewaniem podłogowym. Zatem jeśli jesteś w trakcie budowy lub remontu domu, przemyśl, która opcja będzie dla Ciebie i dla Twojego portfela najbardziej korzystna. Pamiętaj, że ekologia to również kwestia, na którą wszyscy w dzisiejszych czasach powinniśmy zwracać uwagę.

Zobacz film, w którym nasz ekspert w dziedzinie ogrzewania obrazowo tłumaczy, które metody grzewcze są najbardziej ekonomiczne.


tags: jak ogrzać dom
DARMOWA KALKULACJA KOSZTÓW

Tylko u nas możesz samodzielnie oszacować koszty ogrzewania podłogowego dla Twojego domu! Sprawdź nasz KALKULATOR!

oblicz
oblicz
Znajdziesz nas:
kontakt@sandersystem.pl
kontakt@sandersystem.pl
532794213
532 794 213