Czym ogrzać dom?

posted: 4 grudnia, 2018

Czym ogrzać dom?

Tanie i najbardziej ekonomiczne ogrzewanie domu jednorodzinnego to nie tylko marzenie każdego właściciela budynku, ale i duże oszczędności, które zyskujemy podczas sezonu jesienno- zimowego. Dużą zagwozdką, która często towarzyszy nam podczas tworzenia projektu ogrzewania, zaraz po wybraniu odpowiedniej instalacji grzewczej (podłogówki, ogrzewania ściennego, sufitowego, czy tradycyjnego) jest pytanie „czym ogrzać dom?”. Na polskim rynku mamy szeroki wybór paliwa napędzającego ciepło naszego domu, jednak każde ze źródeł ciepła będzie miało swoje wady i zalety. Jakie jest więc najbardziej ekonomiczne ogrzewanie domu? Który system przoduje w ekologii, a który w komforcie użytkowania? Jak dobrać tanie ogrzewanie domu do nowych norm prawnych?

Tanie ogrzewanie

Nie zawsze będzie możliwość montażu danego źródła w poszczególnym budynku ze względów technicznych, tak samo dostępność paliwa grzewczego może być ograniczona w konkretnym regionie. Natomiast, pożądaną zaletą poszukiwaną przez inwestorów jest komfortowa obsługa tego typu urządzeń, czego w tym przypadku nie zapewnią źródła ciepła napędzane ręcznie (dosyp paliwa). Jak widzimy, problemów wyłaniających się podczas planowania ogrzewania domu jest bardzo dużo. Istotną i zauważalną obecnie kwestią jest także wpływ na ekologie. Dbanie o czyste powietrze w erze gdzie jego jakość coraz bardziej spada, jest bardzo ważne, szczególnie że troszczymy się zarówno o swoje zdrowie, jak i życie przyszłych pokoleń. Jak wiadomo inwestycje w ekologie, często wiążą się z dodatkowymi kosztami, ale także mogą gwarantować duże przyszłościowe oszczędności.Tanie ogrzewanie domu jednorodzinnego z roku na rok będzie coraz bardziej dotyczyło nowoczesnych technologii, a nie tanich paliw.

Inwestując w tanie ogrzewanie budynku, musimy przemyśleć wyżej wymienione kwestie, ale także stworzyć skalę, która pomoże nam zdecydować o wyborze powiązanym z naszymi potrzebami i oczekiwaniami. Poniższy artykuł pozwoli nam poznać bliżej dostępne na polskim rynku tanie i najbardziej ekonomiczne ogrzewanie domu jednorodzinnego i źródła ciepła, a jednocześnie ułatwi wyklarowanie decyzji inwestorskiej. Poruszymy nie tylko kwestie tego jak wybrać tanie ogrzewanie domu, ale również kwestie ekologii czy wygody użytkowania.

 

Czym tanio ogrzewać dom jednorodzinny

Ogrzewanie domu węglowe

Tradycyjne ogrzewanie na paliwa stałe warto zacząć rozważać od królującego w Polsce węgla. Jego największą zaletą jest cena. Piec węglowy to obecnie bez wątpienia sposób na tanie ogrzewanie domu jednorodzinnego, jednak są pewne minusy niewidoczne na pierwszy rzut oka. Użytkownicy kotłów węglowych dostrzegają jednak więcej wad niż pozytywnych cech. Stare rodzaje pieców wymagają kontroli i dosypu paliwa, co w dłuższej perspektywie może okazać się uciążliwe. Nowoczesne kotły pozwalają na samodzielne dozowanie węgla przez specjalne mechanizmy, dzięki czemu przez kilka dni nie trzeba kontrolować spalania. Rodzaj węgla tj. ekogroszek, czy kamień itd. również mają wpływ na jakość wydalanych spalin.

Mimo iż każdy typ węgla powoduje rozprzestrzenianie się dwutlenku węgla w atmosferze, to przez proces spalania powstaje także popiół, który systematycznie trzeba usuwać. Komfort użytkowania nie jest na wysokim poziomie, co więcej węgiel jest źródłem nieodnawialnym, a zasoby datowane są tylko na 20 lat wprzód, co wiąże się z jego wzrastającą ceną. Coraz częściej występuje również zakaz użytkowania tego typu źródeł w większych miastach, nawet pod groźbą wysokich kar (tego typu źródło ciepła może zostać stale wycofane z obiegu w ciągu kilku lat). Inwestycja związana z kotłem węglowym wiąże się z niepewnym i często nieopłacalnym przyszłościowym źródłem ciepła, jeśli spojrzy się na niego z perspektywy ograniczeń. Węgiel często określany jest jako najbardziej ekonomiczne ogrzewanie domu, jednak ilość jego wad sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na rezygnację z tego systemu. Mimo, że jest to relatywnie tanie ogrzewanie domu, to ilość wysiłku i ograniczenia prawne skutecznie odstraszają przed wyborem węgla jako podstawowego źródła ciepła w budynku.

