Zapowietrzenie podłogówki-czyli dużo powietrza, a mało ciepła

posted: 4 października, 2018

Zapowietrzenie podłogówki

Niska temperatura, deszcz, pochmurna pogoda, opadające liście – w takim klimacie zazwyczaj wchodzimy w sezon ogrzewania i rozpoczynamy sezon grzewczy. Ciepło w domach, mieszkaniach powoduje poczucie bezpieczeństwa i komfortu, dlatego jak najszybciej chcemy cieszyć się wyższą temperaturą, szczególnie że na zewnątrz narażeni jesteśmy na chłód i zmarznięcie.

 

Deszczowa pogoda

Deszczowa pogoda

 

Co dzieje się w naszych kotłowniach?
Uruchamiając swoje ogrzewanie, czy też czekając na decyzję administracji budynku o rozpoczęciu sezonu grzewczego, nie zastanawiamy się co dzieje się w rurach, ale czekamy na ciepło. To zrozumiałe!

Jednak warto się wdrożyć w proces przygotowawczy, szczególnie jeśli od nas zależy właściwe uruchomienie ogrzewania i odpowiednia temperatura naszego domu a także niskie rachunki na energię i ogrzewanie.

 

 

 

 

 

 

Narzędzia do odpowietrzania podłogówki

Co to jest zapowietrzenie ogrzewania?

Zapowietrzone ogrzewanie to nic innego jak powietrze, które przebywając w rurach, utrudnia przepływ wody. Skutkiem tego może być nierównomierne rozprowadzanie ciepła po powierzchni grzewczej, a nawet jego brak, co więcej pojawiają się charakterystyczne symptomy, jak stuki, bulgotanie, czy szumy.

Kiedy tylko zauważymy, że opisana sytuacja ma miejsce w naszym domu, w większości przypadków możemy mieć pewność, że problemy te powoduje niechciane powietrze w instalacji. Warto jednak sprawdzić, czy nie nastąpiło żadne uszkodzenie podłogówki, które również mogłoby wpływać na jej złe funkcjonowanie.

 

 

 

Odpowietrzanie podłogówki

 

Jak odpowietrzyć ogrzewanie

Hydraulika

Jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe

W nowoczesnych instalacjach ogrzewania podłogowego znajduje się automatyczny odpowietrznik (zawór), znajdujący się przy belce powrotnej. Ułatwi to zdecydowanie cały proces. Postępując krok po kroku- zgodnie z instrukcją odpowietrzanie podłogówki stanie się mniej skomplikowane i będziemy mieć pewność, że wykonaliśmy je poprawnie.

W  pierwszym kroku uruchamiamy pompę instalacji ogrzewania podłogowego i ustawiamy ją na najwyższą możliwą moc. Następnie, zakręcamy wszystkie zawory na belce powrotnej. Otwarta zostaje tylko jedna pętla – to od niej zaczynamy cały proces odpowietrzania.

Kolejnym krokiem jest włączenie przepływu wody i obserwacja, czy ciecz zostanie przepompowana przez całą pętlę. Możemy się spodziewać, że potrwa to nawet do ok. 15 minut. Cały proces odpowietrzania może wydać się długi, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość. Podczas tego cyklu zazwyczaj usłyszymy charakterystyczny „świst” wychodzącego powietrza – oznacza to, że postępujemy prawidłowo. W kolejnym kroku zamykamy odpowietrzoną pętlę. Następnie, przystępujemy do tego samego procesu w kolejnej pętli- powtarzając poprzednie kroki. Tak postępujemy z wszystkimi pętlami.
Wiedząc, że wszystkie kroki (na wszystkich pętlach) zostały poprawnie wykonane- mamy pewność, że z naszego ogrzewania podłogowego, a właściwie instalacji zostało usunięte powietrze. Wtenczas należy otworzyć wszystkie zawory na belce powrotnej i uruchomić ogrzewanie podłogowe.

 

Ciepła podłoga

Podłogówka

Podłogówka

Oczywiście, mając już wiedzę na temat postępowania w sytuacji zapowietrzenia podłogówki, równocześnie cały proces jej odpowietrzania staje się dla nas łatwiejszy. Warto co roku sprawdzać, w jakim stanie jest nasze ogrzewanie, szczególnie gdy jest uruchamiane po dłuższej przerwie.

Powietrze w instalacji ogrzewania może powodować nawet korozje, która niszczy poszczególne elementy grzewcze, czy utrudnia przepływy ciepłej wody. Odpowietrzanie ogrzewania jakim jest podłogówka powinno być także naturalną praktyką, szczególnie jeśli sami kontrolujemy tę instalację w naszych domach i mieszkaniach. Ucząc się tego procesu, oszczędzamy pieniądze, które często niepotrzebnie wydawane są na pomoc hydraulików. Sami możemy stać się dobrymi fachowcami, wystarczy cierpliwa praktyka z roku na rok.

Jako producent ogrzewania podłogowego posiadamy kompletne instalacje grzewcze, które są stale udoskonalane i ulepszane. Nowoczesne ogrzewanie podłogowe do domu i mieszkania w technologii tradycyjnej lub lekkiej zabudowie tzw. podłogówka sucha oraz ogrzewanie ścienne. Dopasujemy je do Twoich potrzeb, budżetu, możliwości technicznych budynku oraz źródła ciepła – pionowej pompy ciepła lub gazowego kotła kondensacyjnego. Zapraszamy do KONTAKTU. Zadzwoń do nas, napisz lub wykorzystaj FORMULARZ DARMOWEJ WYCENY.

Systemy grzejne Sander

Kompletne Ogrzewanie Podłogowe Wodne, Elektryczne, Ogrzewanie Ścienne

ogrzewanie podłogowe tradycyjne ogrzewanie podłogowe suche ogrzewanie podłogowe elektryczne ogrzewanie ścienne chłodzenie sufitowe

 


tags: alternatywne sposoby ogrzewania domu automatyka sterująca ogrzewaniem
DARMOWA KALKULACJA KOSZTÓW

Tylko u nas możesz samodzielnie oszacować koszty ogrzewania podłogowego dla Twojego domu! Sprawdź nasz KALKULATOR!

oblicz
oblicz
Znajdziesz nas:
Siedziba główna Sander System: ul. Rzeczna 8/5, 30-021 Kraków
Salon Sprzedaży w Krakowie: ul. Rzeczna 11, 30-021 Kraków
Salon Sprzedaży w Rzeszowie: Al. Tadeusza Rejtana 67, 35-326 Rzeszów
kontakt@sandersystem.pl
Copyrights: Sander System
Polityka prywatności