Inteligentny dom, a także smart home to sposoby określania samo kontrolującego się, energooszczędnego i pełnego wynalazków systemu, który ma za zadanie ułatwić życie każdemu człowiekowi. W jaki sposób?
Często smart home kojarzy się nam z nowoczesnymi budynkami, które już w swoim projekcie mają podkreślone inteligentne funkcjonowanie. Przeszklone wieżowce z przyciemnionymi szybami oraz artystycznym dachem wpływają na postrzeganie rzeczywistego, ale nowoczesnego świata. Zatrzymujemy się, podziwiając i wyrażając zachwyt nad postępem architektury i nauki, które również są dla nas źródłem zrozumienia inteligentnych budynków. Zapominamy jednak, iż każdy z nas może zostać jego właścicielem, niezależnie od miejsca naszego zamieszkania.
Warto jednak wyjaśnić, że smart dom to tak naprawdę zbiór urządzeń, które złączone w jedną sieć, współpracują ze sobą. Tworzą one w każdym mieszkaniu środowisko przyjazne dla konsumenta i sposobu jego codziennego funkcjonowania. Dostosowują się pod niego i jego potrzeby. Współcześnie wyróżniamy dwa sposoby działania smart domu, a właściwie jego instalacji:
-przewodowa
-bezprzewodowa
Pierwsza opcja wymaga od nas tworzenia sieci kabli, które łącząc urządzenia, finalnie docierają do komputera sterującego całością. Ten sposób funkcjonowania smart home powiązany jest jednak z ingerencją w ściany budynku.
Większość ludzi preferuje bezprzewodowe zarządzanie domem – wymagające jedynie odpowiedniego oprogramowania, sieci bluetooth, czy WiFi. W łatwy sposób z panelu codziennie używanego telefonu sterujemy i ustalamy, czego w danej chwili potrzebujemy: odpowiedniej temperatury naszego ogrzewania podłogowego, budzika, energooszczędnego wyłącznika prądu, kamery monitorującej itd.
Wiedząc już, jak skonstruowany jest system smart, zastanawiamy się, w jaki sposób może się przydać w naszym domu. Ciekawym i bardzo użytecznym przykładem w mieszkaniach jest nowoczesne ogrzewanie podłogowe, zarówno wodne, jak i elektryczne, które za pomocą termostatu- inteligentnego urządzenia, steruje temperaturą, dopasowując ją pod indywidualne potrzeby. W przyszłości ogrzewania podłogowe w naszych domach będą kontrolowane aplikacjami telefonicznymi z dowolnego miejsca na ziemi. Dzięki przyszłościowym rozwiązaniom będzie możliwe oszczędne zarządzanie ogrzewaniem i temperaturą w domu.
Kolejnym przykładem po omówieniu ogrzewania podłogowego, będą inteligentne kamery. Pozwalają one śledzić, co dzieje się w naszym domu, podczas naszej nieobecności, czy pobytu w innym pokoju. Dzięki aplikacjom w telefonach (połączonych z kamerą) możemy kontrolować, czy w naszym mieszkaniu nie grasuje złodziej, czy wyłączyliśmy żelazko, czy zakręciliśmy gaz i wiele innych. Kamery posiadają specjalne czujniki wykrywania dymu oraz innych szkodliwych substancji, ochraniając zarówno nasze zdrowie, jak i życie.
Czy smart dom jest drogim przedsięwzięciem i czy warto w niego inwestować to kolejne pytania, które nasuwają się na ten temat. Najprostszą odpowiedzią są nasze finanse i nasze potrzeby. Wszystko zależy od tego, jaki budżet chcemy przeznaczyć na rozwój i zarządzanie domem. Nasze przykłady, czyli kamera z wbudowaną funkcją kontroli i czujnikami to koszt kilkuset złotych, a ogrzewanie podłogowe to jedna inwestycja, która zostaje z nami na całe życie. Warto więc przemyśleć, czego w danej chwili potrzebujemy albo co spełni nasze indywidualne oczekiwania w sposobie zarządzania domem.
Podsumowując, należy rozważyć kwestię: PO CO POTRZEBNY JEST NAM SMART DOM? Wybraliśmy trzy najistotniejsze cechy:
– Zapewnia bezpieczeństwo, w każdej sytuacji.
– Ułatwia rozplanowanie całego dnia.
– Pozwala kontrolować przestrzeń domową z dowolnego miejsca przy użyciu internetu – komputera – smartfona.
Najważniejszy w całym procesie inteligentnego domu nadal pozostaje człowiek. To on decyduje o poziomie współpracy z komputerem, czy zapewnieniu bezpieczeństwa i ochrony. Świat stawia przed nami nowe wyzwania w postaci wynalazków, a my w nurcie nowoczesności powinniśmy podążać za komfortem, który nam gwarantują. Pamiętajmy jednak, że wybór wciąż należy do nas.
WUNDA SMART – zestaw do inteligentnego sterowania ogrzewaniem każdego domu.
Potrzebujesz naszej konsultacji? Chcesz wybrać instalację grzewczą do swojego budynku i automatykę do sterowania i zarządzania temperaturą domu na odległość? Wykorzystaj FORMULARZ DARMOWEJ WYCENY OGRZEWANIA. Prześlij do nas podstawowe informacje a my przygotujemy dla Ciebie wycenę systemu grzewczego dopasowanego do powierzchni Twojego budynku, źródła zasilania oraz budżetu.
Dobry System Grzejny do Domu
Ogrzewanie Ścienne, Ogrzewanie Podłogowe Wodne, Podłogówka Elektryczna