Ogrzewanie domu drewnem

ogrzewanie domu drewnemDrewno jest kolejnym rodzajem paliwa, które w procesie spalania uwalnia energię cieplną. Jest źródłem odnawialnym, jednak jego powstanie wymaga czasu, jak i odpowiednich warunków. Również jego poprawne spalanie wiąże się z przestrzeganiem kilku zasad jak odpowiednia wilgotność i przechowywanie. Podczas spalania wydziela się mniej szkodliwych gazów, a ilość popiołu jest ograniczona, niż w przypadku węgla kamiennego. Wartość kaloryczna drewna jest zdecydowanie niższa niż jego poprzednika, dlatego spala się szybciej – co wiąże się z jego wzmożonym wykorzystywaniem. Według wielu osób drewno to sposób na tanie ogrzewanie budynku, jednak jego niska kaloryczność i potrzeba ciągłej obsługi minimalizują ekonomiczne zalety.

Do rodzaju drewna o lepszej kaloryczności zaliczamy trociny bądź odpadki drewniane, które z pomocą specjalnych kotłów zdecydowanie dłużej się spalają, pozwalając przy tym na mniejszą kontrolę niż w przypadku standardowego drewna, czy węgla. Istotne w ogrzewaniu na paliwo stałe jest potrzeba miejsca, w którym będzie ono składowane, dlatego decydując się na tego typu tanie ogrzewanie domu jednorodzinnego, należy nie tylko przeliczyć jego opłacalność, ale i wygospodarować miejsce przechowywania paliwa.

Ogrzewanie budynku olejem opałowym

Olej opałowy jako kolejne źródło ciepła jest rzadko używany w gospodarstwach domowych. Olej opałowy wymaga przechowywania w dużych cysternach o pojemności min. 1000 l ze względu na zminimalizowanie potrzeby ciągłego uzupełniania. Substancje chemiczne, jakie wydziela podczas spalania, nie tylko niszczą kocioł, osadzając się na elementach wewnętrznych, ale również mają duży wpływ na środowisko. Co więcej, kocioł wykorzystujący olej opałowy potrzebuje częstego serwisowania w tym czyszczenia i regulacji. Jako zalety podkreśla się jego wydajność i bezobsługowość.

Ogrzewanie domu gazem

Gaz jest najczęstszym źródłem ogrzewania, które coraz częściej spotyka się w Polskich domach. Ma wiele zalet, gdyż zarówno wykorzystując do jego spalania bezobsługowe urządzenie pozwala na komfort użytkowania, jak i szacuje się go również jako tanie w eksploatacji źródło ogrzewania budynku. Kotły gazowe ze względu na popularność nie stanowią problemu w montażu wykonywanym przez specjalistów. Dodatkowo są akceptowalnym ekologicznym źródłem, gdyż gazy oddawane podczas spalania w dużej mierze nie są szkodliwe dla środowiska. W zależności od możliwości przyłącza gazu jego źródło możemy czerpać zarówno w formie płynnej, jak i ziemnej. W pierwszej formie gaz ten musi być dostarczany cysternami do zainstalowanych koło domów zbiorników, natomiast gaz ziemny czerpiemy ze specjalnie zainstalowanych przyłączy, czym zyskujemy pewność, że nie wyczerpie się on po pewnym czasie, jak w przypadku płynnego odpowiednika. Dostępność gazu ziemnego zależna jest od jego obecności i możliwości jego podpięcia na danym terenie. W eksploatacji szacuje się go jako tanie ogrzewanie domu.

