Ogrzewanie podłogowe w inteligentnym budynku

posted: 13 maja, 2016

Ogrzewanie podłogowe w inteligentnym budynku

W obecnych czasach decydując się na budowę obiektu mieszkalnego lub przemysłowego należy pod uwagę wziąć wszelkie czynniki – od liczby użytkowników i ich wymagań, przez nowoczesne rozwiązania grzewcze, aż po szczególną dbałość o ekologię. Spotyka się wiele określeń budynków inteligentnych – wysokie zaawansowanie techniczne budynku podkreśla się poprzez nazywanie całości systemu zarządzania budynkiem jako „Building management system„.

Inteligentne systemy grzejne

BMS (bo również taki skrót bywa stosowany) wiąże się bezpośrednio z ilością zamontowanych detektorów (również ogrzewania podłogowego). Wszelkie zamontowane czujniki i detektory kompatybilne są z instalacjami budynku – nie tylko grzewczą – ich działanie ma doprowadzić do jak największego komfortu użytkowania oraz możliwości szybkiego reagowania na zmiany środowiskowe. Schematyczny inteligentny budynek zawrzeć powinien w sobie ogrzewanie podłogowe, ogrzewanie ścienne, zasilanie awaryjne, system alarmowy, sterowniki wentylacji czy klimatyzacji itp.

System detektorów konstruuje się w ten sposób, by możliwa była jego późniejsza modernizacja i rozbudowa. Powinien działać tak, by w odpowiednim czasie regulował swe działanie biorąc pod uwagę wszelkie zmiany zewnętrzne i wewnętrzne temperatury, nasłonecznienia, wilgotności, aktywności ludzkiej, składu powietrza (tu szczególne zwrócenie uwagi na tlenek węgla czy gaz).

Wszystkie wspomniane tu instalacje połączone w jeden system optymalizować powinny swoją pracę w oparciu o odczyty detektorów. Projektantom inteligentnych budynków zależeć powinno nie tylko na zwiększeniu komfortu użytkowania, ale również na minimalizacji kosztów eksploatacji i ograniczeniu emisji zanieczyszczeń.

Jak się ma ogrzewanie podłogowe do budynku inteligentnego?

Firma Sander działa z przekonaniem o wadze działań proekologicznych i poleca w tym zakresie swój system ogrzewania podłogowego w suchej zabudowie, który idealnie wpisuje się w ideologię budynku inteligentnego. Taka forma ogrzewania podłogowego do budynku inteligentnego charakteryzuje się niską inercją cieplną. Taka bezwładność cieplna przyczynia się do tego, że podłogówka bardzo szybko reaguje na zmiany temperatury i łatwo poddaje się regulacji automatycznej. Sterowanie automatyczne jest dość istotne w funkcjonowaniu inteligentnych obiektów mieszkalnych i przemysłowych, więc taka forma ogrzewania podłogowego byłaby idealnym wyborem.

Bez względu na wybór źródła ciepła do inteligentnego budynku, nie trzeba go wysoko nagrzewać. Instalacja grzewcza jest w stanie pracować na niskich parametrach i wystarczy utrzymywać temperaturę 40 st. C na zasilaniu. Takie właściwości niosą za sobą oszczędności eksploatacyjne – o wile bardziej ekonomicznie jest utrzymywać temperaturę wody w granicach 40 st. C niż 70 (jak w innych systemach grzewczych).

Komfort użytkowania inteligentnego budynku jest bardzo ważny, dlatego też kolejna cecha podłogówki będzie przemawiała za wyborem takiego a nie innego systemu grzewczego. Otóż użytkownicy ogrzewania podłogowego cieszą się wysokim komfortem cieplnym zapewnionym przez optymalny rozkład temperatury w pomieszczeniu.

Pomieszczenia, w których zastosowane zostało ogrzewanie podłogowe i nie posiadają grzejników są bardzo ustawne, pozwalają na więcej praktycznych i efektownych rozwiązań. Zyskuje również estetyka każdego pomieszczenia, gdy z jego projektu usunie się grzejniki.

Podłogówka wpisuje się w ideologię inteligentnych budynków również z innego powodu – dba o zdrowie użytkowników, zwłaszcza alergików i astmatyków. Nie powoduje ona zjawiska „przypalania kurzu„ , jak to się dzieje na powierzchni grzejników zasilanych wodą podgrzaną do temperatury powyżej 60 st. C.

Sterowanie ogrzewaniem w inteligentnym budynku

Automatyka WUNDA SMART to prosty sposób na oszczędzanie i tanie ogrzewanie budynku. W połączeniu z instalacją grzewczą Sander pozwoli na łatwe zarządzanie temperaturą w każdym pomieszczeniu. System Wunda Smart to automatyka, która pozwoli na dostosowanie sterowania do ogrzewania podłogowego, ogrzewania z grzejnikami jak i ogrzewania mieszanego.

Sam wybierasz rodzaj sterowania ogrzewaniem:

– manualnie za pomocą termostatu,

– zdalnie za pomocą aplikacji na smartfonie.

Zestaw do sterowania ogrzewaniem w inteligentnym domu w standardzie zawiera jedną centralkę, głowicę termostatyczną oraz czujnik. System można rozbudowywać i dopasowywać do każdego budynku, użytkowników i swoich potrzeb oraz konfiguracji.

WUNDA SMART pozwoli na lepsze kontrolowania ogrzewania i świadome oszczędzanie, Sam zarządzasz i dopasowujesz temperaturę do Swoich potrzeb z dowolnego miejsca. Na cały system udzielana jest gwarancja 5 letnia. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej zapraszamy do KONTAKTU. Nasi pracownicy udzielą wszelkich informacji na temat automatyki do zarządzania ogrzewaniem w inteligentnym budynku.

 


tags: inteligentne domy inteligentne instalacje grzewcze inteligentne sterowanie domem ogrzewanie podłogowe ogrzewanie podłogowe w inteligentnym domu podłogówka
DARMOWA KALKULACJA KOSZTÓW

Tylko u nas możesz samodzielnie oszacować koszty ogrzewania podłogowego dla Twojego domu! Sprawdź nasz KALKULATOR!

oblicz
oblicz
Znajdziesz nas:
Siedziba główna Sander System: ul. Rzeczna 8/5, 30-021 Kraków
Salon Sprzedaży w Krakowie: ul. Rzeczna 11, 30-021 Kraków
Salon Sprzedaży w Rzeszowie: Al. Tadeusza Rejtana 67, 35-326 Rzeszów
kontakt@sandersystem.pl
Copyrights: Sander System
Polityka prywatności