Pompa ciepła – najbardziej wydajne źródło ciepła

ogrzewanie-domu-pompa-ciepla

Do jednego ze współcześnie wykorzystywanych źródeł ogrzewania są pompy ciepła, których działanie opiera się na czystej ekologii, czyli wykorzystywaniu naturalnych źródeł takich jak grunt, powietrze, woda. Pompy ciepła uznawane są za najbardziej opłacalne źródła pod względem eksploatacji, jednak zaliczane są do drogich w montażu, podkreślając, że ich zwrotu inwestycyjnego należy oczekiwać przez kolejne 5-7 lat. Do zalet pompy ciepła zalicza się jej bezobsługowość, bezawaryjność oraz bezpieczeństwo- gdyż jako jedyna gwarantuje brak wybuchu (tak jak w przypadku instalacji gazowej), czy zaczadzenia (tak jak w przypadku instalacji paliwowej). Dodatkowym plusem jest możliwość montażu pompy praktycznie wszędzie. W takiej sytuacji nie trzeba się martwić o dostępność przyłączy, zagospodarowanie dużej przestrzeni otoczenia domu na instalację zbiornika, czy miejsce przechowywania opału. Koszt montażu pompy waha się w granicach 40 – 60 tysięcy złotych. Określa się taki koszt jako duży, często przewyższający możliwości budżetów gospodarstw domowych. Takie wydatki można pomniejszyć o różnego rodzaju dotacje, szczególnie na ekologiczne ogrzewanie domów. Obecnie dostępnym programem sprzyjającym takiej inwestycji jest Program Czyste Powietrze, który pozwala na pokrycie kosztów nawet do 70 %, spełniając określone regulaminem warunki. Pompy ciepła są więc sposobem na tanie ogrzewanie domu jednorodzinnego, jednak mowa tu bardziej o kosztach eksploatacji niż instalacji. Pod tym kątem jest to więc najbardziej ekonomiczne ogrzewanie domu jednorodzinnego.

Tanie Ogrzewanie Domu Jednorodzinnego

Nowoczesne Systemy Grzewcze

Ekologiczne i tanie ogrzewanie budynku

Kwestia wyboru źródła ciepła jest nie tyle trudna, ile wymagająca analizy. Tanie ogrzewanie domu nie w każdych warunkach będzie znaczyło to samo. W zależności od lokalizacji naszego zamieszkania, dostępności poszczególnych źródeł, budżetu, a nawet stosunku do ekologii – klaruje się nasza decyzja o wyborze źródła ogrzewania. Poruszane różnice w źródłach ciepła w powyższym artykule mają na celu ułatwienie wyboru i dostosowanie ogrzewania pod określone potrzeby. Duże znaczenie ma także instalacja, jaką planuje się wykonać jednocześnie komponująca się z odpowiednim źródłem ciepła.

Najbardziej ekonomiczne ogrzewanie

Najbardziej ekonomiczne ogrzewanie. które równomiernie rozprowadzającą ciepło po mieszkaniu to instalacja ogrzewania podłogowego, która króluje jako nowoczesny sposób ogrzewania domu. Przyszłościowym rozwiązaniem wśród ogrzewania domów jednorodzinnych jest wykorzystywanie ogrzewania ściennego i sufitowego, jako alternatywy do tradycyjnych metod grzewczych.

Aby uzyskać w pełni ekologiczny dom i najbardziej ekonomiczne ogrzewania należy rozważyć nie tylko samo źródło ciepła, ale i sposób jego rozprowadzania po powierzchni mieszkalnej. Na rynku dostępnych jest coraz więcej nowocześniejszych, bardziej ekologicznych i ekonomicznych rozwiązań ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych, które prześcigają się w udogodnieniach.  Istotne z perspektywy inwestora jest wybór najlepszego zarówno pod względem komfortu, jak i budżetu źródła ciepła i instalacji grzewczej. Najważniejsze jednak w całym procesie planowania jest przede wszystkim wybór ogrzewania domu, które będzie spełniało nasze oczekiwania.

Nie wiesz od czego zacząć i jak się do tego przygotować? Chcesz wiedzieć jakie jest najbardziej ekonomiczne ogrzewanie do Twojego domu? Zadzwoń, napisz lub wykorzystaj FORMULARZ DARMOWEJ WYCENY umieszczony na naszej stronie. nasi eksperci przygotują odpowiednią wycenę ogrzewania. Podpowiedzą jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla twojego domu, źródła zasilania oraz budżetu.

Sprawdź Systemy Grzejne Sander System

Ogrzewanie Ścienne, Ogrzewanie Podłogowe Wodne i Elektryczne

ogrzewanie podłogowe tradycyjne ogrzewanie podłogowe suche ogrzewanie podłogowe elektryczne ogrzewanie ścienne chłodzenie sufitowe

tags: cena podłogówki dom energooszczędny
DARMOWA KALKULACJA KOSZTÓW

Tylko u nas możesz samodzielnie oszacować koszty ogrzewania podłogowego dla Twojego domu! Sprawdź nasz KALKULATOR!

oblicz
oblicz
Znajdziesz nas:
Siedziba główna Sander System: ul. Rzeczna 8/5, 30-021 Kraków
Salon Sprzedaży w Krakowie: ul. Rzeczna 11, 30-021 Kraków
Salon Sprzedaży w Rzeszowie: Al. Tadeusza Rejtana 67, 35-326 Rzeszów
Oddział Przeworsk: ul. Głęboka 34, 37-200 Przeworsk
kontakt@sandersystem.pl
Copyrights: Sander System
Polityka prywatności